משאבי הטבע בים התיכון הולכים ומתמעטים - 0404
משאבי הטבע בים התיכון הולכים ומתמעטים pixbay

משאבי הטבע בים התיכון הולכים ומתמעטים

לאורך שנים האמין האדם שהים הוא אינסופי ושזהו משאב טבע בלתי מוגבל, שניתן להזרים אליו פסולת מבלי שייפגע, לדוג בו דגים מלי לחשוש שמא יגמרו או זנים מסוימים אף יכחדו ולערוך בו שינויים כך שהאקלים שבו יוותר יציב. כיום, אנו כבר יודעים שהאמונה הזו היא נחלת העבר.

הים התיכון הוא משאב מוגבל ולא זאת בלבד, אלא שחלקת האלוהים הקטנה שלנו – הים התיכון, היא אחד הימים המאוימים בעולם. מהם משאבי הטבע העומדים בסכנה? מה אנו יכולים לעשות כדי למנוע זאת? כדי להבין זאת חשוב לגלות מה כל כך מיוחד בים התיכון.

בעלי חיים ייחודיים

בים התיכון נספרו עד כה מעל ל-17,000 יונקים ימיים, כשרבע מהם – מינים אנדמיים (המצויים רק בים התיכון). כך למשל, ניתן למנות את סרטני המים העמוקים, שמחציתם מצויים רק בים התיכון, את הצדפה מסוג "יולדיה מיקרומטריקה" שלא נצפתה מעולם מחוץ לגבולות הים התיכון וגם את הספוגים, שמחצית מאוכלוסייתם העולמית מתגוררת אך ורק בים התיכון. בעלי החיים הימיים הללו מצויים בסכנה. אם ניקח את קווצי העור המקומיים, דוגמת מלפפון ים וקיפוד הים הסגול שהציפו בעבר את מימי הים התיכון ונבחן היכן הם היום, נגלה כי רבים מהם הולכים ונעלמים. בעלי החיים הימיים הללו לצד רבים נוספים, הופכים את הים התיכון למשאב טבע ייחודי, העומד בפני סכנה. כיום מיני בעלי חיים רבים הוכרזו כמוגנים, דוגמת: כרישים, צבי הים, הצורבים ורוב הרכיכות, ויש איסור חמור לפגוע בהם.

תכונות מים ייחודיות

המים אשר נמצאים באוקיינוס האטלנטי עושים דרכם ממקום למקום, כאשר מים אלו מגיעים למיצר גיברלטר עוברת אך ורק השכבה העליונה של המים, ברגע ששכבה זו עוברת את המיצר   משתנות תכונות המים. כעת, אלו מים חמימים יותר ומלוחים פחות ביחס למים שבאוקיינוס. ככל שהמים ממשיכים במסעם אל הים התיכון, כך הטמפרטורה בהם עולה, הם מתאדים וכתוצאה מכך נעשים מלוחים עוד יותר. בשלב זה עוברים המים דרך מיצר מרסלה. גם במיצר זה תעבור רק השכבה העליונה.

כעת המים מלוחים מתמיד, חמים יחסית וגם הכמות של חומרי ההזנה שהיו בהם בעבר התמעטה באופן ניכר. עם כמות גדולה של מליחות בים, טמפרטורה חמה יותר ומעט חומרי הזנה, מגיעים המים אל אגן הלבנט – חלקו המזרחי ביותר של הים התיכון. שם מגיעים המים לשיא התכונות הללו וזו הסיבה שהים התיכון הוא כה מיוחד ונדרשת התאמה גם בסוגי המינים החיים המתגוררים בו.

בתי גידול מגוונים

ביחס לגודלו הכולל המגוון הביולוגי בים התיכון גדול מאוד. עם 50 בתי גידול שונים וכ-17,000 מינים מגוונים, נחשב הים התיכון לאחד מבתי הגידול המגוונים ביותר שיש בעולם. בחינה מדוקדקת של משאבי הטבע הייחודיים שלו, תגלה מדוע בחרו המינים הללו להשתקע דווקא בו. בים התיכון נוצרה לאורך השנים טופוגרפיה ייחודית, תנאי מים מיוחדים ועומק משתנה, המאפשר למינים מגוונים להתגורר בשטחיו, זאת נוסף לשינויים שהתרחשו בו לאורך השנים, כשמינים מסוימים הגיעו מימים נוספים כגון האוקיינוס ההודי, האטלנטי ועוד.

עיקר הקרקעית בים התיכון מורכבת ממצע רך, המושכת אליה בעלי חיים המתחפרים או עוגנים בחול, דוגמת צדפות. לעומת זאת, בחלק העמוק יותר של קרקעית הים, במקום שבו הקרקע קרה, נתונה תחת לחץ אטמוספרי עצום וחשוכה מתגוררים בעלי חיים ימיים שזהו מקומם הטבעי כגון: אלמוגים, כרישים ועוד.

זהירות, סכנה

 

זהירות,

ככל שחולפות השנים כך מתרחשים שינויים כבירים בים התיכון, כאלה שעלולים להשפיע על עתידו ועל עתיד משאבי הטבע שבו או שכבר השפיעו. כמה נתונים מדאיגים מראים כי הפלנקטון אשר מתקיים במעמקי הים פחת בשיעור של 40%, כמו כן אנו עדים לעליית הטמפרטורה בים התיכון הנגרמת כתוצאה ישירה משינוי האקלים העולמי. גם החומרים המזינים שהיו בים התיכון התמעטו עד מאד עם חלוף השנים, והמליחות הגבוהה בשילוב עם דיג היתר פוגעת בים התיכון ללא היכר והרבה מעבר למצופה. נתונים סטטיסטים מדאיגים נוספים מתגלים כל העת. דוגמה נוספת היא ש-90% מסך הדגים הגדולים נעלמו מהאוקיינוסים כלא היו, ובעלי החיים הימיים שנותרו, נאלצים להתגורר בשטח קטן באופן מהותי ממה שהורגלו עד כה.

כמו כן, נמצא קשר ישיר בין פעילות הדייג הנעשית בשטחי הים התיכון לבין פגיעה בחוסן השמורה הימית, ביכולת הדגה להתחדש, במארג המזון הטבעי ובסופו של דבר גם בתהליך זיהום הים ובשמירה על משאבי הטבע ואוכלוסיית הים התיכון. החשש ההולך וגובר משינויי האקלים והתרחבותה הגוברת של התעשייה העולמית מטרידים מדענים רבים ברחבי העולם, הגורסים כי תופעות אלו יביאו בסופו של דבר להכחדתם של מינים רבים בממדים אדירים ברחבי כל האוקיינוסים. מפאת גודלו של הים התיכון, אין הוא יכול לשאת שינויים אלו, ולכן הוא חשוף ביתר שאת לסכנה.

המפתח לשמירה על המגוון הביולוגי הייחודי בים התיכון והגנה על שטחיו הים התיכון, כדי שיוכלו לתפקד במשך שנים רבות כאתר פנאי ונופש, אתר לחקלאות ימית, מקור מזון ואנרגיה ועוד הוא ביצירת איזון. האיזון חייב לשמור על הסביבה העדינה של הים והחיים שבו מבלי לקפח את שימוש האדם.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]