זכויות הדייר בעת פינוי בינוי - 0404
זכויות הדייר בעת פינוי בינוי PIXABAY

זכויות הדייר בעת פינוי בינוי

פרויקט פינוי בינוי הוא, למעשה פרויקט התחדשות עירונית והינו פרי יוזמה של הרשות עצמה המקבלת גיבוי ממשלתי. במרבית הערים הוותיקות ובחלק מהמועצות המקומיות הגדולות ניתן למצוא שכונות ותיקות אשר הבניינים בהן הן בנייני רכבת ישנים או בניינים אחרים בעלי שטח קטן, ללא מעליות ועם תשתיות שחלקן הרוסות. גם התשתית של מערכות המים, החשמל, התקשורת באזור ישנות. היות והן משתרעות על שטחים גדולים, יחסית, הרי שיש רצון מצד העירייה לנצל שטחים אלו טוב יותר. הרעיון הוא להרוס את כל המבנים כולל התשתיות ולהקים במקומם מגדלי דירות בתכנון שכונה או רובע מתקדמים.

ליווי

כל פרויקט כזה מחייב, בין היתר, פינוי דיירים אשר יקבלו דירות חדשות. עבורם הסידור הוא טוב ומוצלח מכיוון שהם מרוויחים דירות חדשות, ולרוב, גדולות יותר ללא תוספת כספית. כך הם מגדלים את הונם ומשפרים איכות חייהם. אלא שבגלל שהפרויקט הזה מורכב יש צורך לשמור על זכויות כל דייר בעת התהליך. עורכי דין מובילים לפינוי ובינוי הם אלו שכדאי לקבל מהם שירות וליווי צמוד. הם, כמובן, ידאגו ללקוחות וייצגו אותם נאמנה מול העירייה יוזמת הפרויקט, הקבלן הנבחר לביצועו, ויתר הגופים אם הדבר נדרש. הטיפול שלהם כולל גם רישום הדירה החדשה בבעלותם בטאבו.

טיפול

צריך לציין, כי פינוי בינוי זכויות הדייר נקבעים בחוק ומפורסמים במסגרת תקנות רשמיות. יחד עם זאת, יש צורך לדעת לדרוש ולקבל אותן כהלכה. יש לא מעט זכויות כאלו אשר נועדו לשמור על הדייר מפגיעה אפשרית של מי מהגורמים האחראים לניהול הפרויקט וביצועו. לרוב, הם גופים חזקים הנעזרים במומחים, בסוללת עורכי דין וביועצים אחרים. טיפול נוסף נעשה בין הדיירים לבין עצמם. הם קובעים נציגות וועד אשר מקיים את המשא ומתן,  אבל עד לבחירה ובהמשך הדרך עלולות לצוץ מחלוקות שונות ביניהם בהם מטפל עורך הדין. בנוסף, הוא מסייע בבחירת הקבלן הזוכה ולמעשה, אף מתדיין עימו על ההסכם עד לחתימה. בשלב הבא הוא עוקב אחר הביצוע.

זכויות

קיימות מספר זכויות בסיסיות כדלקמן: יש לקבוע סדר בחירת הדירות החדשות. השיטה היא על פי סדר כרונולוגי של החותמים או אחר. יש להקפיד על עיקרון השוויון לפיו כל אחד יקבל דירה בהתאם לזאת שהוא פינה, ובמקרים בהם הדבר איננו אפשרי, לדאוג לפיצוי כספי משלים עבורו. ניתן גם להגיע לסידור של קבלת דירה במתחם אחר. לאנשים מבוגרים ניתן להציע פתרון של דיור מוגן במידה וירצו בו. התמורה הכספית חשובה ולכן, יש לקבוע את גודל הדירה, החניות, המחסנים ועוד. יש לוודא שהדייר יקבל ערבויות בנקאיות ו/או בטחונות אחרים. ובנוסף, ביצוע בדק בית לפני הכניסה, וכן, ביטוחים נדרשים ועוד. במהלך הבנייה זכאי הדייר  לדירה חלופית. הוא יכול לקבל אחת מושכרת המתאימה לו או לקבל פיצוי כספי ולבחור בעצמו.  בנוסף, זכאי לסיוע כספי למיסי וועד הבית להובלות, לשכר טרחה של עורכי הדין ועוד. 

הסכם

את כל הזכויות הללו, ואחרות נוספות, יש לציין בהסכם שנערך. יש לרשום את כולם, וכן, חשוב לציין פרקי זמן מוגבלים לביצוע, יש לוודא אישור ממשלתי לתוכנית המוגדרת במפורש כי מדובר במתחם פינוי בינוי. בהסכם חייבים להיות נספחים שונים כמו היתרי בנייה, חתימות של כל הדיירים, רישום בית משותף ועוד. יש להקפיד שיצוינו מועדי סיום בנייה, נושא רישום זכויות בטאבו על שם הבעלים החדשים ועוד. הסכם כולל גם תנאים לביטולו, קנסות וקבלת פיצוי על הפרות בביצוע, על איחור ועוד.  מומלץ לשכור שירותי עורכי דין בעלי מוניטין בתחום.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]