כשזה נגמר, זה נגמר: כל מה שאתם צריכים לדעת על פיטורים - 0404
כשזה נגמר, זה נגמר: כל מה שאתם צריכים לדעת על פיטורים https://depositphotos.com/

כשזה נגמר, זה נגמר: כל מה שאתם צריכים לדעת על פיטורים

גם אם רציתם כבר זמן מה לעזוב את מקום העבודה, וגם אם קיבלתם את ההודעה כהפתעה גמורה, פיטורים אינם נעימים. סיום מערכת היחסים אל מול המעסיק מצריכה מכם להסתגל למצב חדש, המבוסס בעיקרו על מציאת עבודה חדשה. בתוך כל הכאוס הזה (אך אל דאגה, הכל זמני), עליכם להבין מהי סיבת הפיטורין, האם ישנן זכויות עובדים שתוכלו לממש ואיך מסיימים את מערכת היחסים עם המעסיק.

לפניכם כל מה שאתם צריכים לדעת על פיטורים, על זכויות עובדים ומדוע חשוב לסיים את התקופה המשותפת בלחיצת יד? למידע נוסף אודות זכויות עובדים, היכנסו אל hrs.co.il.

פיטורים: לא מגיעים תמיד כרעם ביום בהיר

רגע לפני שצוללים אל כל מה שחשוב לדעת על זכויות עובדים בהקשר של פיטורים, כדאי להבין מדוע מפטרים מעסיקים את עובדיהם? התשובה היא שאין תשובה חד משמעית. עם זאת, חשוב שגם אתם תנסו להיות ערים לרמזים שיכולים להעיד על הפיטורים הקרבים. כך, תוכלו גם אתם להיערך לשימוע, ואף להסתגל לסיטואציה החדשה – בין היתר עם תחילת החיפושים אחר הג'וב החדש.

מהן הסיבות השכיחות לפיטורים?

  • החברה מצמצמת פעילות / נסגרת / פשטה רגלה
  • חוסר שביעות רצון של הארגון מתפקוד העובד
  • אירועים חריגים (הדלפת מידע, גניבה מהמעסיק, אירועי משמעת)

 

לפני הפיטורים: שימוע

כשמדברים על זכויות עובדים בהקשר של פיטורים, מדברים בעיקר על הזכות לשימוע. מה זה אומר? המעסיק לא יכול ביום אחד להגיש לכם מכתב פיטורים ולדרוש מכם לקום מהכיסא שלכם. לפני הפיטורים, תזומנו לשימוע, בו יציג בפניכם המעסיק את השיקולים שלו לפיטורים שלכם. במעמד זה, תוכלו לקבל הזדמנות להציג את הצד שלכם ולשתף בתחושותיכם. המעסיק מחוייב לקחת בחשבון את שהצגתם בפניו, ורק לבסוף לקבל את ההחלטה הסופית. מעוניינים לדעת עוד על זכויות העובדים המגיעות לכם? היכנסו אל hrs.co.il!

לאחר השימוע: הפיטורים

במידה והמעסיק לא השתכנע במעמד השימוע והחליט לפטר אתכם בכל זאת, דעו כי אתם זכאים למכתב פיטורים. מעבר לכך שחשוב שתקבלו מסמך רשמי, הרי שיש לו תכלית: עם מכתב הפיטורים תוכלו לקבל את דמי האבטלה. במידה ואינכם מקבלים את המכתב, דרשו בו ביום העבודה האחרון שלכם ממנהל משאבי האנוש. עוד בהרחבה על תפקידו של מנהל משאבי האנוש בארגון, תוכלו למצוא בקישור הבא: hrs.co.il.

פיצויים – כן או לא?

הנחמה של עובדים רבים במעמד לא קל של פיטורים, היא הפיצויים. האם אתם אכן זכאים לקבל פיצויים מהמעסיק שלכם? מדובר על פן נוסף בכל הקשור לנושא של זכויות עובדים וחשוב להבין: כל עוד עבדתם לפחות 12 חודשים אצל המעסיק, אתם זכאים לפיצויים. איך מחשבים את הפיצויים? כל עובד מפוטר זכאי לשכר חודשי מלא עבור כל שנת עבודה. לדוגמא: במידה והשכר החודשי של המפוטר הינו כ-8000 שקלים והוא עבד אצל המעסיק שנתיים, הפיצויים להם הוא זכאי הינם כ-16,000 שקלים.

"הנה הדלת. תודה ושלום!"

עוד הרבה לפני שהמעסיק שלכם הוא הבוס שלכם, הוא גם בן אדם. כך אגב, גם אתם. לעתים, ישנם ויכוחים לגיטמים לחלוטין במסגרת העבודה המשותפת. אותם ויכוחים יכולים להסתיים בהבנות משותפות, אך לעתים ישנם רגשות המנהלים כל אחד מהצדדים. ישנם המון תקדימים של מנהלים שזרקו לאוויר במהלך ויכוח כי הם מפטרים את העובד. האם באמת ישנו תוקף לפיטורים בסיטואציה שכזו? לא ממש.

"הדלת נמצאת כאן!", "אל תגיע מחר לעבודה", "לא טוב לך? לך!" – איך מתייחסים להודעות כאלו מצד המעסיק? כל עוד מדובר על ויכוח סוער, כדאי שלא לקחת את ההודעות האלו ברצינות, בטח שבמקרים בהם לא נערך שימוע. המתינו יום או יומיים ובקשו מהבוס להיפגש אתכם בארבע עיניים. סביר מאד להניח (וכל עוד אין סיבות אחרות מלבד הויכוח), כי אין כל משמעות להודעה שכזו וכי תוכלו להתפייס ולשוב לשגרת העבודה התקינה.

אל תשכחו לרגע: הרים לא נפגשים, בני אדם כן

פיטורים מעוררים המון אמוציות: החל מאכזבה מהמעסיק, דרך תסכול ועד כעס רב. וכך, המון מערכות יחסים שבין המעסיק למועסק, מסתיימות בטריקת דלת. ההמלצה אליכם היא דווקא הפוכה: גם אם המצב הרגשי שלכם לא מאפשר לכם לסיים בחיוך, עשו כל שאתם יכולים על מנת "לנרמל" את הסיטואציה. בסופו של דבר, העולם הוא מקום קטן (בטח שענף התעסוקה), כך שהדרכים שלכם עוד יכולות להיפגש.

עם תהליך חיפוש העבודה, סביר כי המראיינים במקומות העבודה החדשים ירצו לשמוע המלצות או חוות דעת מהמעסיק הקודם. במילים אחרות? אתם עדיין "צריכים" את המעסיק שפיטר אתכם. קבלו בהבנה את החלטתו, לחצו יד והודו לו על התקופה המשותפת.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]