לגדל ירקות בגינה הביתית - 0404
לגדל ירקות בגינה הביתית

לגדל ירקות בגינה הביתית

כשאנו חושבים על הגינה הביתית, עולה בקרב רובנו האסוציאציה של דשא סינטטי או אמתי אשר מסביבו צומחים פרחי נוי לתפארת. עם זאת, ישנם אנשים אשר מעוניינים להוציא את המיטב מכל דבר, גם כשמדובר בגינה הפרטית שלהם, ולגדל ירקות בריאים וטריים. כשיש גינה ביתית כל שיש לעשות הוא לצאת אל החצר, לקטוף מעט ירקות ולהביא אותם למטבח כדי להכין סלט לתפארת. אך לפני שנוטעים את זרעי העגבניות הראשונים מתחת לפטוניות, חשוב להתייעץ עם מומחים בתחום כדי לשתול כל דבר בעתו.

טיפים לגנן המתחיל

יש לכם זמן פנוי בשעות אחר הצהריים? פרשתם בשעה טובה לגמלאות וכעת אתם מחפשים דרך טובה לנצל את הזמן בצורה יעילה? גינת ירק ביתית היא עיסוק מהנה ויעיל. לפני שאתם מתחילים, אלה כמה טיפים שעשויים לעזור לכם להתחיל את הפרויקט הגדול העומד לפניכם:

לשתול באדמה מזינה – הסוד להצלחת גידולם של ירקות טמון באדמה. לפני שתילת הזרעים עליכם לבדוק אם האדמה בחזר הביתית שלכם טובה דייה להזנת הצמחים. תוכלו לרכוש מכשיר למדידת איכות האדמה בחנות לגינון ולבדוק אם האדמה שלכם טובה או שיש צורך לדשן אותה.

לבחור מיקום נכון – לא מומלץ לשתול את השתילים קרוב לעץ או לצמח אשר עלולים לפגוע בהתפתחות השתילים על ידי "גניבת" משאבים כמו מים וחומרים מזינים אחרים. כמו כן, כדאי לשתול את הירקות בסמוך לבית כדי למנוע מבעלי חיים שונים להגיע לירקות האלה לפניכם.

לדאוג לכלי עבודה – כדי לעבוד בגינה יש צורך להשתמש בכלי עבודה בסיסיים כמו מעדר, חרמש, מגרפה, קלשון, מריצה, דלי או מזמרה.

לדעת מה לשתולתכנון גינת ירק צריך להיעשות בקפידה. אינכם צריכים לדעת רק היכן לשתול כל דבר אלא מה לשתול. כדאי להתייעץ עם מומחים וללמוד מפיהם לגבי העונה המתאימה לשתילת כל ירק.

מהי פרמרלצ'ר

פרמקלצ'ר (מאנגלית Permaculture) היא למעשה שיטה אורגנית לגידול גינות הדוגלת בגידול ירקות וצמחים בסביבתם הטבעית, תוך התחשבות בצורכיהם של בעלי החיים הגרים בטבע. לשיטה זו שלושה עקרונות מרכזיים. העיקרון הראשון הוא דאגה לאדמה שעליה מתבצע גידול ירקות. הדאגה מתבטאת בניקוי האדמה מפני זיהומים שונים ואי שימוש בחומרי הדברה כימיים כדי למנוע את זיהומים. העיקרון השני הוא עיקרון הדאגה לבריאותם של בני האדם הצורכים את הירקות. עקרון זה מתבטא באספקת משאבים איכותיים כמו מים נקיים, מזון איכותי ונטול חומרים כימיים, מידע עדכני ומחסה מפני שמש ורוחות. העיקרון השלישי הוא תכנון מחושב של צריכת המשאבים וחלוקת משאבים נכונה בין כולם.

לגדל ירקות על הגג

אם אין לכם חצר פרטית ואתם מעוניינים לעסוק בתחומים כמו גינון אורגני או גידול ירקות על הגג, אינכם צריכים להתייאש. היום מקובל לגדל ירקות גם על הגג ולכך יש כמה יתרונות בולטים. ראשית, זוהי הזדמנות טובה להשתמש בשטח גדול שאינו מנוצל בדרך כלל למטרות אחרות. שנית, לגינות גג נהנות מחשיפה טובה יותר לשמש ומסייעות בהפחתת זיהום האוויר בעיר. ושלישית, הן משדרגות את מראה הבית ומעניקות לו גג ירוק וייחודי.

לפני שמגדלים, מתייעצים

רגע לפני שאתם מתכננים היכן תשתלו את החצילים והיכן ימוקמו המלפפונים, כדאי להתייעץ עם חברת גינון טובה. חברה זו תבוא לביתכם, תבחן את פני השטח ותתכנן עבורכם את הגינה בדרך מקצועית ונכונה. כמו כן, היא תדריך אתכם לגבי השימוש הנכון בכלי הגינון ותנחה אתכם לגבי זמני השתילה הנכונים של הירקות.

גינה מזינה היא החברה שתעזור לכם להקים את הגינה הביתית שחלמתם עליה – בחצר או על הגג. צוות המומחים המקצועיים ינחה אתם לגבי התכנון הנכון של הגינה ועל הדרך תקבלו גם טיפים טובים לבישול ולהכנת הירקות שאתם מגדלים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]