כתיבת קורות חיים לחיילים משוחררים - 0404
כתיבת קורות חיים לחיילים משוחררים יח"צ

כתיבת קורות חיים לחיילים משוחררים

קורות החיים הם כרטיס הכניסה שלנו לשוק התעסוקה. הם מורכבים מפירוט של ההשכלה, הניסיון התעסוקתי והכישורים הרלוונטיים שהופכים אותנו לכשירים למילוי תפקיד בו אנו מעוניינים. חיפוש העבודה לאחר השחרור עלול להיות מאיים, משום שנראה שלכל משרה שלא נפנה אליה יידרש ניסיון קודם.

 קורות חיים של חייל משוחרר אינם חייבים להיות שונים מקורות חיים רגילים: חשוב לזכור שגם התפקיד שמילאנו בצבא היווה התנסות מקצועית, וניתן ואפילו ראוי לציין אותו בקורות החיים. אך יש קושי לתרגם את עולם המונחים הצבאי שהתרגלנו להשתמש בו לשפה יומיומית פשוטה שתהיה ברורה למעסיק. אז איך כדאי לכתוב על השירות הצבאי באופן שישמע מקצועי? בשביל זה כדאי שנבין מה הכישורים המרכזיים שלמדנו במהלך מילוי התפקיד.

 

איך נראים קורות חיים של חיל משוחרר?

הרבה חיילים שזה עתה השתחררו מעולם לא עבדו, ולכן לאו דווקא תופיע הכותרת “ניסיון תעסוקתי” בקורות החיים שלהם. וזה בסדר גמור, ישנן דרכים נוספות להצביע על היכולות שלהם בתור עובדים. קודם כל, חשוב לפרט את הממדים השונים של התפקיד הצבאי. האם במסגרת התפקיד רכשתם ידע חדש? שפה? תוכנת מחשב? כישורי לוגיסטיקה? נסו לחשוב אילו תחומי אחריות היו לכם, בין אם מקצועיים ובין אם בניהול של כוח אדם. מפקד הוא גם סוג של מנהל. חשוב לציין, שניתן להתייחס גם לניסיון שנצבר עוד לפני הצבא. שנות שירות, תנועות נוער, מד”א והתנדבויות שונות הן רק כמה דוגמאות למסגרות שבהן צברתם ניסיון שיכול להעיד על סוג העובדים שתהיו.

מה לכלול בקורות החיים של חייל משוחרר?

משום שנרצה לכתוב בהארכה על השירות הצבאי, חשוב לדעת מה לכלול ומה להשמיט. כלל אצבע טוב הוא להתמקד רק במה שרלוונטי לתפקיד, ולהציג אותו באור החיובי ביותר. לדוגמה, אנחנו ממש לא חייבים לציין תפקיד אם לא ברור למה הניסיון בו מתקשר למשרה אליה אנחנו מנסים להתקבל. למשל, אנחנו ממש לא חייבים לציין שהדרכנו בקייטנה כאשר אנחנו מנסים להתקבל לעבודת אבטחה. עדיף שנתמקד במה שרלוונטי לתפקיד, נניח אם שירתנו ביחידה קרבית. בנוסף, מבנה מסמך קורות החיים אינו נוקשה, ואנחנו יכולים לשחק איתו כך שיעבוד לטובתנו. לדוגמה אם מקום בו התנדבנו הקנה לנו יותר כלים שנדרשים למשרה, אין שום בעיה לציין התנדבויות לפני הניסיון התעסוקתי שלנו.

מה לכתוב על השירות?

אז איך לתאר את השירות הצבאי שלנו? מספיק לציין את התפקיד? היחידה? הדרגה שלנו בעת השחרור? השאלה היא פחות “מה לציין?” אלא “למה לציין את זה?”. נסו לחשוב על המאפיינים של התפקיד שלו מיועדים קורות החיים, ובהתאם להראות כיצד התנסיתם בכל דרישה. למשל, נניח שאנו מנסים להתקבל לתפקיד אדמיניסטרטיבי שידרוש מאיתנו להיות שירותיים ומסודרים. כאשר נתאר את התפקיד שביצענו בצבא נבטא כיצד שתי התכונות האלה באו בו לידי ביטוי. הכוונה היא לא להמציא או לשקר, אלא להתמקד. אנחנו לא רוצים להעמיס בפרטים, אבל גם לא רוצים להשאיר בקורות החיים שורות סתומות. לא מדובר ברשימת מכולת של תפקידים שביצענו, אלא בבניית הפרופיל שלנו כמי שמתאימים לאיוש משרה. כמובן שאם הצטיינו באיזשהו אופן כדאי מאוד לציין את ההישג, מפני שהוא יבליט אותנו מעל מועמדים עם ניסיון דומה לשלנו.

כישורים נוספים

חשוב שחיילים משוחררים יחשבו מחוץ לקופסא ולא יתמקדו בתפקיד שמילאו בשירות בלבד. לא כל הידע והניסיון שצברנו הגיע אלינו דרך המסגרות הפורמליות שכבר ציינו בקורות החיים. הרבה פעמים כישורים נוספים שצברנו יכולים להפוך אותנו למועמדים מושכים יותר. למשל, שליטה ברמה גבוהה בשפה נוספת, ידע בתוכנות או שפות מחשבים. אם אנחנו דוברים ספרדית מילדות או לימדנו את עצמנו להשתמש בפוטושופ אין סיבה להשמיט זאת מקורות החיים. לכן, לאחר שתיארנו את התפקידים שמילאנו בתור חיילים, שווה לחשוב עוד רגע אילו מיומנויות למדנו “על הדרך”. האם למדנו להשתמש בתוכנה נוספת שיכולה להיות שימושית? צברנו ידע טכני השייך לעולם של המעסיק? גם אם זו לא הייתה אחריות ישירה במסגרת התפקיד שלנו, תחת “כישורים נוספים” אנחנו יכולים לציין את התחומים שההכרות שלנו איתם אמנם מוגבלת אבל ישנה.

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com