מצלמות תרמיות בשירות מערכות הבריאות והתעשייה - 0404
מצלמות תרמיות בשירות מערכות הבריאות והתעשייה IBT.

מצלמות תרמיות בשירות מערכות הבריאות והתעשייה

נדמה לנו כי מצלמה תרמית היא המצאה חדישה ביותר, והיא מוכרת לנו בעיקר מתוך סדרות טלוויזיה וסרטי אקשן. אך בפועל, כבר במאה ה-19 החלו להתגלות קרני האינפרא-אדום, אותה קרינה שפולט כל בעלי חיים, ולמעשה כל חפץ. הגילוי הזה הוביל בהמשך להמצאתה של המצלמה התרמית, וכיום היא משמשת אותנו במגוון של תעשיות ותחומים.
כדי לדעת עוד, תוכלו לקרוא את המאמר הבא.

קצת על מצלמות תרמיות

כל גוף על פני כדור הארץ פולט סוגי קרינה שונים קרינה, חלקם בתחום אורך גל שנראה לעין וחלק בתחום אינפרא אדום (או תת-אדום). בני אדם אינם מסוגלים לראות קרינה זו, אך מצלמה תרמית מסוגלת לקלוט אותה ולמדוד את אורך הגל של הקרינה. בזכות טכנולוגיה זו, אנחנו יכולים לקבל הדמיה של עצמים שונים על פי מידת החום שהם פולטים. אם העצם חם מאוד, תוצג בפנינו הדמיה בצבע לבן. עצמים קרים מאוד יוצגו בצבע כהה מאוד, ואילו עצם חמים יופיע בגווני צהוב או אדום. בשוק קיימים סוגים רבים של מצלמות המותאמות לצרכים ספציפיים שונים.

השימושים התעשייתיים והרפואיים למצלמה תרמית

יכולתה הייחודית של המצלמה התרמית להציג הדמיית חום של אובייקט, הופכת אותה לכלי מרכזי בתהליכי ייצור רבים ובתחומי המדע והרפואה.

מצלמה תרמית שימושית במיוחד במקרים הבאים:

  • איתור תקלות: מצלמה תרמית מאפשרת לנו לאבחן מצבים של תקלות במכונות, או בתהליכי ייצור, המובילים להתחממות יתר וחריגה מטווחי הטמפרטורה המותרים לתהליך. רכיבים אלקטרוניים, לדוגמה, מחייבים סביבת ייצור מבוקרת ביותר, כאשר אפילו שינוי קטן בטמפרטורת הייצור עלול להוביל לפגיעה ברכיב ואפילו להרס שלו. בעזרת מצלמה תרמית ניתן לנטר את התהליך ולוודא את תקינותו.
  • מניעת שריפות: בתחומי תעשייה רבים נעשה שימוש קבוע בחומרים דליקים ומסוכנים. מצלמה תרמית יכולה להתריע במקרה של התחממות יתר או התלקחות במפעל, וכך להפחית פגיעה בעובדים ונזק לרכוש.
  • בדיקת מבנים: מצלמה תרמית עשויה לסייע גם לשם איתור פגמים במבנים. בעזרת המצלמה אפשר למשל לאתר נזילות סמויות, לבחון את מצב המבנה ולאתר תשתיות שונות.
  • מחקר: במחקרים רבים בתחום התעשייה חשוב לשמור על סביבה מבוקרת. מצלמה תרמית יכולה לסייע לנו לוודא כי הטמפרטורה תישאר קבועה כנדרש.
  • בתחום הרפואה: יכולותיהן המתקדמות של המצלמות התרמיות הופכות אותן ליעילות במיוחד בתחום הרפואה, בין השאר במקרים של התפרצות מגפות. ניתן לדוגמה להציב את המצלמות במרחב הציבורי או בכניסה למרכזי קניות, וכך לקבל נתונים בדבר חום הגוף של המבקרים והתרעות במקרה של חשש לקיומם של אנשים חולים באתר.

לסיכום, מצלמות תרמיות הן כלי מקצועי חשוב גם בתעשייה וגם בתחום הרפואה. כאשר מחפשים מצלמה תרמית למכירה מומלץ לפנות לחברה המתמחה בנושא, אשר תוכל לסייע באפיון הצרכים שלכם ובבחירת דגם העונה בצורה המיטבית על צרכים אלו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com