הרמת חזה והקטנת חזה - 0404
הרמת חזה והקטנת חזה PIXABAY

הרמת חזה והקטנת חזה

שני ניתוחים מקובלים ושכיחים בכירורגיה פלסטית בשניהם אנו כורתים את עודפי העור ומעצבים את הרקמה הבלוטית לקונוס העומד יפה. בראשון אנו עושים זאת עם רקמת השד הקיימת משמע הרמת חזה ובשני עושים את אותו הדבר לאחר שכרתנו חלק מבלוטת השד כדי לקבל שד קטן יותר משמע הקטנת חזה.

לשני הניתוחים ישנן מספר טכניקות מקובלות להגיע לתוצאות משמע אין טכניקה אידאלית אחרת כולם היו מנתחים לפי אותה הטכניקה, אך הדבר מאפשר לנו לבחור את הטכניקה המתאימה ביותר בהתאם לצורת השד מידת נפילתו וגודלו.

הרמת חזה

מה הוא שד נפול זה מצב שבו הפטמה נמוכה יותר מהקפל התת שדי, ישנן דרגות שנקבעות לפי מיקום הפטמה ביחס לקפל כשהחמור ביותר זה כשהפטמה נמצאת בקוטב התחתון של השד, זו הנקודה הנמוכה ביותר. בעבר חשבנו ששד נפול משמעו עודף עור ביחס לתוכן ואז ניתוח הרמת חזה היה מבוסס על כריתת עודפי העור וכתוצאה צלקת מאוד ארוכה: סביב העטרה, מהעטרה ועד לקפל התת שדי ולאורך כל הקפל התת שדי ״צורת עוגן״. צלקות ארוכות אך בנוסף תוך שנה, שנה וחצי השד נפל, מאחר והעור לא יכול להחזיק את מסת השד בעיקר לאחר הריונות השמנות והרזיות וכו׳. מה שקרה בניתוח זה קבלנו גם מראה שד קטן יותר לא הקטנו את מסת השד אלא דחסנו את רקמת השד למעטפת קטנה בהרבה. ואז אם השד קטן נכניס שתל קטן לא על מנת להגדיל, אלא בכדי לשמר פחות או יותר את הגודל הקיים, ואז השד יהיה כבד יותר וייפול בצורה יפה יותר. מכאן שברור שכדי לקבל שד יפה ועומד עלינו לשחזר מרקמת השד הקיימת קונוס שעומד יפה עם או בלי שתל קטן ללא עזרת העור ולאחר שקבלנו את הקונוס לפרוס עליו את העור ולכרות את העודפים. כתוצאה צלקות קצרות יותר (סביב העטרה ומהעטרה עד לקפל התת שדי ״סוכריה על מקל״) ותוצאה הנשמרת לאורך זמן.
ליצירת הקונוס יש מספר טכניקות שכולן נותנות תוצאות דומות.

הקטנת חזה

הקטנת חזה אינו רק ניתוח אסתטי הוא גם ניתוח פונקציונלי. מסת השד כבדה מאוד גורמת לעומס על עמוד השדרה והחזיה לעומס על הכתפיים ובנוסף בעיקר בחודשי הקיץ הזעת יתר באזור הקפל התת שדי דלקות ופטרות. ולכן לעיתים ניתוח הקטנת חזה מאושר על ידי ביטוחי הבריאות כולל קופות החולים. בניתוח זה, כמו בהרמה, הטיפול בעור דומה אך ברקמת השד עלינו לא רק לבנות קונוס אלא לכרות חלק ממסת השד. כאן החלק המבדיל בין הטכניקות השונות היא איזה חלק מבלוטת השד אנו כורתים ואיזה חלק משאירים, משמע בונים ממנו קונוס תוך שמירה על הספקת הדם לפטמה והעטרה וכן על הפונקציות של הפטמה. רק בשדיים מאוד גדולים ונפולים אנו מנתקים את הפטמה מבלוטת השד, משחזרים קונוס של רקמת שד בגודל המבוקש, פורסים את העור וכורתים את העודפים. במקרים אלה נותרת צלקת ״עוגן״. ולאחר מכן משתילים את הפטמה והעטרה במיקום המתאים כשתל עור. היתרון של הטכניקה הזו היא שניתן משד ענק להגיע לכל גודל שרוצים, החיסרון שהפטמה אינה פונקציונלית לעיתים קיים קושי בקליטה של השתל, והגוון שלה נעשה בהיר יותר, לכן אנו משתדלים במרפאות ד"ר אבי וינברג, בעיקר בנשים צעירות להשתמש בטכניקות האחרות. לחלקן הפטמה מקבלת הספקת דם מהקוטב התחתון של השד באחרות מהקוטב העליון יש המבוססות על עליון והתחתון ואחרות מהחלק המדיאלי. בכולן הפטמה נשארת פונקציונלית ומקבלת הספקת דם ועצבוב מחלק השד שנותר שהפטמה והעטרה הם חלק מהשד.

לסיכום מדובר בניתוחים בהם מקבלים שד בגודל וצורה יפים ומתאימים לממדי הגוף ורצונן של הפציינטיות במחיר של צלקות די ארוכות אשר עם הזמן מטשטשות. מדובר בניתוחים הנעשים בהרדמה כללית נמשכים כשעתיים וחצי יוצאים מהניתוח עם חבישות לאורך קווי התפרים וחזית ספורט אותה מכינים מראש. ד"ר אבי וינברג לא משאיר נקזים. לאחר אשפוז של מספר שעות משתחררים הביתה. בהחלמה לא מלווה בכאבים משמעותיים ולכן בשבועיים הראשונים במודע יש לשמור על השד לא לעשות תנועות חדות או להרים משקלים, ילדים וכו'.

הסיבוכים קיימים אך נדירים. החשוב מכל – חודש לפני הניתוח יש לבצע הפסקה מוחלטת של עישון סיגריות למניעת סיבוכים משמעותיים יותר. מדובר בניתוחים שלמרות הצלקות שביעות הרצון מצוינת.

 

המאמר בחסות ד"ר אבי וינברג מנתח פלסטי מומחה

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]