חשיפת המחדלים בפיגוע בנווה צוף: הפלוגה לא קיבלה התראה בגלל ביפר שנעלם, הסייר דיווח שהכל תקין - 0404
חשיפת המחדלים בפיגוע בנווה צוף: הפלוגה לא קיבלה התראה בגלל ביפר שנעלם, הסייר דיווח שהכל תקין שלמה מור, חדשות 0404

חשיפת המחדלים בפיגוע בנווה צוף: הפלוגה לא קיבלה התראה בגלל ביפר שנעלם, הסייר דיווח שהכל תקין

תחקיר מקיף שערך אגף הביטחון לפיגוע הרצחני בבית משפחת סלומון ביישוב נווה צוף (חלמיש) מעלה שאלות קשות באשר למוכנות כוחותינו ואבטחת היישוב לחדירת מחבלים. מדובר בטיוטת תחקיר ראשוני המציגה את המחדלים.

על פי התחקיר, שהעתק ממנו הגיע לידי חדשות 0404, מרגע חדירת המחבל ליישוב ועד לרצח הנוראי, אירעו שורה של מחדלים ביטחוניים – גם ברמה הצבאית וגם ברמת מעגל האבטחה היישובי. ההתרעות לא התקבלו, הסייר דיווח שהכל תקין, בשלב הראשון לא היה ברור שמדובר בפיגוע ולאחר מכן אף הצופרים לא פעלו. (הצופרים פעלו רק בהמשך). ראוי לציין כי למרות המחדלים, כלל הכוחות פעלו במהירות ויעילות לאחר שהתברר כי מדובר בפיגוע. לצער כולם, זה היה כבר מאוחר מידי כדי למנוע את רצח בני משפחת סלומון.

מהתחקיר עולה כי ״הביפר של הפלוגה נעלם מזה כמה ימים והפלוגה כלל לא קיבלה את ההתרעה״. עוד עלה כי, ״התקבלו התראות זעזוע מגדר התראה… ההתראות התקבלו בש.ג. היישוב… הסייר שהיה באותו הזמן בקו דיווח (קו אחר) לקח לו כ-10 דקות להגיע לנקודה, בדרך קיבל טלפון גם מממלא מקום הרבש”ץ. מ”מ הרבש”ץ שאל את הסייר האם הוא רוצה שיבוא לנקודה? הסייר אמר שאין צורך והוא יוצא לבדוק לבד את הנקודה. כאשר הגיע הסייר לקו דיווח (המתואר), התחיל בנסיעה איטית מאוד ובסריקת הגדר ע”י רכב הביטחון. לאחר סריקה של מספר דקות ללא ממצאים מיוחדים והבנה שהגדר תקינה, דיווח שלמ”מ רבש”ץ כי הגדר תקינה ואין ממצאים מיוחדים וכן חזר אליו הש.ג וקיבל את תשובת הסייר ללא ממצאים״.

עוד צוין בתחקיר כי, ״כאשר סיים את הסריקה, חזר הסייר לתוך הישוב ופגש בתושב היישוב וקיבל ממנו שיש מחבלים ביישוב. מ”מ הרבש”ץ היה בביתו וגם אליו הגיע השכן ואמר שיש מחבלים בבית משפחת סלומון. הרבש”ץ שם שכפ”ץ ויצא לכיוון הבית ותוך כדי כך מתקשר למוקד בנימין להקפיץ את כיתות כוננות ומערך החירום היישובי וביקש מהמוקד להפעיל סירנה. כאשר הוא מגיע לבית משפחת סלומון הוא מגלה שישנם 4 פצועים בדרגות שונות וצוותי הרפואה התחילו לבצע החייאות במקום״.

אלמלא המערכת הביטחונית היתה מתפקדת כראוי, ייתכן והמחבל היה נתפס טרם חדירתו ליישוב. מהתחקיר עולה עוד כי, ״המחבל הגיע לגדר וניסה לעבור במספר נקודות ללא הצלחה. המחבל השאיר את התיק ובו קוראן, ארנק ובקבוק מים בסמוך לגדר, המשיך לנקודה בקו דיווח… ומשם טיפס על הגדר תוך כיפוף קל של התלתלית מעל הגדר וקפץ פנימה. המחבל ממשיך דרך השביל הסמוך לגדר עד לקו בתים הראשון, נכנס לבית משפחת סלומון (בסביבות השעה ב-21:53) שחיכו לאורחים לרגל חגיגת “שלום זכר” מתוכננת. המחבל נכנס לתוך הבית ותוקף את חיה שפתחה את הדלת, החלה לזעוק והמשיכה לכיוון היציאה מהבית, בשלב זה טובה מגיעה לדרך הכניסה ונדקרת בגבה, ומיכל במקביל לוקחת במהירות את ילדיה למעלה ומתקשרת למוקד 100 (בשעה 21:57), באותו הזמן המחבל תוקף גם את יוסף והבן אלעד זינק לעבר המחבל והחל להיאבק עמו, והמחבל לבסוף מצליח לדקור גם את אלעד״.

שלמה מור

התחקיר מציג את המשך הפיגוע הקשה: ״השכנים (השם שמור במערכת), שומעים המולה בבית השכן, יוצאים החוצה ומבינים שמתרחש פיגוע. חוזרים לביתם וא׳ הלוחם לוקח את האקדח ויוצא לחלון ביתם של משפחת סלומון יורה כדור אחד שפוגע ברגלו של המחבל ומנטרל אותו. בשעה 21:59 פורץ דיווח ממירס מד”א על אירוע ירי שמתרחש בתוך היישוב ללא פרטים נוספים. בשעה 22:01 התקבל דיווח ממשפחת (השם שמור במערכת) על אירוע פח”ע שקורה בבית השכן, במקביל המוקד מדווח לחמ”ל הגמ”ר על “מעגל פתוח” בנווה צוף. המוקד מנסה להפעיל את מערכת הצופרים ללא הצלחה. מגיעים לבית סלומון כוחות רבים בינהם: אנשי כ”כ, רפואה (מספר צוותים), אגף הביטחון, צבא ומשטרה״.

מהתחקיר עולה כי ההתייחסות למ”מ או סגן רבש”ץ (כמו כן סייר הישוב) שמקבל אחריות בהיעדר הרבש”ץ, לא הוטמעה ע”י כלל הגורמים – מ”מ רבש”ץ כמעט לא תורגל, לא שותף להערכות מצב, ולא הוכשר במהלך השנה להחלפת הרבש”ץ. רבש”ץ נווה צוף נסע לשבת בפדואל וי׳ החליף אותו. מוקד בנימין לא עודכן על החלפת הרבש”ץ.

התראות גדר – משיחה עם מ”מ הרבש”ץ עולה כי לא הבין היטב את משמעות תחקור הש.ג. סייר כמה שניות המערכת התריעה.

בתחקיר שהגיע לידי חדשות 0404 עולים מחדלים נוספים (חלקם בעייתיים מאוד) וכן מסקנות, אך מפאת הנושא הביטחוני, החלטנו שלא לפרסמם.

תקציר האירוע כולו, כפי שעולה מהתחקיר שהגיע לידי חדשות 0404:

לאן העבירו את המידע?
קבלת טלפון מוקד 100……………….
21:57

מתחקור מד”א בטלפון לא ברור שזה אירוע פח”ע
הכרזה במירס מד”א על ירי בנווה צוף.
21:59

דיווח להגמ”ר – מעגל פתוח
22:01

התקבל דיווח ממשפחה (שמה שמור במערכת 0404) על שמיעת צעקות ויריה מכיוון משפחת סלומון.
22:01

מד”א מעדכנים על אירוע דקירה ולא ירי.
22:02

הוקפצה רפואת נווה צוף
22:02

אגף בדרך למקום
22:02

ניסיון להפעיל צופרים נכשל
22:06

ניסיון נוסף להפעלת צופרים נכשל
22:09

מד”א מדווחים על מחבל מנוטרל
22:10

חמ”ל נווה צוף נפתח
22:12

חיתוך מצב: 2 בהחייאה, 2 קשה, מחבל מנוטרל
22:12

מ”מ רבש”ץ – מעדכן על מחבל אזוק בבית סולומון ו-4 פצועים.
22:24

הגמ”ר מעדכנת על ההתראות שהיו בגדר בקטע 38
22:27

טלפון לבירור עם המשפחה הסמוכה, שמעו צרחות, בעלה והבן יצאו לבדוק מה קרה, ראה מחבל עם טישרט לבן וכיפה עם דם על הידיים והבן נטרל את המחבל.
22:37

י׳ – מדווח שמערכת הכריזה הופעלה (פקע”ר)
22:38

קביעת מוות של יוסי ואלעד. הבת חיה פצועה בהחייאה, טובה במצב בינוני מפונה לשע”צ.
22:41

חמ”ל נווה צוף מדווח על סיום סבב טלפוני מעגל ראשון ושני, ממשיכים סבב נוסף.
22:56

נקבע מוות לחיה סלומון
22:56

גשש סרק על הגדר, עקבות של חשוד אחד שתאמו לנעל של המחבל. בתחקור ראשוני של המחבל מוסר שהגיע לבדו. נלקח לחקירה.
23:06

בבירור מול ש.ג נווה צוף היו 3 התראות בגדר
23:15

רבש”ץ מעדכן שבתחקור הסייר עולה כי הגיע לסריקת ההתראות בגדר ולא ראה ממצאים חריגים
00:16

האירוע ירד לאביר לילה ב’ צבאי (רמת כוננות פחותה)
01:31

בסריקות נמצאו תיקו של המחבל וקוראן בסמוך לקטע 40 בגדר
01:53

המשך טיפול גורמי רווחה וצח”י לישוב ולמשפחה. סיום אירוע וסגירת חמ”ל יישובי
02:34

0404

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com