המדינה לבג״ץ על חוק ההסדרה: ״עומד הן בקריטריונים של המשפט הבינלאומי והן בישראלי״ - 0404
המדינה לבג״ץ על חוק ההסדרה: ״עומד הן בקריטריונים של המשפט הבינלאומי והן בישראלי״ מטה עמונה

המדינה לבג״ץ על חוק ההסדרה: ״עומד הן בקריטריונים של המשפט הבינלאומי והן בישראלי״

ממשלת ישראל הגישה היום את תשובתה לעתירות נגד חוק ההסדרה. התגובה הוגשה באמצעות עו״ד ד״ר הראל ארנון, בוגר אוניברסיטת הארוורד, ומומחה מן השורה הראשונה למשפט חוקתי ודיני יהודה ושומרון.

עמדת ממשלת ישראל היא כי חוק ההסדרה עומד הן בקריטריונים של המשפט הבינלאומי והן במבחני המשפט הישראלי. ממשלת ישראל דוחה את נסיון העותרים להלך אימים על הממשלה ופקידיה בתואנה כי החוק מהווה עבירה על המשפט הבינלאומי. ממשלת ישראל דוחה את הנסיון להחיל על מדינת ישראל אמות מידה שונות ומחמירות מאלו המקובלות בעולם.

על פי החוק יוענק תשלום נדיב חסר תקדים או קרקע חלופית לבעלים המוכחים של הקרקע, על פי בחירתם. בכך, מספק להם החוק מענה משופר ביחס להליכי הפקעה לצרכי ציבור בישראל.

החוק למעשה נותן מענה אנושי מידתי וסביר למצוקה אמיתית של תושבים ישראלים אשר בנו את ביתם בתמיכת גורמים ממשלתיים במהלך השנים ונותן לבעלי הקרקעות הפלסטיניים אפשרות לקבל תמורה הולמת לזכויותיהם. בכך, למעשה, משפר. החוק את מצבם של בעלי הקרקעות ביחס למצב הנוכחי בו הם מצויים ללא קרקע, ללא תמורה וללא אפשרות לבצע עסקאות מכר, זאת בשל חקיקה גזענית של הרשות הפלסטינית המטילה עונש מוות במקרה של מכירת קרקע ליהודים.

ממשלת ישראל סבורה כי מניעת פינוי והסדרת בתיהם של מאות משפחות ישראליות הוא אינטרס לאומי, חברתי, מדיני ואנושי מן המעלה הראשונה.

לאירוע המדיני בטחוני של עקירת יישובים/שכונות השלכות רוחב דרמטיות. במשך שנים, היה מעמדם של אותם ישובים ושכונות תלוי על בלימה. הסדרתם מתבקשת והיא מחובתה הראשונית של ממשלת ישראל כלפי אזרחים שומרי חוק אשר נאלצו לחיות בחוסר וודאות והקפאה לאחר שהסתמכו בתום לב על פעולות שלטוניות.

ממשלת ישראל מאמינה כי גם בית המשפט הנכבד יידע לשמור על איפוק וריסון ויאפשר לממשלה הנבחרת לממש את מדיניותה ולהביא פתרון מאוזן ומידתי למציאות בלתי אפשרית לכלל האוכלוסיות, מציאות שממשלות ישראל לדורותיהן היו שותפות לה.

שרת המשפטים, איילת שקד: "חוק ההסדרה נותן מענה למצוקתם של אלפי משפחות ישראליות, שבתיהן נמצאים בסכנת הריסה והקפאה על ידי הפקעת זכות השימוש, באופן זמני ועד להסדר קבע. החוק מכיר בכך כי עוול אינו נפתר בעשיית עוול אחר.

החוק יאפשר הסדרת קרקעות ביו"ש וימנע עקירות כואבות ומיותרות שאינן מתקבלות על הדעת במדינה ריבונית. כמו כן ידאג לתת מענה גם לבעלי הקרקע בו יוכלו לבחור בין פיצוי כספי מוגדל לבין קרקע חלופית.

הפגיעה בזכות הקניין מידתית ומלווה בשיפוי נדיב, משמעותי הרבה יותר משיפוי שניתן כיום בחוק הישראלי. בנוסף, החוק נותן מענה גם לבעלי הקרקע כי הם יוכלו לבחור בין פיצוי כספי מוגדל לבין קרקע חלופית. כיום החוק הפלסטיני מעצם קביעתו כי עונש מוות מוטל על מוכרי קרקעות ליהודים , אינו מאפשר מכירה.

פגיעה מינורית זו בחופש הקניין נעשית לתכלית ראויה של הסדרת אלפי מבנים ומניעת פגיעה באלפי משפחות. תודתי לד"ר הראל ארנון על מלאכת מחשבת בהסברת הרציונל של חוק ההסדרה".

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com