הסבר על מס רכישה ומה חשוב לדעת - 0404
הסבר על מס רכישה ומה חשוב לדעת pixabay

הסבר על מס רכישה ומה חשוב לדעת

רכישת דירה למגורים או לצורך השקעה כרוכה בעניינים ביורוקרטים רבים וביניהם כמובן תשלומי מיסים.

כאשר אתם עומדים בפני רכישת דירה או נכס מקרקעין כלשהו יש מס רכישה על אותו הנכס שהקונה צריך לשאת בו. המס יהיה שיעור של אחוז מסוים מסך שווי הנכס, כאשר יש קטגוריות שונות לסיווג המס הנדרש בתשלום. תוכלו להיעזר במחשבון הסימולטור באתר רשות המיסים כדי לבדוק את סך מס הרכישה שתצטרכו לשלם עבור הנכס שאתם עתידים לקנות בהתאם למילוי הפרטים בו.

חוק מס רכישה בישראל

על פי חוק מיסוי מקרקעין, סעיף 9, א' – כאשר מתבצעת מכירה של זכות מקרקעין – על הרוכש לשלם מס רכישה, אשר יהווה אחוז מסוים משווי המכירה. כמובן שהחוק עשוי להשתנות מעת לעת בהתאם לקבלת שר האוצר ובאישור ועדת הכספים בכנסת. ישנן 3 מדרגות המציגות את שיעור המיסים כאשר לצד אלה יש פטורים והקלות שונים העשויים לסייע. מדרגות המס הן: 0%, 3.5% ו-5%.

כמה אני צריך לשלם?

כאשר מדובר בדירה ראשונה למגורים מס יהיה מופחת ואולם אפילו לא תצטרכו לשלם מס רכישה כלל באמצעות פטורים מסוימים. כאשר מדובר בדירה שנייה או יותר, גם אם זו מיועדת למגורים, תצטרכו לשלם בין 3.5% ל-5% מס רכישה בהתאם לקבוע בחוק. כמו כן, כאשר אתם רוכשים נכס שאינו מיועד למגורים, ככל הנראה תשלמו את מדרגת המס היקרה ביותר והיא 5% משווי המכירה. במידה וקניתם דירה שנייה כאשר עדיין בבעלותכם הדירה הראשונה, אך תמכרו אותה תוך 24 חודשים תוכלו אף להגיש בקשה לשיעור מס מופחת.

פטורים והקלות במס רכישה

למס הרכישה יש כמה סוגים של פטורים והקלות שונות וייתכן ותהיו זכים להם. כך למשל כאשר הדירה מועברת לאדם קרוב כמתנה התשלום יהיה שליש מס רכישה. כאשר הדירה מועברת לבן/בת הזוג החי אתכם באותו הבית יש פטור ממס המכירה אולם זה כפוף גם כן לתנאים השונים לסעיף זה. נכים בדרגות שונות גם כן עשויים להיות זכאים להנחות במס הרכישה. נפגעי פעולות האיבה וניצולי שואה גם כן יהיו זכאים להקלות ופטורים.

רק נבהיר ונאמר שכל הנאמר במאמר הזה הוא כהסבר במילים פשוטות של מה שמוגדר כמס רכישה בישראל ואין להתייחס אליו כנוסח הקבוע והמדויק בחוק. כאשר אתם ניגשים לרכוש נכס מקרקעין כזה או אחר חשוב להתייעץ עם עו"ד המתמחה בענייני מקרקעין, כמו עו״ד עמית ורד, המכיר היטב את החוקים ואחוזי המיסים הקבועים בחוק לאותה נקודת זמן רלוונטית ויוכל ללוות אתכם בתהליך כך שתוכלו להיות בראש שקט. חשוב לדעת בכל שלב בעסקה כמה מס רכישה אתם הולכים לשלם וכן עו"ד מנוסה המכירה את הסעיפים ותתי הסעיפים אף יוכל לעזור לכם בקבלת פטורים והקלות בנושא מס רכישה גם כן. צרו עמנו קשר באתר או בטלפון לפרטים נוספים.

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]