ביקורת מבנים לפני רכישת דירה - 0404
ביקורת מבנים לפני רכישת דירה באדיבות מדיטסט הרוש בע"מ.

ביקורת מבנים לפני רכישת דירה

רכישת נכס נדל"ן, בין להשקעה ובין למגורים, טומנת בחובה לא פעם גם חששות לא מבוטלים. לצד השמחה שבהתחדשות וההזדמנות הגדולה שהדירה או הבית מביאים עמם, מדובר בנכס שטיבו האמיתי אינו תמיד מעוגן בנתונים מדויקים, ולכן הלא-נודע הוא למעשה חלק בלתי נפרד מכל עסקת נדל"ן, באשר היא. כדי לגשר על הפער בין הציפיות הגבוהות מהנכס ובין המציאות, העשויה להתגלות לא פעם כשונה מהן מאד, מומלץ לבצע בדיקת ביקורת מבנים.

מהי ביקורת מבנים?

בשונה מבדיקת שמאי, בה מוערך שווי הנכס בהנחה שהתשתיות והמערכות השונות בו בנויות ומתוחזקות כהלכה, ביקורת מבנים תפרוט את אותה הנחה לכדי בדיקות הנדסיות קונקרטיות, העוקבות אחר כל מערכת ומערכת בנפרד, על ידי מהנדסים ואנשי מקצוע מומחים. כך בין היתר יאותרו על ידי אנשי מקצוע:

  • ליקויים בחומרים ובשיטות הבנייה.
  • פגמים בתחזוקת המבנה.
  • בעיות בתשתיות האינסטלציה או הביוב על ידי בדיקת איתור נזילת מים ונזקי רטיבות על ידי מאתר נזילות מומחה, ובמידת הצורך אף ביצוע צילום פנים צנרת.
  • בדיקת שיפועי המבנה.
  • בדיקת תקינות האיטום.
  • איתור קרינה מסוכנת או גז ראדון בסביבת הדירה.
  • בדיקת תקינות מערכות החשמל.

הבדיקה עצמה אורכת לרוב כשעתיים, אם כי במקרים מיוחדים היא עשויה להתארך אף מעבר לכך.

מתי כדאי לבצע ביקורת מבנים?

על פי חוק המכר, לרשות כל אדם הנכנס לנכס נדל"ן שזה עתה נקנה קיים פרק זמן במהלכו הוא יכול לבצע ביקורת מבנים.
כאשר מדובר על רכישת נכס מיד שניה, מומלץ לבצע ביקורת מבנים עוד לפני החתימה על חוזה הרכישה. כך במידה ויימצאו ליקויים מהותיים בדו"ח, הם יכולים לשמש אתכם במהלך המשא ומתן על המחיר, או אף להניע אתכם כליל מלבצע את העסקה.

לעומת זאת בדירות יד ראשונה מקבלן נהוג לקיים את ביקורת המבנים לאחר רכישת הדירה, ולפני אכלוס הדירה בפועל, בתקופה קצובה המוגדרת בחוק – כדי לוודא שאכן ישנה התאמה בין מפרט הדירה ובין מצבה בפועל. במידה וימצאו ליקויים בבדק הבית, הקבלן מחויב לתקן אותם על פי חוק.

לסיכום

עסקאות נדל"ן מכל סוג, בין אם למגורים או למטרות מסחריות, טומנות בחובן גם סיכונים מסוימים

לאי עמידה בסטנדרט הבנייה הנדרש, וליקויים סמויים בתשתיות שעלולים לעלות לנו כסף רב ועוגמת נפש בהמשך.

ביקורת מבנים יסודית הינה השיטה המומלצת להקטנת סיכונים אלו, ומהווה רכיב חשוב, שפועל לטובתך – הקונה,  בכל עסקת נדל"ן.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]