תשעה באב: על פי הרשת החברתית - גם חילונים רבים צמים - 0404
תשעה באב: על פי הרשת החברתית – גם חילונים רבים צמים

תשעה באב: על פי הרשת החברתית – גם חילונים רבים צמים

מידי פעם צץ לו איזה סקר שמקבל במה בגוף תקשורת ועל פיו רבים לא צמים, אלא שבדיקה ברשת החברתית מעלה שרבים דווקא כן בוחרים לצום.

מעבר לציבור הדתי, שרובו צם החל מהערב את צום תשעה באב ונוהג על פי דיני האבלות שלו, הרי שגם שומרי מסורת רבים ובהם חילונים, בוחרים לצום בתשעה באב.

בפייסבוק חדשות 0404 פנינו לגולשים וביקשנו לשמוע האם הם צמים בתשעה באב. רבים מהמגיבים בהם גם כאלה שאינם דתיים, הגיבו כי הם צמים.

האם בחרו משך שנים להמציא סקרים כדי להחליש באמצעות התקשורת את המסורת ולנתקה מעם ישראל? על פי הרשת החברתית, הנושא הזה בהחלט מעורר שאלות, שכן, רבים השיבו, כאמור, כי הם צמים ולכל הפחות שומרים על כבוד היום החשוב.

הגולש גל סיטבון הגיב: "עובדים וצמים… היום יותר מתמיד חשוב לאמץ את מנהגינו ולשמור על הקצת שיש".

אבי זיידי הבהיר: "צם קבוע….מסורת" וירון עמרם הגיב: "כמובן. היום הזה מדובר על חורבן בית המקדש שהיה קיים על הר הבית. בגלל עוונות עם ישראל נחרב הבית ונסתלקה השכינה. במיוחד בתקופה הזו אנחנו צריכים לשוב בתשובה ולצפות לביאת משיח ולבניית הבית. אחרת מה יש לנו לטעון כנגד המוסלמים אם לא נכיר בחורבנו….חומר למחשבה. בבניין ציון ננוחם".

לינדה פדלון כתבה: "צמה על חורבן בית המקדש (הראשון והשני) ובע״ה שיבנה בית המקדש במהרה!!  צום מועיל. בבניין ירושלים ננוחם אמן".

שאולי קרואני כתב: "ברור מדובר ביום אבל לאומי וגם מכיר הרבה שצמים".

אילנה בוכריס כתבה: "ברור. מאז ומתמיד צמים. צריך להתייחס לט' באב וכיפור אותו דבר".

אתי קפוני כתבה: "אני מאוד מכבדת את היום הזה ואני יהודיה שצמה ומאוד אוהבת את המסורת ומקווה שתשעה באב יהפוך ליום שמחה בעזרת השם אמן".

מאיר בוקובזה: "אצלנו כל המשפחה צמה – חמישה במספר. אני מאוד מתחבר ליום הזה. הקינות ממש קשות".

דוד מועלם כתב: "כל המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה".

מתי אביטל לא יצום אבל הבהיר: "כחילוני אני ממש לא צם, אך מודע מאוד ליום הקשה מנשוא הזה וכחלק מזהותי כיהודי מחובתי ומחובתינו להכיר ולדעת אותו לדורי דורות".

אריאל וינר כתב: "מי שלא מכבד את היום הזה בעוד עשור או פחות לא יכבד גם את זכר השואה, יש דברים שהם מעל לזמן וכזה הוא תשעה באב".

בתמונות: תגובות גולשים בפייסבוק 0404: (לכל התגובות – לחצו כאן)

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]