זימון לחקירה - 0404
זימון לחקירה PIXABAY

זימון לחקירה

תפקידה של משטרת ישראל היא להעניק לאזרחים הרגשת ביטחון באמצעות שמירה על הסדר והחוקים החלים על התושבים, כאשר כל עבירה על החוק וביצוע מעשה פלילי מעניק לה את הזכות לבצע חקירה בנושא כדי למצות את הדין עם עבריינים. כחלק משלבי החקירה המתבצעים על ידי חוקרי המשטרה, חוקרי המשטרה מזמנים אזרחים הקשורים למקרה בכדי לאסוף ראיות – בין אם מדובר על זימון לחקירה של עדים שהיו נוכחים למעשה, ובין אם הזימון מיועד אל חשודים בעבירה שבוצעה.

קבלת זימון לחקירה פלילית הוא תמיד דבר מלחיץ, וזאת גם אם מדובר על חקירה מטעם המשטרה או מטעם רשויות אחרות כמו רשות המיסים, רשות ניירות ערך ועוד. כדי לעבור את החקירה בצורה הטובה ביותר וכדי לא ליפול לתרגילי חקירה רבים בהם משתמשים החוקרים וכדי לדעת את הזכויות מגיעות לכל נחקר, חשוב לפנות לייעוץ מול עו"ד פליל כדי להבין איזו מטרה יש לזימון – האם לצורך מתן עדות או שמא מדובר על חקירה באזהרה בגלל חשד לביצוע עבירה וכן על מנת להתכונן לחקירה או למתן העדות בצורה הטובה ביותר ולמזער את הנזק הצפוי ואף למנוע אותו לחלוטין.  

תשאול וחקירת עדות

כשמתבצעת עבירה, המשטרה חוקרת בכדי לאסוף ראיות ולמצוא את העבריין, היא נעזרת גם באזרחים שהיו עדים למקרה שאירע לצורך תשאול ואיסוף ראיות תומכות נוספות שישפכו אור על המעשה. גם כאשר אזרח מוזמן לחקירה לצורך תשאול ומתן עדות בלבד, הוא זכאי למספר זכויות בסיסיות כמו הזכות לחיסיון מפני הפללה עצמית כך שאינו מחויב למסור מידע ולענות על שאלות שיכולות להפליל אותו.

חשוב לדעת כי גם חקירה לצורך תשאול עלולה להיות הרת גורל עבור העד, שכן במידה וייכשל בלשונו, הוא יכול להפוך בן רגע לחשוד במעשה והחקירה תיהפך להיות חקירה באזהרה. משום כך אסור לוותר על פנייה אל עו"ד פלילי מומחה בתחום כבר בשלב קבלת הזימון לחקירה וזאת כדי להכיר את זכויות הנחקר ולעבור את התשאול בהצלחה, בהתאם לנסיבות כל מקרה ומקרה.

חקירה של חשוד

זימון לחקירה באזהרה מעמיד את הנחקר באור שלילי כיוון שהוא נתפס כחשוד בעבירה שנעשתה, ומטרת החקירה היא לאסוף ראיות נוספות המאששות את החשד ומאפשרות בניית תיק תביעה והגשת כתב אישום, דבר שיכול להעמיד את הנחקר בסיכון של הגשת כתב אישום נגדו ולעיתים אף מעצר. שלב החקירה באזהרה הינו שלב קריטי עבור הנחקר, ולכן עליו להכיר את הזכויות העומדות לרשותו במעמד החקירה ולהתמודד בהצלחה עם שאלות החוקרים.

אחת מהזכויות החשובות היא הזכות לשתוק, כך שבמהלך החקירה החשוד רשאי לא לומר דבר. זכות חשובה שנייה נוגעת לזכות לייעוץ עם עורך דין, ולכן הוא יכול להשהות את מהלך החקירה עד לפנייה אל עו"ד פלילי וקבלת ייעוץ משפטי שיסייע לו להתמודד עם תרגילי החקירה שחוקרי המשטרה ורשויות אחרות משתמשים בהם.

חקירה במשטרה בליווי עו"ד פלילי

חקירה במשטרה יכולה לחרוץ את גורלו של כל אזרח, בין אם הוא מוזמן לחקירה למתן עדות ובין אם הוא מוזמן לחקירה באזהרה בחשד לביצוע עבירה. לכן חשוב מאוד לפנות בהקדם אל עו"ד פלילי לקבלת ייעוץ וליווי משפטי מייד עם קבלת הזימון לחקירה או למתן העדות.

> קראו גם על בקשת חנינה מהנשיא

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]