מכללת אפיק : חוות דעת לימודי שמאות רכוש - 0404
מכללת אפיק : חוות דעת לימודי שמאות רכוש PIXABAY

מכללת אפיק : חוות דעת לימודי שמאות רכוש

המחסור בשמאי רכוש נותן את אותותיו ורמות השכר מתחילות לטפס, אך האם כדאי ללמוד את המקצוע? האם הוא מעניין ובמה בכלל הוא עוסק? באדיבות מכללת אפיק, בדקנו מספר חוות דעת של מספר סטודנטים שסיימו את המסלול ויצאנו עם כמה תובנות מעניינות.

 בישראל חסרים שמאי רכוש. על אף הגידול המתמשך באוכלוסיה והצורך העז של חברות הביטוח, נכון לרגע זה מוערך מספרם של שמאי הרכוש בישראל בכ-300 בלבד. שמאים אלה מועסקים לרוב ע"י חברות הביטוח ומשרדי השמאות המובילים ונהנים משוק שמגלגל קרוב למיליארד שקל בשומות. היתה לכם שריפה בבניין? נגנב לכם רכוש מהדירה? חברות הביטוח הן אלה שישלחו אליכם את השמאי, שלרוב יגזור קופון של בין 2 ל-5 אחוז משווי השומה אותה יגיש.

הסיבה למחסור במקצוע ידועה כבר זמן רב, והיא הצורך באנשים טכניים שאוהבים להבין ולעסוק במערכות מכניות, אנשים שיכולים להגיע לזירת התרחשות ולדבר עם הניזוק בגובה העיניים. בעידן המודרני אנשים כאלה הולכים ומתמעטים, ומשום כך החלה רמת השכר בתחום לתת את אותותיה והיא ממשיכה לעלות לגבהים חדשים מדי שנה.

המרוויחים העיקריים הם השמאים שסיימו התמחות וגם צברו שנה-שנתיים של ניסיון. שמאי בעל ניסיון של כמה שנים נמצא במצב האופטימלי שבו הוא שולט בגורלו, שכן ביום מתרחשים מספר רב של אירועים ביטוחיים שמצריכים קריאה לשמאי רכוש והשמאי למעשה יכול לבחור לאן ילך – היום יש שיקראו לזה "עצמאות כלכלית".

רצים ללמוד

העלייה המתמשכת בשכר השמאים לא השאירה את הסטודנטים אדישים ורבים מהם יוצאים ללמוד. היתרון הגדול ביותר מבחינתם הוא העובדה כי אין צורך ברישיון, רק התמחות ולאחר מכן ניסיון מעשי. כתוצאה מכך רבים יוצאים ללמוד את המקצוע גם ללא ניסיון אקדמי.

מכללה בולטת שלקחה על עצמה להעניק לימודי שמאות רכוש במסגרת מתן קורסים אונליין היא מכללת אפיק. המכללה זיהתה לפני כולם את הצורך הגדול בשמאים והפכה למכללה המובילה בארץ ללימודי שמאות רכוש, כאשר חומר הלימודים שלה מפוקח ע"י הארגון לקידום והעשרת שמאים בישראל.

למרות הביקוש הרב ללימודים, השאלה שאותה קשה למצוא בתקשורת הכלכלית היא מה בעצם חושבים הסטודנטים עצמם, אלה שלמדו את התחום. האם הלימודים מעניינים? האם הם תורמים להם, ואיך בכלל הם מעדיפים ללמוד – בכיתות רגילות או במסלול אונליין מהבית?

הסטודנטים מספרים

את הסיבוב שלנו התחלנו עם סטודנט מכללת אפיק בני אסרף, תושב דימונה שהגיע לאפיק בשביל להפוך לשמאי רכוש. בני הוא ככל הנראה הדוגמה הבולטת ביותר לסטודנט שיכולותיו תואמות את המאפיינים הטכניים של מקצוע שמאות רכוש. "הגעתי לשמאות רכוש מתחום השיפוצים", הוא אומר, "ולמרות הניסיון הרב שלי והידע שחשבתי שיש לי, למדתי הרבה מאוד במהלך הקורס."

בני מספר כי לימודי שמאות רכוש אכן מעניינים מאוד, בעיקר בגלל סוגי המרצים ואופי הלמידה. "הרבה אנשי מקצוע מגיעים להעביר את השיעורים, שמאי חקלאות, מומחים בתחומי העלויות, חוקר שריפות, ביקרנו בחברת בלפור וראינו ציוד חדיש, אפילו הלכנו לראות מבנה שניזוק ולמדנו איך לבצע דוח שומה".

בניגוד לבני, הסטודנט רפאל גרינשטיין למד במסלול האונליין, ויש לו מה לספר. "זה מסלול שמאפשר ללמוד בשעות שנוחות לי. כל שאלה שהתעוררה לי יכולתי לשלוח מיידית למרצה והייתי נענה בתשובה מיידית. מהסיבה הזאת אני יכול רק להמליץ על המסלול". בני הוא דוגמה בולטת למגמה החדשה בלימודי התעודה בארץ אותה מובילה מכללת אפיק. הרעיון שבבסיסה הוא למידה בעזרת קורסים אונליין, אשר זמינים לכל אחד ומכל מקום בארץ. באופן זה מנגישה המכללה את החומר ללא צורך בפתיחת סניפים רבים ברחבי הארץ.

סטודנט נוסף ויוצא דופן אותו פגשנו הוא ניסים סליס. ניסים הוא אמנם בן 67, אך כוחו במותניו. על אף גילו המתקדם, הוא לא הרגיש שום מחסום כאשר הוא רצה להסב מקצוע ולהפוך לשמאי רכוש. "נרשמתי מהר ולא התחרטתי", הוא אומר. "אני יודע שזה מקצוע נדרש, כי אין הרבה שמאים. יש בזה הרבה עבודה, ובעיקר, זה מקצוע מאתגר ומעניין". כאשר הוא נשאר מדוע פנה ללמוד בגיל מתקדם יחסית, הוא הסביר בצורה הפשוטה ביותר: "אם תישן, הזמן יחלוף עליך. תן פול גז קדימה כי השמיים הם הגבול".

מסלול צובר תאוצה

הדוגמאות הבודדות אך מייצגות של הסטודנטים לשמאות רכוש מספרות הרבה, לא רק על פוטנציאל הפרנסה במקצוע אלא גם על היכולת לצלוח את המסלול (הקצר יחסית). כיוון שמדובר במסלול מקיף מאוד שכולל היכרות עם סוגים רבים של נזקי רכוש, הרצאות מומחים וסיורים בחברות מובילות, היכולת להתמיד בו היא גבוהה לאין שיעור ממסלולים ארוכים וחד גוניים של מקצועות פחות נדרשים. האם כל זה יעזור לאזן את התחום הסובל ממחסור רב כל-כך בשמאים? את זה נדע בשנים הקרובות.

 

 

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]