צה״ל חשף מנהרות חמאס שנועדו למסתור ולניוד ברצועת עזה - 0404
צה״ל חשף מנהרות חמאס שנועדו למסתור ולניוד ברצועת עזה דובר צה״ל

צה״ל חשף מנהרות חמאס שנועדו למסתור ולניוד ברצועת עזה

במסגרת המאמץ המודיעיני המתמשך לחשיפת התשתית הצבאית-מבצעית של חמאס, הצליחו בפיקוד הדרום, בשיתוף אמ"ן והשב"כ, לבצע חשיפה מודיעינית משמעותית של הנכסים הצבאיים של ארגון הטרור, בהם מנהרות מגננתיות שנועדו למסתור ולניוד.
 
בחלק משמעותי מהתשתית הצבאית, כפי שמעידים גם תצלומי האוויר שנחשפים, עושה ארגון הטרור חמאס ניצול בתשתית אזרחית, בבתי מגורים ובמבנים ציבוריים, כגון בתי ספר ומסגדים. 
 
מיקום הפירים במבנים הללו, בעלי תשתיות תת-קרקע, נועד להסוות ולהקשות על תקיפתם, זאת תחת הכסות האזרחית. חשוב לציין כי בעת לחימה, היעדים המופללים הופכים למטרות צבאיות לגיטימיות על פי הדין הבינלאומי.
 
"יש לנו מודיעין", מדגיש מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, ומבהיר: "כל מי שנמצא בבתים הללו מסכן את עצמו ואת משפחתו. מבנים ששימשו כסות לבניית תת-קרקע יהיו חלק מבנק המטרות שלנו והן מטרות צבאיות לגיטמיות". 
 
״כחלק מתפיסת הלחימה שלו״, אומרים בפיקוד הדרום, ״נערך חמאס בסביבה אזרחית ומכווין את יכולותיו לפגוע בעורף הישראלי, זאת על מנת לנסות ולהקשות על צה"ל באיתור, תקיפה וסיכול התשתיות הצבאיות. כמו כן, באמצעות ניצול אוכלוסייה אזרחית מבקש ארגון הטרור לפגוע בלגיטימציה של צה"ל ומדינת ישראל. 
 
"זה המאמץ העיקרי של חמאס", מציין אלוף זמיר. "לפי הערכת המצב שלנו", הוא מוסיף, "אנו מזהים כי קיימת הרתעה, אך במקביל ממשיך חמאס לעסוק בבניין הכוח למערכה הבאה. הדרקטיבה שלנו היא שמירת הרגיעה, חיזוק ההרתעה והענקת זמן לבניית היכולות שלנו. לצד ההערכה, אנו מבינים שהמצב יכול להשתנות בכל רגע – ואנו ערוכים לשינוי כזה".

המנהרות המגננתיות שנחשפו ע״י כוחותינו:

מבנה מס' 1 – מרחב שאטי

  • המבנה נבנה בשנתיים האחרונות.
  • המבנה בן 6 קומות עם חניון מכוניות תחתיו.
  • מתחת למבנה אותר פיר כניסה לרשת מנהרות בשימוש ארגון הטרור חמאס.

מבנה מס' 2 – בית לאהיא

  • ביתו של עמר מחמד מחמוד חמאדפעיל חמאס.
  • מתגורר עם אביו ואחיו בבית.
  • נשוי + 5
  • במבנה פיר כניסה ותשתית תת קרקע של ארגון חמאס המקושר למסגד הסמוך.

ההדמייה: כך זה נראה בשטח.

דובר צה״ל

דובר צה״ל

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com