חזרה לשגרה? התלמידים מעדיפים להמשיך ללמוד מרחוק - 0404
חזרה לשגרה? התלמידים מעדיפים להמשיך ללמוד מרחוק PIXABAY

חזרה לשגרה? התלמידים מעדיפים להמשיך ללמוד מרחוק

לאחר שבמשך חודשיים בתי הספר היו סגורים בשל נגיף הקורונה, מערכת החינוך חוזרת לשגרה והתלמידים שבו לספסל הלימודים במתכונת מלאה. למרות החזרה לשגרה, נראה שמגמת לימודי האון ליין כאן כדי להישאר

התפשטות נגיף הקורונה השפיעה עלינו במגוון מישורים: בריאותיים, כלכליים וגם חינוכיים. בתי הספר נאלצו לסגור את שעריהם במשך כחודשיים במטרה לבלום את התפשטות הנגיף, וכמיליון תלמידים נשארו בביתם ולמדו מרחוק באמצעות לימודי און ליין. בזכות טכנולוגיית הלמידה מרחוק, שגרת הלימודים המשיכה כסדרה, והמורים העבירו לתלמידים את חומר הלימוד בצורה נוחה ויעילה ללא חשש לפגיעה בבריאות התלמידים והמורים. מערכת הלמידה מרחוק כללה שיעורים הוקלטו באולפני הלמידה של משרד החינוך, תכני העשרה מגוונים שהועברו באמצעות האון ליין וכן מפגשים כיתתים בשיחת וידאו שסייעו לתלמידים לפתח כישורי עבודה בצוות.

כחודשיים לאחר שבתי הספר סגרו את שעריהם, החליטה ממשלת ישראל בתחילת חודש מאי על חזרה הדרגתית לשגרת הלימודים בעקבות ירידה משמעותית במספר הנדבקים בנגיף. תחילה חזרו ילדי הגנים, תלמידי כיתות א׳-ג׳ ותלמידי כיתות יא׳-יב׳ במתכונת של ״קפסולות״ (קבועות שנקבעות מראש, כשתלמידי כל קבוצה מגיעים לבתי הספר למספר ימים בשבוע לסירוגין). שבועיים לאחר החזרה החלקית, החליטה הממשלה להחזיר למתכונת מלאה את מערכת החינוך כולה, כולל תלמידי כיתות ד-י׳.

מהן ההנחיות של החזרה ללימודים?

כמעט כל הרשויות המקומיות ברחבי הארץ הודיעו על פתיחה מלאה של מערכת החינוך באופן הדרגתי עד לתאריך ה-20 במאי. מרבית היישובים מאפשרים חזרה מלאה של התלמידים, אך בערים שבהן הוטל סגר בתקופת הקורונה כמו בני ברק, בענה, דיר אל אסד וכן בשכונות מסוימות בבית שמש ובירושלים, הוחלט להחזיר את הלימודים במתכונת ״קפסולות״.

לפי המלצת הממשלה, התלמידים והמורים בבתי הספר יידרשו לשמור על מרחק של שני מטרים אחד מהשני במהלך הפסקת האוכל, תלמידי כיתות ד׳ ומעלה יידרשו לעטות מסיכה על פניהם במהלך השיעורים, והתלמידים בכיתות הנמוכות יותר יידרשו לעטות מסכות רק בהפסקות. על הורי התלמידים להגיש מדי בוקר הצהרת בריאות חתומה המאשרת כי חום הגוף של ילדם נמוך מ-38 מעלות צלזיוס וכי אינו סובל מקשיי נשימה. בנוסף לכך, מנהלי בתי הספר מחוייבים לדאוג לביצוע חיטוי יסודי של הכיתות ושל כל המתקנים במוסד הלימודים.

למרות החזרה לשגרה מלאה, נראה כי תלמידים רבים מעדיפים להמשיך בשיטת הלימוד מרחוק. לפי נתונים שהעבירה לנו חברת ״Lessoons״ המתמחה בלימודי און ליין, נראה כי על אף החזרה לשגרה לא חלה ירידה בביקוש ללימודי און ליין.

מדוע ממשיך הביקוש ללימודי און ליין?

הסגר שהוטל על בתי הסגר במהלך תקופת הקורונה, חשף בפני התלמידים את עולם הלמידה מרחוק והם גילו את יתרונותיו הרבים: לימודי האון ליין מספקים נוחות שאין שנייה לה. אין צורך לקום מוקדם, להתארגן לבית הספר ולנסוע באוטובוס כדי להגיע למוסד הלימודים. אפשר ללמוד את מגוון מקצועות הלימוד מבלי לצאת מהבית ולחסוך אנרגיה וזמן. באמצעות לימודי האון ליין ניתן לצפות שוב ושוב בשיעורים המוקלטים וכך לעבור שוב על חומר הלימוד בכל עת ומכל מקום.

מעבר לכך, אל לנו לשכוח שנגיף הקורונה לא נעלם מחיינו. על אף החזרה לשגרה של מערכת החינוך, ישנה עדיין סכנה להידבקות בנגיף. על אף הסכנה, המורים והתלמידים בבתי הספר יתקשו לשמור על הנחיות של עטיית מסכות ושמירה על מרחק של שני מטר. לימודי האון ליין לעומת זאת, מאפשרים לנו לשמור על הבריאות שלנו בצורה אידיאלית.

התחזית היא ששיעורי האון ליין ימשיכו להיות מבוקשים מאוד גם לאחר החזרה לשגרה. בשל היתרונות הרבים של לימודי האון ליין, הצפי הוא שיותר ויותר תלמידים יעדיפו לקחת שיעורים פרטיים המועברים באינטרנט, במקום לנסוע למורה הפרטי למפגש פרונטלי. ישנם קורסים ושיעורים פרטיים במגוון מקצועות המועברים באמצעות מערכת לימודים מרחוק, ונראה כי המגמה של לימודי האון ליין רק הולכת להתחזק גם כשהקורונה תהיה מאחורינו.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]