יזמים? אנשי עסקים? כל מה שצריך לדעת על קניין רוחני - 0404
יזמים? אנשי עסקים? כל מה שצריך לדעת על קניין רוחני PIXABAY

יזמים? אנשי עסקים? כל מה שצריך לדעת על קניין רוחני

כיזמים וכאנשי עסקים אתם חושבים מדי יום ביומו איך תוכלו להתחדש ולהפיק רעיון שאיש לא חשב עליו לפניכם. הרעיון החדיש שלכם הוא למעשה הקניין הרוחני, אותו הרכוש הרוחני ששייך לכם בלבד. מסיבה זו, אתם נוטים לשמור עליו בסוד, לשמור את המסמכים הנוגעים אליו בתוך כספת, לגבש את הרעיון עד סופו ולאחר מכן להוציא אותו מהכוח אל הפועל. אבל כדי שהרעיון הזה יישמר כשלכם, עליכם להגן עליו באמצעות רישום זכויות יוצרים, מתוקף זכותכם לקניין רוחני.

מהו קניין רוחני?

מבחינה משפטית, קניין רוחני הוא מונח אשר מתייחס לבעלות שיש לאדם על רעיונות ומשאבים שאינם מוחשיים דוגמת יזמות, יצירות מוזיקליות, צילומים, המצאות, סמלים מסחריים וכדומה. המונח עצמו מתייחס למגוון רחב של תתי תחומים הכוללים הגנה על זכויות יוצרים, סימני מסחר, רישום פטנטים, עיצובים או סודות מסחריים. אם יש לכם רעיון כלשהו ואתם מתלבטים מהי הדרך הטובה להגן עליו, חשוב לפנות לעורך דין קניין רוחני ולהגן על היוזמה שלכם. אחרת, יכולים להקדים אתכם ולרשום את הרעיון המקורי שלכם בחוק.

קניין רוחני כשמדובר בפטנטים

אם יש נכס שמזוהה מאוד עם נושא הקניין הרוחני הוא התחום של רישום פטנטים, שכן יזמים ובעלי עסקים מבינים את הרווח הפוטנציאלי הטמון בפטנט. זאת משום שאפשר לא רק לסחור בפטנט, אלא להעניק את הרישיון לאחרים. לכן, כל מי שמוכיח שיש לו פטנט מבריק ומקורי, פונה אל עורך דין פטנטים כדי לקבל זכות קניין על הפטנט למשך 20 שנה. עורך הדין מצדו עוזר ללקוח שלו להוכיח ולבדוק שאכן מדובר ברעיון חדש ומועיל, שניתן לעשות בו שימוש מסחרי. כמו כן, יש להוכיח שיש ברעיון זה התקדמות המצאתית, כלומר שהפטנט הוא יצירה מקורית שאינה מובנת מאליה. לאחר שנשלחים כל הטפסים למשרד לרישום פטנטים ורק אחרי שאיש אינו מעלה התנגדות לקיומו של הפטנט, מקבל בעל הרעיון את האישור על הפטנט שלו.

קניין רוחני כשמדובר בסימן מסחר

מלבד רישום פטנטים, קיימים סוגים שונים של קניין רוחני. מבין הבולטים שבהם הוא רישום מסחר. אדם פרטי או חברה המייצרים מוצר או מציעים שירות מסוים, אשר מעוניינים ליצור בידול בינם לבין המתחרים, ירשמו את הרעיון שלהם כסימן מסחר. סימן המסחר יכול להיות צירוף של איורים, אותיות או ספרות. עורך דין קניין רוחני מלווה את הלקוחות במקרה זה ומוודא שאין סימן מסחרי דומה בשום מקום אחר.

מה חשוב לבדוק כאשר בוחרים עורך דין פטנטים?

כשאתם באים לאיש מקצוע, אתם רוצים לקבל את השירות הטוב ביותר, ובצדק. הרעיון המקורי שלכם צריך לקבל את כל הקרדיט המגיע לו. משום כך, חשוב לבדוק שמדובר במשרד עורכי דין קניין רוחני מנוסה המתמחה במיוחד בתחום הפטנטים. בדרך זו תוכלו לקבל את הזכות על הרעיון במהירות האפשרית.

יש לכם רעיון מבריק? מהרו לרשום את הפטנט שלכם

כדי לרשום את הרעיון שלכם כפטנט ולקבל עליו זכות קניין, צריך שניים לטנגו: אתם ועורך דין הפטנטים שלכם. בחברת עורכי פטנטים תמצאו את אנשי המקצוע הנכונים שיכולים לסייע לכם לרשום את הרעיון שלכם במהירות, לפני שמישהו אחר יעשה זאת במקומכם.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]