מצלמות תרמיות - 4 שימושים מפתיעים - 0404
מצלמות תרמיות – 4 שימושים מפתיעים מצלמה תרמית מתוצרת אופטריס.

מצלמות תרמיות – 4 שימושים מפתיעים

מגיל צעיר אנחנו לומדים לסמוך על חמשת החושים שלנו, ובעיקר על החוש הראייה. האפשרות להגיע ממקום למקום, מיומנויות התקשורת שלנו, היכולת לקרוא – כל אלו מסתמכים על חוש הראייה ותלויים בו. אך מדי פעם אנחנו מגלים עד כמה הראייה האנושית מוגבלת, ואז מתברר לנו גם היקף כוחה של הטכנולוגיה המתקדמת העומדת לרשותנו. מצלמות תרמיות למשל מסייעות לנו לראות את העולם קצת אחרת ולא פעם הן גם מצילות חיים. אז הנה לפניכם – ארבע דרכים לשימוש מפתיע במצלמות תרמיות.

תצלומי אוויר

אם נאמץ לרגע זווית ראייה רחבה יותר (וגבוהה יותר) – אחד השימושים החשובים ביותר למצלמות תרמיות הם צילומי אוויר. מטבע הדברים, מצלמות מסוג זה מסייעות לדוגמה לכוחות צבאיים במבצעים שונים, ולא פעם הצלחתה של משימה כלשהי תלויה בהן. המצלמות יכולות למשל לאתר כוחות אויב הנעים על פני הקרקע, וכך הן מעניקות תמונה ברורה הרבה של יותר של המצב בשטח. אך לצילומי אוויר יישומים רבים נוספים וביניהם איתור של נפגעים באסונות, ניטור מצבים גיאולוגיים והערכת סכנות סביבתיות תוך מזעור הסיכון לחיי אנוש.

צילום תרמי בתהליכי בקרת איכות

מצלמות תרמיות כיום משמשות במגוון תחומי ייצור, והשימוש בהן נפוץ במיוחד הינו לצרכי בקרת איכות בתעשיית הזכוכית, האלקטרוניקה, הפלסטיקה והמתכת. בזכות המצלמות התרמיות אפשר לאתר חריגות בטווחי הטמפרטורה ועל ידי כך לזהות גם פגמים זעירים שלא ניתן לראותם בעין בלתי מזוינת. מצלמה תרמית תעשייתית יכולה בנוסף לזהות תקלות בפס הייצור עצמו, למשל חסימות ותקלות במנועי בעירה פנימית, זיהוי מסבים הנוטים להתחמם יתר על המידה או מדחסים שאינם פועלים כראוי. באופן זה השימוש במצלמה תרמית בפס הייצור מסייע להבטיח את איכותו של המוצר ומונע ליקויים העלולים אף לסכן חיים.

גילוי נזילות    

שימושים כגון תצלומי אוויר ובקרת איכות הם חשובים מאוד, אך האדם מן השורה ייתקל בוודאי במצלמות התרמיות בסיטואציה הרבה יותר יום-יומית – טיפול בצנרת הבית. לא פעם אנו חושדים בקיומה של נזילה, אך איננו יודעים מה המקור שלה וכיצד לפתור את הבעיה. בעבר, במקרים כאלו היה צורך בעבודה מאסיבית שכללה חציבה ברצפה ובקירות לצורך איתור הנזילה. כיום לעומת זאת, מצלמות תרמיות מאפשרות לאתר את הנזילה בדיוק מרבי ובמינימום פגיעה במבנה הבית.

מצלמות תרמיות בעולם הרפואה

מצלמות תרמיות עשויות להציל חיים. אנשי רפואה נעזרים בהן למשל לאיתור סימנים ראשוניים להתפתחות גידולים סרטניים, בעוד פיזיותרפיסטים מתעלים את יתרונות המצלמה לצורכי אבחון, ולקבלת תמונה מלאה על מצב השרירים והשלד של המטופל. בשורה התחתונה, בעזרת המצלמות ניתן לזהות סימנים מוקדמים למחלות שונות, באופן בטוח ולא פולשני.

לסיכום, גם אם אנחנו לא מודעים לכך, למצלמות התרמיות שימושים רבים כמעט בכל תחום בחיים שלנו. זוהי טכנולוגיה לא פולשנית שאינה פולטת קרינה מסוכנת, ולכן הפוטנציאל הגלום בה אדיר. הציפייה היא שבשנים הקרובות השימוש בטכנולוגיה זו יתרחב עוד יותר, יציע פתרונות חדשים ויישומים פורצי דרך ויאפשר לשפר את איכות חיינו באופן משמעותי.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com