בעקבות כתבי האישום: בז"ן, כאו"ל וגדיב הורשעו בגרימת זיהום אוויר ונקנסו ב-1.54 מיליון ש"ח - 0404
בעקבות כתבי האישום: בז חדשות 0404

בעקבות כתבי האישום: בז"ן, כאו"ל וגדיב הורשעו בגרימת זיהום אוויר ונקנסו ב-1.54 מיליון ש"ח

חברת בתי זיקוק לנפט (בז"ן), שתי חברות נוספות שבבעלותה, כרמל אולפינים (כאו"ל) וגדיב, והמנכ"ל לשעבר של מגזר התעשייה בבז"ן, הודו והורשעו היום בבית משפט השלום בחיפה בעבירות שיוחסו להם בכתבי האישום שהגיש נגדם המשרד להגנת הסביבה. ביהמ"ש גזר עליהם קנסות מצטברים בהיקף של 1.54 מיליון ש"ח והתחייבות בהיקף של 3.08 מיליון ש"ח להימנע מעבירות דומות במשך שנתיים.

הסדר הטיעון בשלושת התיקים המתנהלים בבית המשפט אושר היום על-ידי סגנית הנשיא, כבוד השופטת אורית קנטור. את המשרד להגנת הסביבה ייצגו עורכות הדין אפרת נחמני בר ותהילה חדד.

את כתבי האישום הגיש המשרד להגנת הסביבה ביולי 2015, לאחר שבבדיקות פליטות מזהמים מארובה לאוויר שנערכו במפעלי הנאשמות ב-2011 נמצאו חריגות של פחמן חד חמצני, גופרית דו חמצנית, ותחמוצות חנקן – חלקן משמעותיות – מהערכים המרביים המותרים לפליטת מזהמים אלה.

לאור חריגות אלה שלח המשרד לשלוש החברות התראות על גרימת זיהום אוויר חזק ובלתי סביר לפי חוק אוויר נקי, וזימן את מנהליהן לשימוע במחוז חיפה. בסיום השימוע, החליט המשרד לפתוח בחקירה פלילית נגד שלוש החברות, אשר נוהלה על ידי המשטרה הירוקה.

כתב האישום שהוגש נגד בז"ן כלל הפרה של הצו האישי גם בגין התעלמות ממושכת מדרישות המשרד להגנת הסביבה להתקין אמצעים להפחתת פליטות ממיכל אחסון המכיל MTBE – חומר אורגני, שחשיפה אליו עלולה לפגוע בבריאות. כמו כן, כלל כתב האישום נגד החברה עבירות של אי קיום צו פינוי רעלים, הפרת תנאים ואי סילוק פסולת חומרים מסוכנים כדין. זאת, בעקבות סיור פיקוח שערך המשרד ב-2012 ובו תועדה בוצה בהיקף של מאות חביות, מספר מכולות ומאות שקים – בהיקף המוערך בכ-28 אלף טון – שנאגרו במפעל ולא פונו כנדרש, ובגין אי התקנת מתקן לטיפול בבוצה, על פי דרישת המשרד.

במסגרת הסדר הטיעון שאישרבית המשפט נגזר על בז"ן קנס של 600 אלף ש"ח והתחייבות בסך כולל של 1.2 מיליון ש"ח להימנע מביצוע העבירות שבהן הורשעה למשך שנתיים; על כאו"ל וגדיב הוטלו על כל אחת קנס של 450 אלף ש"ח והתחייבות בסך 900 אלף ש"ח להימנע מביצוע העבירות שבהן הורשעה למשך שנתיים; על מנכ"ל מגזר התעשייה בבז"ן במועדים הרלוונטים ומי שהיה אחראי על קביעת המדיניות התפעולית של מפעלי הקבוצה, נגזר קנס של 40 אלף ש"ח וכן התחייבות של 80 אלף ש"ח להימנע מביצוע העבירות שבהן הורשע למשך שנתיים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com