מוא״ז בנימין על תחקיר הפיגוע שנחשף ב-0404: ״הנקודות שעלו כנראה לא היו מונעות את רצח בני משפחת סלומון״ - 0404
מוא״ז בנימין על תחקיר הפיגוע שנחשף ב-0404: ״הנקודות שעלו כנראה לא היו מונעות את רצח בני משפחת סלומון״ שלמה מור

מוא״ז בנימין על תחקיר הפיגוע שנחשף ב-0404: ״הנקודות שעלו כנראה לא היו מונעות את רצח בני משפחת סלומון״

במועצה האזורית בנימין התייחסו לתחקיר הראשוני שנחשף מוקדם יותר היום בחדשות 0404, וכלל מחדלים בכל הקשור בהתנהלות בטיפול בפיגוע הרצחני ביישוב נווה צוף, וציינו כי הנקודות שעלו בתחקיר הראשוני, ככל הנראה לא היו מונעות את הרצח.

כזכור, על פי  תחקיר מקיף שערך אגף הביטחון והעתק ממנו הגיע לידי חדשות 0404, מרגע חדירת המחבל ליישוב ועד לרצח הנוראי, אירעו שורה של מחדלים ביטחוניים – גם ברמה הצבאית וגם ברמת מעגל האבטחה היישובי. ההתרעות לא התקבלו, הסייר דיווח שהכל תקין, בשלב הראשון לא היה ברור שמדובר בפיגוע ולאחר מכן אף הצופרים לא פעלו. (הצופרים פעלו רק בהמשך). ראוי לציין כי למרות המחדלים, כלל הכוחות פעלו במהירות ויעילות לאחר שהתברר כי מדובר בפיגוע. לצער כולם, זה היה כבר מאוחר מידי כדי למנוע את רצח בני משפחת סלומון. לתחקיר הראשוני – לחצו כאן.

מהמועצה האזורית מטה בנימין נמסר בתגובה לחדשות 0404: ״מועצה אזורית מטה בנימין מתמודדת שנים רבות עם ארועי טרור בכאב, בצער, בנחישות ובמסירות נפש גדולה של התושבים וכוחות הבטחון. כאב הירצחם של בני משפחת סלומון הוא עצום. מערך הבטחון של המועצה והיישובים, יחד עם כל שאר כוחות הבטחון, עושים כפי יכולתם כדי לאפשר חיים בטוחים בבנימין.

הגנת היישובים מבוססת על נהלים ברורים בשילוב יוזמה, התנדבות ואחריות של מערך מתנדבים אמיץ ומסור. לכל יישוב, על מרכיביו ותנאיו השונים, נדרש מערך הגנה בעל מאפיינים שונים. מערך ההגנה של היישוב נוה צוף פעל בליל הרצח בצורה טובה ומהירה (ניתן לראות זאת בתוך הדו"ח). מטרות התחקיר הפנימי שנעשה והלקחים שהופקו היו ללמוד מה קרה ובעיקר להשתפר בעתיד, ולא כדי להצביע על מחדלים וכשלים.

לצערנו הנקודות שעלו בתחקיר הראשוני כנראה לא היו מונעות את רצח בני משפחת סלומון. נדרשת עשיה היקפית ורחבה יותר כדי למנוע רצח שכזה. לצד הצער והכאב אנו עושים כל מה שניתן כדי לחזק את מערך ההגנה היישובי, להכשיר, לתמוך ולחזק את המתנדבים המסורים, וללמוד יחד איתם כיצד לפעול נכון וטוב יותר בארועי חירום״.

שלמה מור

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]