בישול כמדיטציה, ולמה כולם היום רצים להירשם לסדנאות הבישול של פודסטפס? - 0404
בישול כמדיטציה,  ולמה כולם היום רצים להירשם לסדנאות הבישול של פודסטפס? שאטרסטוק

בישול כמדיטציה, ולמה כולם היום רצים להירשם לסדנאות הבישול של פודסטפס?

מספר הנרשמים הגבוה לפודסטפס- מרכז לסדנאות בישול, מעיד על המהפך שעבר עולם הקולינריה הישראלי. גפילטעפיש התחבר עם פול מצרי וגולאש הונגרי מוגש לצד גונדי פרסי. פתאום כל הגברים מתעניינים בבישול, זה כבר לא בעיקר נשי. גם הצעירים מתים לבשל. זה כל כך  אומנותי ויצירתי וכל אחד רוצה להוכיח איזה יד טובה יש לו.  סדנה אחת וגם אתם מתחילים ללקק את האצבעות…

קשה להסביר את זה במילים פשוטות. מה שקרה לאוכל בעולם וגם בישראל, הוא לא פחות מכל המצאה מדעית חשובה מבחינת היקף ההתעניינות בו. את האפקט החזק שלו אפשר לראות בכמות הנרשמים הנכבדה למרכז סדנאות בישול של פודספטפס, אחד מהמוסדות הוותיקים המעביר קורסים לבישול בארץ, עם הקפדה על גיוון, עדכניות ותוכן תיאורטי ומעשי מרתק.

אם נחזור אחורה עשרים שלושים שנה, מה היה לנו? טבחים בבתי מלון ובשלניות במסעדות. לא היה כמעט של שף והטבח הכי טוב היה טבח ראשי.

המטבח שאכלנו היה מטבח לגמרי ישראלי, ובמשך הזמן התחילו מאכלי העדות להתערבב בסירים. אשכנזים לקחו ממזרחיים תבלינים ומתכונים ולהיפך, ואחרי שעם ישראל עבר את המטמורפוזה הזו, הגיע הזמן להשתכלל וזה העידן הזה בו כולנו אוהבים לאכול, בוחרים מה אנחנו רוצים לאכול ופיתחנו טעם אישי מדויק.

כולם אוכלים במסעדות

רובנו מחוברים למסעדות. אף אחד לא רוצה להתפשר על האוכל. נסו להזמין מקומות למסעדה נחשבת ליום ששי, וכבר ביום שני יגידו לכם שאין מקום. החך הישראלי השתכלל. הוא כבר רוצה את המנות הכי טובות שאייל שני מתאר אותן כמו שיונה וולך כתבה שירים. אנשים נפתחים לטעמים חדשים, מורכבים ושונים. כל מטבחי העולם פתוחים לפני הישראלים. אנשים יוצאים לטיול הגדול ורוצים פתאום אוכל מזן אחר. אנשים רוצים אוכל בריא וטבעי. תחת אג'נדות של טבעונות וצמחונות, או לחלופין קרניבורים שמעוניינים לדעת בדיוק איזה נתח קצבים הם אוכלים. אנשים מסתקרנים ורואים באוכל גם ידע. הם רוצים את הידע הזה, זה נותן להם שליטה במה שהם מכניסים לגוף.

ויש גם את אלה שמגיעים לסדנאות פשוט כדי לדעת לבשל. כדי לדעת משהו צריך ללמוד אותו וזה בדיוק מה שהם רוצים לעשות- ללמוד.

הם בוחרים אחת מתשע הסדנאות והולכים הביתה ליישם את כל מה שהם למדו. יש משתתפים שזו פעם ראשונה בחיים שלהם שהם בכלל נכנסים למטבח. לא יצא להם. אימא בישלה, יש מסעדות, לא יצא להם להכין כלום מלבד איזו חביתת ירק וגם זה יצא מלוח מדי….

פודסטפס – מארחים חברים על נתח קצבים

אל סדנאות הבישול של פודסטאפס מגיעים בני כל הגילאים. זוגות נשואים צעירים ומבוגרים יותר. הורים וילדים שבאים יחד ללמוד לבשל. הרבה הורים עם ילדים מתבגרים שמוצאים לעתים, שסדנת בישול פותחת להם את הדרך לדיבור ולהתקרבות מחודשת. אנשים שרוצים ללמוד לבשל כדי לארח את החברים שלהם ולא רק על סלט קצוץ. האוכל כמו תמיד- הוא מרכז כל אירוע. הוא מה שיוצר את האווירה והוא מכנס סביבו את האנשים ויוצר את הלך הרוח.

יש אנשים שיש להם מעט ידע ורוצים לדעת עוד, ויש את אלה שבחיים לא התקרבו לסיר (חוץ מאשר לאכול ממנו).

ויש גם זוגות שמגיעים כי הם שמעו שזה עוזר ליחסים. האמת – כן, כמו כל חוויה אחרת שדורשת שיתוף פעולה ועבודת צוות, גם בסדנת בישול הם יכולים לעבוד על הזוגיות שלהם. במטבח אם אין שיתוף פעולה האוכל לא יוצא טעים או לא יוצא בכלל.

אבישי סייג מבעלי פודסטפס: "כשאתה לוקח שני אנשים במקרה הזה זוג ומטיל עליהם משימה משותפת, היכולת שלהם לתפקד ביחד בצורה נכונה מעיד על היחסים שלהם ולהיפך. הרבה פעמים אני רואה פה זוגות שמתווכחים על חלוקת התפקידים, לא מוכנים לוותר לצד השני ובגלל שאין להם ברירה והם צריכים להמשיך ולבשל ביחד, הם מוותרים או מתפשרים ומקבלים שיעור, לא רק על אוכל אלא גם על יחסים. בסדנה אם אתה מתעקש לא לשתף פעולה האוכל נתקע, בחיים אם אתה לא מתנהג כמו חלק מצוות, אתה תוקע את היחסים שלך".

זוג במטבח

אריק (43 ) נשוי לענת, ושניהם נרשמו לסדנה של בישול מקסיקני. הוא עוסק בכלכלה ואין לו שום התנגדות להתנסות בבישול רק שזה לא קרה לו עד היום. ענת אשתו קצת מצטערת שהיא לא גררה אותו למטבח, גם כדי שיעזור לה, אבל גם כדי "שיצא קצת מהמספרים" היא אומרת.

הם מקשיבים להרצאה של השף, על סוגי נתחי הבשר, על טכניקות עבודה ובישול עם בשר ואחרי החלק התיאורטי מתחילים להכין את המנות.

המנה הראשונה שהם צריכים להכין זה אמפנדס בשר. בהתחלה כשאריק נוגע בבצק הפריך, הוא נרתע אבל אחר כך הוא מריח אותו ונהנה. משום מה זו הדרך שלו להתקרב לבצק- כמו ללחם. ענת והוא מכינים אחר כך את המילוי הבשרי והופ לתנור.

אחר כך הם יכינו מנה של עוף פרואני ברוטב שוקולד ייחודי ממשפחת רוטבי המולה, אלה שמכינים במרכז אמריקה. כן מסתבר שאפשר לבשל גם עוף, גם דגים וגם בשר עם שוקולד זה עובד. זה דווקא מאוד מעניין את אריק. כל מה שנשמע לו כמו נוסחה מתמטית מעורר בו עניין.

עד סוף הסדנה, יחליט אריק שהוא רוצה להירשם גם לסדנת אוכל אסייתי, הוא חייב אבל חייב ללמוד איך מכינים קבב תאילנדי כמו שהוא אכל בירח הדבש עם ענת בתאילנד.

תשע סדנאות של מטבחי עולם

פודסטפס שייכת לשניים: נועם שלו ואבישי סייג. מועברות בה תשע סדנאות בישול: סדנת בישול אסייתי, ביסטרו צרפתי, סדנה איטלקית חלבית. סדנת בישול איטלקית בשרית. סדנת בישול חורפי. סדנת בישול מקסיקני. קרניבורים, סדנת בשרים.

העבודה מתבצעת בקבוצות של 3-4 משתתפים בכל שולחן עבודה. חלק מהפעילות נעשה בזוגות וחלק כקבוצה, תלוי מה התפריט של הסדנה.

יש סדנאות גם בבוקר וגם בערב. מחיר לכל משתתף עומד על 265 ₪. פודסטפס יושבים ברחוב ישראל בק 41 בתל אביב.

תפגשו בסדנאות צעירים אוהבי אוכל, נשים שמעולם לא הכינו יותר מפסטה ורוצות לפנק את המשפחה. גברים שרוצים להיכנס למטבח בפעם הראשונה וצעירים שרואים בבישול טוב אתגר לא פחות מעניין מלעבוד בהייטק.

עבור חלק מהנרשמים זו התנסות לצורך בחינת מקצוע. מקצועות כמו טבחים, עוזרי טבחים, סו שף ושפים מבוקשים היום בסצנת הקולינריה הישראלית והם מנסים לבדוק אם זה מתאים להם. זה שהם מתים על אוכל, הם כבר יודעים השאלה היא אם יש להם את הסבלנות והאהבה שצריך בשביל להכין אוכל טעים.

אבישי סייג: "אוכל הוא כמו מעשה אהבה. צריך לעשות את זה ברכות, בהתרגשות. להתמסר, לחלוק. אם אין לכם את זה, האוכל שלכם לא ייצא טעים. תהליך של בישול דורש תכונות שכל אחד יכול לפתח בעצמו, להתנסות בכך וגם להרגיש פתאום הרבה יותר רגוע ושלווה. בישול כמדיטציה.

 

פודסטפס

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com