אפקט אזריה והיחידות המעורבות: ירידה דרמטית במוטיבציה לשירות בקרבי - 0404
+
אפקט אזריה והיחידות המעורבות: ירידה דרמטית במוטיבציה לשירות בקרבי 0404

אפקט אזריה והיחידות המעורבות: ירידה דרמטית במוטיבציה לשירות בקרבי

הלם בצה"ל: שיא שלילי במוטיבציה לשירות ביחידות קרביות. על פי נתוני שלושת מחזורי הגיוס האחרונים, חלה ירידה דרסטית ברצון הצעירים המתגייסים לשרת ביחידות קרביות.

מחזור הקיץ האחרון הציג את הנתון הקשה – שפל חסר תקדים בעשור האחרון ברצון לשרת ביחידה קרבית.

שתי הסיבות העיקריות כבר ברורות היטב למערכת הביטחון: אפקט אלאור אזריה ואפקט השירות הצבאי המשותף לשילוב חיילות ביחידות קרביות יחד עם החיילים.

גורם בצה"ל אמר לחדשות 0404 כי בצה"ל מודאגים מאוד, שכן בתקופתו של הרמטכ"ל הנוכחי, גדי איזנקוט, חלה ירידה קשה מאוד ברצון לשרת בקרבי ומדובר בכשלון עצום של המערכת, שלא ידעה לשמור ולנווט את הצעירים לשירות החשוב.

בצה"ל מנסים לתרץ את המצב בגורמים אחרים – כמו העדפת בני הנוער לשרת ביחידות טכנולוגיות, אך מספיק להציץ ברשתות החברתיות ולקרוא את דברי הצעירים שעומדים בפני גיוס ואת התבטאות הוריהם על סיפור אלאור אזריה, שנשלח לכלא לאחר שחיסל מחבל וזאת בעיקר בשל ההתקפה המהירה עליו מיד לאחר האירוע ע"י שר הביטחון דאז, משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל גדי איזנקוט.

הגורם הצבאי אמר לחדשות 0404 כי גם נושא השירות הקרבי המשותף שנעשה מתוך הכניעה לארגוני השמאל שדורשים שיוויון בין המינים בצבא, גרם בדיוק את ההיפך – זילות בשירות הקרבי. דו"ח המבקר האחרון הציג גם הוא את הבעיה בשירות המשותף ולמרות זאת, בצה"ל בחרו להמשיך ולטפח את הנושא וזאת למרות הפגיעה בחיילות – פגיעה שהוצגה ע"פ הדו"ח.

בצה"ל פגעו גם בצעירים הדתיים בגלל השילוב בכוח של החיילות. הצעירים, חובשי הכיפות הסרוגות, היו עד היום חוד החנית בכל הקשור בגיוס ליחידות קרביות. חלק מאותם צעירים נאלץ לקחת צעד אחורה עקב השילוב שנעשה רק בגלל "שוויון מגדרי" והכניעה לארגוני השמאל שחדרו לעומק הצבא.

בפורומים ובקבוצות וואטסאפ בהם נמצאים קציני מילואים קרביים, עסקו רבות בשילוב החיילות ותקפו את הנושא. אבל לא רק הם. גם קצינים בכירים במילואים יצאו נגד המהלך ובהם תא"ל אביגדור קהלני, שזעם על השילוב בכוח של חיילות בטנקים.