הדרך להוצאת תו נכה - 0404
הדרך להוצאת תו נכה ISTOCK

הדרך להוצאת תו נכה

הצורך בתו נכה הוא צורך אמיתי שמאפשר לך או לקרוב משפחתך לחיות בכבוד ובנוחות, ככל האפשר. הדרך להוצאת התו אינה צריכה להיות מורכבת, אך לצערנו לא פעם הבירוקרטיה מקשה על הזכאים. משרד התחבורה אחראי על קביעת הזכאות לתו ולא פעם אלו שזקוקים לו מקבלים דחייה שלא תמיד מפורטת או מוצדקת.

תו נכה הוא כרטיס אישי אשר יש להצמיד לחלון הרכב כאשר הוא משמש לנסיעת הנכה. התו תקף שנה עד לצמיתות בהתאם להחלטת הועדה מרגע ההוצאה שלו ולאחר תקופה זו יש לחדש אותו. ההחלטה על קבלת התו תלויה בוועדה אשר דנה בכל בקשה באופן פרטני. אלו טפסים יש לספק לוועדה? כיצד יש להתנהל במקרה של קבלת סירוב? כדי לענות על שאלות אלו פנינו לחברת אופקים – מימוש זכויות רפואיות, המתמחה בתחום מזה מעל לארבעה עשורים, שתעזור לנו לעשות סדר בתהליך הבירוקרטי.

חשיבותו של תו הנכה

תו נכה נועד להקל במעט על אנשים שמסיבות שונות מתקשים בחיי היום יום. הוא מאפשר להחנות בחניית כחול לבן, באדום לבן אם הדבר אינו מהווה הפרעה לתנועה וכשאין אפשרות חוקית אחרת לחניה סדורה וכמובן, במקומות המיועדים לנכים. הזמינות הגבוהה יותר של מקומות החניה יכול להיות עניין משמעותי עבור אנשים שמתקשים לנוע ועבור בני משפחתם אשר אחראיים לקחת אותם לטיפולים, לסופר ולהסיעם ממקום למקום.

על מנת לקבל את התו יש לעמוד בקריטריונים שנקבעו מראש. יכולים להגיש בקשה אנשים עם בעיות לב או ריאות, מפרקים, כליות. חולי סי או פי די, אנשים שנפגעו ממחלת הפוליו, שרגל אחת שלהם קצרה מהשנייה במידה שפוגעת ביכולת שלהם לנוע ואנשים אשר חווים בעיות אורתופדיות שמונעות מהם תנועה תקינה ושנעזרים בכיסא גלגלים, הליכון, מקל או קביים. כמו כן, בעיות של אי ספיקת עורקים בגפיים התחתונות, דמנציה או אלצהיימר יכולה להיות סיבה לקבלת התו.

את התו ניתן לקבל עבור האדם עצמו, אך לא רק. הורים לילדים אשר זקוקים להשגחה צמודה עקב בעיות בריאותיות יוכלו להגיש בקשה וכן אלו אשר מסיעים קרוב משפחה שעונה על הקריטריונים שהוצגו למעלה וכל עוד הרכב משמש להסעתו (גם אם הרכב אינו על שם הנכה). קבלת תו נכה באה להקל על אנשים אשר מתקשים ללכת מרחק מה, על אנשים שנעים בכיסא גלגלים והוא מסייע לקרובי המשפחה המטפלים או המסייעים להם.

תהליך הוצאת תו נכה

חברת אופקים מכירה מקרוב את תהליך הנפקת תו נכה ושל חידוש תו נכה. החברה מלווה לקוחות רבים מזה שנים ומעידה על כך שלא פעם פונים אליה אנשים שקיבלו סירוב למרות שאין כל ספק כי הם עומדים בקריטריונים לקבלתו. כדי להוציא את התו יש לשלוח את המסמכים הרלוונטיים ליחידה לטיפול במוגבלי ניידות של משרד התחבורה יחד עם טופס בקשה מסודר.

בין המסמכים שיש לספק לוועדה על מנת שזו תוכל לדון במקרה יהיו צילום של תעודת הזהות, מכתב המציין את מספר הרכב לו יינתן התו (מותר לנכה לבקש עד שני תווים לכל בקשה), צילום של רישיונות הרכב ובמקרה של החזר אגרה יש להוסיף צילום צ'ק, צילום תעודת זהות עם ספח, צילום רישיון וטופס להחזר האגרה. כל המסמכים הללו פשוטים להנפקה.

בנוסף לכל אלו המסמכים שקל להנפיק אותם, יש לצרף צילום של מסמכים רפואיים משלושת החודשים הקודמים ליום הגשת הבקשה. הצגת המסמכים הרלוונטיים היא המשמעותית. מצד אחד הוועדה תרצה לקבל רק מסמכים שקשורים למקרה. מצד שני, אם לא יהיה לה מספיק מידע, היא תאלץ לדחות את הבקשה. מגישים רבים שנדחו לא קיבלו הסבר שיכול לעזור להם להגיש ערעור על הבקשה.

 

חוסר ההבנה בתחום ובחירה לא נכונה של המסמכים הנלווים יכולה להסתיים בתוצאה הלא נכונה לנכה ולכן חשוב לעבור בקפידה על המסמכים ולספק את אלו שיעזרו לוועדה לקבל את ההחלטה הנכונה. חברת אופקים – מימוש זכויות רפואיות, מסייעת לאלו שעומדים בקריטריונים לקבלת תו נכה ולבני משפחותיהם להגיש בקשה או ערעור ולעבור את התהליך הבירוקרטי בהצלחה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com