הזוי: עשרות תיכוניסטים מהמרכז גויסו להשתתף בפינוי ביצהר כ"עבודת חופש" - 0404
הזוי: עשרות תיכוניסטים מהמרכז גויסו להשתתף בפינוי ביצהר כ דוברות היישוב יצהר

הזוי: עשרות תיכוניסטים מהמרכז גויסו להשתתף בפינוי ביצהר כ"עבודת חופש"

כוחות גדולים של משטרה וצבא הגיעו הלילה ליישוב יצהר על מנת להרוס שני בתי מגורים בשכונת "קומי אורי" שבדרום יצהר.

מאות שוטרים צעדו רגלית מהכפר עוריף ובמקביל הגיע כח נוסף מלווה בכלים הנדסיים משער הישוב והחלו בפינוי בשני מוקדים.

בשכונת קומי אורי (הכיפה הסרוגה), החלו הכוחות בהריסת שני בתי משפחות צעירות, שאחת מהן נמצאת בסוף החודש התשיעי להריונה.

לאחר שעות ארוכות יצאו הכוחות מהיישוב, מבלי שהשלימו לחלוטין את הריסת הבתים, וזאת לאחר שעשרות תושבים הגיעו למקום להביע מחאה פסיבית כנגד גירוש המשפחות.

במקביל החרימו הכוחות מספר מכולות תובלה שהיו בשטח הישוב עצמו.

עם תחילת הפינוי בהנהגת הישוב יצהר קראו לשוטרים להימנע מהפעלת אלימות ופגיעה ברכוש התושבים, אולם צעירים שהיו במקום דיווחו על מספר סיטואציות בהן הופעלה אלימות קשה מצד חלק מהשוטרים, שכללה גם פגיעה מכוונת באיברים אינטימיים.

באופן תמוה ביותר, מי שגוייסו ליטול חלק בפינוי בתי המשפחות ואריזת הציוד הביתי, היו עשרות בני נוער תיכוניסטים מראשון לציון שהובאו על ידי חברת כח אדם לאחר שהובטח להם כי מדובר בעבודת חופש שגרתית.

רבים מבני הנוער שמצאו את עצמם בסיטואציה הקשה, סירבו בתוקף לקחת חלק בנעשה, והציוד נותר בשטח.

גורם משפטי בהתיישבות הצביע על עובדה תמוהה נוספת, מאחר וחלק מגבעת "קומי אורי" ובהם שני הבתים, ממוקמים בשטח בי, המוגדרים כנמצאים תחת שליטה מוניציפלית של הרש"פ, ולמעשה המנהל האזרחי כלל לא הוציא צווי הפסקת עבודה או צווי הריסה למבנים, מאחר ואין לו סמכויות אכיפה במקום. בשל כך, לא ברור כלל באיזו סמכות חוקית התקיימה הריסת המבנים. התושבים במקום מתכננים לתקן כבר במהלך הימים הקרובים את המבנים שניזוקו.

"האלימות המשטרתית והניצול הציני של בני הנוער התמימים לגירוש והריסת בתי מתיישבים, צועקים לשמיים", אומרים הבוקר ביצהר. "בצומת הכניסה ליישוב ניצב כבר שנים רבות מסגד בלתי חוקי שהוצא כנגדו צו הריסה. ליברמן והמנהל האזרחי לא מעזים להרוס אותו יחד עם אלפי בתים ערבים בלתי חוקיים, אבל אין להם בעיה לזרוק משפחות צעירות מביתן באישון לילה, בושה וחרפה".

מצה״ל נמסר כי, ״הלילה בוצעה תפיסה ופינוי של שישה מבנים יבילים אשר הוצבו בניגוד לחוק וללא קבלת האישורים הנדרשים בסמוך ליצהר״.

עוד מסר גורם צבאי כי, ״המבנים הוצבו מחוץ לתב"ע של הישוב, על אדמות פרטיות. התפיסה בוצעה בהתאם לנוהל תפיסת יבילים. יש שני מבנים נוספים שפורקו אך לא נתפסו. במהלך האירוע הופעלה אלימות נגד הכוחות והובערו צמיגים״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com