הספרים של ארון הבית היהודי - 0404
הספרים של ארון הבית היהודי

הספרים של ארון הבית היהודי

מאז ומעולם ייחסו היהודים חשיבות רבה לספרי הקודש. ספרי התורה, הנביאים והכתובים ממוקמים במקומות מכובדים בכל בית יהודי כשר. דיירי הבית דואגים להחזיר את הספרים למקומם ולשמור על מדפים נקיים. ספרי הקודם משמשים רבות לא רק את הלומדים הפרטיים, אלא גם מוסדות ציבוריים. בתי ספר תורניים, ישיבות, מדרשות ובתי כנסת זקוקים לספריות מיוחדות כדי לאחסן את ספרי הקודש הרבים ולהעניק גישה נוחה לכל מי שמשתמש בהם.

ספרייה שכולה קודש

ספריות קודש הן למעשה ארונות עץ מיוחדים המיועדים לאחסון ספרי הקודש. פעמים רבות מדובר בספריות עץ מעוצבות המעוטרות בטוב טעם. רבות מבין ספריות הקודש כוללות דלתות זכוכית אשר דרכן ניתן להבחין בספרים אשר יוצרים אווירה של קדושה ומקום מכובד. ספריות אלה נפוצות במקומות כמו בתי כנסת או בבתים תורניים פרטיים שבהם נוהגים ללמוד תורה וגמרא לעתים קרובות, ואף לקיים שיעורים לבאים מבחוץ.

לרהט את בית הכנסת

בית הכנסת הוא בית תפילה מכובד שאותו פוקדים מתפללים קבועים מדי יום ביומו. כמו כן, בשבתות ובימי חג מתרחשת בבתי הכנסת פעילות ענפה יותר הכוללת תפילות חג ארוכות שאליהן באים מתפללים מבחוץ וקידושים. קהילות רבות דואגות לרכוש ריהוט לבית כנסת במטרה להעניק לחלל מראה מפואר ולהנעים את זמנם של הבאים להתפלל בו. אלה כמה מבין פריטי הריהוט הבולטים שאפשר למצוא בכל בית כנסת:

ספסלי ישיבה – יש מתפללים המסתפקים בכיסאות פשוטים מפלסטיק, אך כיסאות אלה נחשבים לבלתי נוחים, בייחוד כאשר יש צורך להישאר בבית הכנסת במשך שעות רבות ביום הכיפורים או בראש השנה. משום כך, צוות הגבאים בבית הכנסת נוטים להזמין ספסלי עץ איכותיים מרופדים ומעוצבים כדי להנעים את זמנם של המתפללים במהלך התפילה.

ארון הקודש – זהו הארון הקדוש והמכובד ביותר בבית הכנסת. בתוך ארונות קודש מצויים ספרי התורה שנכתבו על ידי סופר סת"ם. כאשר יש צורך לקרוא בתורה במהלך התפילה, מוציאים את הספרים האלה אחר כבוד וקוראים בהם. בשל חשיבותו ומיקומו הבולט (במרכז בית הכנסת), גבאים רבים נוהגים להזמין ארון מעוצב ומעוטר.

בימות – הבימה ממוקמת במרכזו של בית הכנסת ומשמשת את בעל הקורא לקריאה בתורה. המיקום המדויק שלה מאפשר לכל המתפללים לשמוע את קולו הערב של החזן ולעקוב אחריו. על יד הבימה עומד גם חתן הבר מצווה הקורא בפרשה או בהפטרה, ועליו זורקים סוכריות, כמנהג המסורת, מהצד של עזרת הנשים. בימת העץ המעוצבת מעניקה כבוד וחשיבות רבה לקריאה בתורה.

ארון ספרי הקודש – ארון זה מאחסן ספרים שונים המשמשים ללימוד בשעות שבהן לא מתקיימת תפילה בבית הכנסת. ארון ספרי קודש מעוצב תורם למראה הכללי של בית הכנסת ולאווירה הרצינית אך החמימה השוררת בו.

לוחות הנצחה – לוחות אלה הן חלק מהריהוט של בית הכנסת. הלוחות משמשים לזיכרון והנצחה של תורמים או של מתפללים אשר הלכו לעולמם בטרם עת.

מחיצות – המחיצות נועדו להפריד בין עזרת הנשים לעזרת הגברים, כדי לא להפריע למהלך התפילה. מחיצות מעוצבות, המתאימות לעיצוב הכללי של חלל בית הכנסת, יכולות לתרום לאווירה הכללית בבית הכנסת.

הוד והדר היא חברה מקצועית המספקת ריהוט לבתי כנסת. הוד והדר הוקמה עוד ב-2008 ומאז היא פועלת כדי לשפר את המראה הכללי של בית הכנסת ולהפוך אותו למקום נוח וחמים יותר למתפללים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]