ויזה לקנדה - מתי צריך ואיך ניתן לקבל כזו? - 0404
ויזה לקנדה – מתי צריך ואיך ניתן לקבל כזו? Shutterstock

ויזה לקנדה – מתי צריך ואיך ניתן לקבל כזו?

קנדה היא ליברלית יותר מארה"ב בכל הקשור לכניסה למדינה עם דרכון ישראלי. בעוד כל מי שמבקש להיכנס לארה"ב עם דרכון ישראלי מחוייב בתהליך הלא פשוט של קבלת ויזה לארה"ב – הרי שלקנדה ניתן להיכנס לאחר הסדרת עניין ויזת הכניסה למדינה במהירות ובאופן מקוון. ההליך המאפשר הוצאת ויזה לקנדה מכונה ETA (ראשי תיבות של (Electronic Travel Authorisation, וחשוב לציין כי על כניסה ושהייה בקנדה המוסדרים באמצעות הליך ETA (וללא קבלת ויזה) בכל זאת קיימות מגבלות שונות. למשל – משך השהייה בקנדה לא יעלה על שישה חודשים, אין לעבוד או ללמוד בה ועוד.
הליך הסדרת כניסה לקנדה באמצעות מערכת ה – ETA הפך אפשרי בשנת 2016, עם כניסתם לתוקף של נהלי ביקורת גבולות קנדיים חדשים. עבור מי שמתכוונים להיכנס לקנדה עם דרכון ישראלי חשוב לדעת מה מותר ומה אסור למי שנכנסים ללא ויזה, מתי בכל זאת מוכרחים ויזה לקנדה, איך אפשר לקבל ויזה כזו ועוד:

ביקור בקנדה ללא ויזה תוך שימוש במערכת האלקטרונית להסדרת כניסה למדינה
כאמור, החל משנת 2016 בעלי דרכון ישראלי יכולים להיכנס לקנדה ללא ויזה ובלבד שהסדירו את העניין תחילה באמצעות המערכת האלקטרונית ETA (Electronic Travel Authorisation) של מחלקת ביקורת הגבולות הקנדית. כל שנדרש הוא מילוי טופס שניתן למצוא באתר השגרירות הקנדית, תשלום אגרה (כ – 7 דולרים, נכון לתחילת שנת 2020) וקבלת אישור במייל (בדרך כלל תוך דקות ספורות מרגע הגשת טופס). את האישור יש להדפיס ולהציג יחד עם הדרכון כשאנו מגיעים לדלפק ביקורת הגבולות בשדה התעופה בבואנו להיכנס אל קנדה. מי שמעדיפים למלא את הטופס בעברית, יכולים להיעזר בשירותי חברה המתמחה בהוצאת ויזה לקנדה.

חשוב לדעת שכניסה לקנדה המוסדרת באמצעות מערכת ה – ETA מוגבלת לשישה חודשים, ויש לקחת בחשבון שמי שמסדירים כך כניסה לקנדה אינם רשאים לעבוד בה.
בנוסף, האישור שמקבלים אינו מתיר לנו להיכנס לקנדה – אלא רק להגיע ולהתייצב פיזית מול נציג מחלקת ביקורת הגבולות במעבר הגבול, אשר בסמכותו לאשר כניסתנו אך גם לסרב או להתנות אותה במיני תנאים (למשל, הפקדת סכום כסף שנקבל חזרה עם עזיבתנו). יחד עם זאת, רובם המוחלט של הישראלים המסדירים כניסה לקנדה באמצעות מערכת ETA אינם נתקלים בכל בעיה להיכנס לקנדה עם הגעתם אליה.

אין לדחות קבלת אישור ETA לקראת ביקור בקנדה
בדרך כלל ניתן להשלים הליך הסדרת ביקור בקנדה באמצעות מערכת ETA בתוך פחות משעה אך אין להוציא מכלל אפשרות שנתבקש לענות על שאלות נוספות, למסור עוד מידע או להמציא מסמכים נוספים, דברים העלולים לעכב את קבלת האישור בימים ספורים ובמקרים חריגים אפילו בשבועות. לכן, מומלץ לכל ישראלי המתכוון לבקר בקנדה למלא טופס ETA ללא דיחוי, לקבל את האישור, להדפיס אותו ולשמור אותו יחד עם הדרכון (אשר עליו להיות בר תוקף לתקופה של לפחות חצי שנה ממועד הכניסה המתוכנן לקנדה).

עבודה או לימודים בקנדה
מכיוון שהסדרת כניסה ושהייה בקנדה באמצעות המערכת האלקטרונית אינה מאפשרת עבודה או לימודים, על ישראלים המעוניינים לעבוד או ללמוד בקנדה לדאוג לקבל תחילה אשרת שהייה (ויזה) מתאימה.
מי שמתכוונים לשהות וללמוד בקנדה (במוסד לימודים אקדמי מוכר) למשך תקופה בת למעלה משישה חודשים צריכים להוציא ויזת סטודנט. ויזה כזו מקנה גם זכות להחזיק משרה חלקית בהיקף של עד 20 שעות בשבוע רגיל ובהיקף משרה מלאה במהלך חופשות.

אזרחים זרים השוהים בקנדה ומעוניינים לעבוד בה נדרשים לקבל תחילה "אישור עבודה" "Work) Permit"). חשוב לדעת שמי שנתפסים עובדים בקנדה ללא אישור מתאים יגורשו ממנה מיד ותיאסר עליהם כניסה מחודשת לקנדה למשך 5 עד 10 שנים. ישנם סוגים שונים של אישורי עבודה עבור אזרחים זרים השוהים בקנדה, כך למשל "ויזת עבודה פתוחה" ("Open work permit") המאפשרת עבודה בשכר לבני/בנות זוג של סטודנטים או עובדים זרים; ועוד.
ישראלים המקבלים הצעת עבודה ממעסיק קנדי יכולים לקבל אישור עבודה מתאים לפי פירוט תנאי ההעסקה (כולל משך תקופת ההעסקה המתוכנן).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]