מהי כירורגיה פלסטית ומיהו מנתח פלסטי / ד"ר מיכאל איציקסון - 0404
מהי כירורגיה פלסטית ומיהו מנתח פלסטי / ד PIXABAY

מהי כירורגיה פלסטית ומיהו מנתח פלסטי / ד"ר מיכאל איציקסון

בימינו נהוג להתייחס אל ענף הכירורגיה הפלסטית כמעין תוספת מאוחרת לעולם הרפואה המסורתית. אך אף על פי שרפואה אסתטית וניתוחים פלסטיים בפרט מזוהים לרוב עם הרפואה המערבית המודרנית ואידיאל היופי המערבי, וכתלויים בקדמה הטכנולוגית של זמננו – מדובר למעשה בענף רפואה מסורתי שהיה בשימוש עוד בעת העתיקה.

האזכור ההיסטורי הראשון למה שמכונה היום כירורגיה פלסטית מצוי בכתב חרטומים משנת 2500 לפני הספירה במצרים העתיקה ובו מופיע תיאור של הליך רפואי לתיקון אסתטי של אף שבור. במאה השביעית לפני הספירה פעל בהודו המנתח הנודע "סושרוטה", ותיעד ברישומיו את ההליכים הרפואיים שביצע. חוקרים אשר בחנו את שיטותיו מצאו כי מדובר בניתוחים פלסטיים לכל דבר ועניין ובניהם טיפולים שביצע לתיקון מראה האף והאוזניים וכן טיפולים בהשתלות עור לצורך שיקום בעקבות כוויות ופצעים עמוקים. כמו כן, בצבאותיה של רומא העתיקה זכו חיילים בני המעמד הגבוה אשר פניהם וגפיהם התעוותו בקרב לטיפול אסתטי שיקומי לצד הטיפול הרפואי. אפילו המילה "פלסטי" מוצאה מן המילה היוונית "פלסטיקוס" אשר משמעותו לעצב, או לתת צורה.

כשבוחנים לעומק את ההיסטוריה הקדומה של הניתוחים הפלסטיים מתגלה תמונה מפתיעה: לא רק שבתרבויות שונות בימי קדם היו בני האדם טרודים בנוגע למראם החיצוני, אלא שהצורך של אנשים להיות "יפים" הוביל את הרפואה העתיקה לפיתוח טיפולים ניתוחיים אשר ייתנו מענה לאותו צורך. אנוכי סבור כי הבנה זו של תחום הכירורגיה הפלסטית  בהקשר ההיסטורי ובמובנו הרחב, יכולה להיות משמעותית בעת מתן טיפול של כירורג פלסטי, וכן חיונית לתחושתם של המטופל\ת עצמם.

כיום רובנו כבר יודעים כי ניתוחים פלסטיים נחשבים נפוצים ביותר, ולא רק בארצות תרבות המערב. בארצות הברית לבדה מבוצעים מדי שנה כ-15 מיליון טיפולים אסתטיים רפואיים, מתוכם כ-2 מיליון טיפולים ניתוחיים. אזור נוסף בעולם בו זוכה הרפואה האסתטית לפופולריות הולכת וגואה בקרב האוכלוסייה הוא חלקה הצפוני של דרום אמריקה, ובעקבות זרימת ההון בעשורים האחרונים אל מדינות אסיה המפותחות נמצא שיעור הטיפולים והניתוחים בעלייה חדה גם במדינות אלו. גם בישראל נמצא התחום בתנופה מרשימה ולראיה הביקוש ההולך וגובר לטיפולים וניתוחים אסתטיים בקרב כל המגזרים בחברה, ובמיוחד במגזרים הנחשבים לשמרנים יותר, בהם עד לא מזמן ניתוחים פלסטיים וטיפולים אסתטיים נתפסו כמושחתים והיו בגדר טאבו. ניתן גם להתרשם ממספר המרפאות הפרטיות לכירורגיה פלסטית ואסתטיקה הנפתחות בקצב הולך וגדל בכל רחבי הארץ ומן המחלקות הציבוריות בבתי החולים אשר נמצאות בחזית הקדמה הטכנולוגית ובפיתוח מתמיד.  גם ההתמחות בכירורגיה פלסטית היא מתחומי ההתמחות המבוקשים ביותר בקרב בוגרי בית ספר לרפואה. גם אני, כרופא וותיק, אף שחזיתי את הצמיחה המקומית של התחום, לא תיארתי שהיא תהיה כה מהירה ומשמעותית.

 ניתוחים פלסטיים מתחלקים למעשה לשתי קטגוריות מרכזיות: טיפולים אסתטיים וטיפולים שחזוריים. המושג "טיפול אסתטי" מתייחס למצב בו איש או אישה אינם מרוצים ממראהו של מאפיין מסוים בגופם ומבקשים לתקנו, לקבלת מראה אסתטי יותר בו הם חפצים. "ניתוח שחזורי", מתייחס למצב בו קיים נזק רפואי משמעותי לצד הנזק האסתטי, אם בעקבות תאונה, מום מולד או מחלה, וההליך הרפואי הפלסטי נחוץ למטופל על מנת להשתקם ולשוב אל קו הבריאות. במקרים מסוימים, למשל כשמדובר בכוויות קשות, הכירורגיה הפלסטית נחשבת אף לרפואה דחופה ועשויה להציל חיים. בישראל מבוצעים הטיפולים הפלסטיים השחזוריים בעיקר במחלקות הציבוריות בבתי החולים, בעוד שהטיפולים הפלסטיים האסתטיים, אשר אינם כלולים בסל הבריאות, מבוצעים לרוב במרפאותיהן הפרטיות של רופאים מנתחים מומחים לכירורגיה פלסטית.

 מנתח פלסטי הוא רופא אשר סיים לימודי רפואה והוסמך כרופא ע"י משרד הבריאות, הוכשר בהתמחות של כ-6-7 שנים בכירורגיה פלסטית במחלקת פלסטיקה באחד מבתי החולים, עבר בהצלחה שתי בחינות הסמכה גדולות בכתב ובעל פה וכתב עבודת מחקר מקיפה בנושא. בנוסף עמד בדרישות-סף של מספר ניתוחים אשר ביצע בהדרכת מנתחים וותיקים ממנו ובהתאם לכך הכירה בו המועצה המדעית של משרד הבריאות כרופא מומחה. לאחר כשנתיים מיום היותו מומחה יכול הכירורג הפלסטי להתקבל כחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. בטוח לומר כי רובם המוחלט של המנתחים הפלסטיים הפועלים בארץ כיום עומדים בקריטריונים אלו. כשחושבים לפנות לעזרת הכירורגיה הפלסטית חשוב לדעת מי הוא הרופא המטפל, האם הוא עומד בקריטריונים הנכונים ומהם הכשרתו וניסיונו המקצועיים.

  גם למתעניינים בטיפולים אסתטיים בלתי-פולשניים כדוגמת טיפולי "בוטוקס" וטיפולים נוספים להצערת הפנים, מומלץ לפנות אל מרפאתו של כירורג פלסטי בעל ניסיון בטיפולים אלו. בשנים האחרונות אנו אכן עדים לתופעה מטרידה של הופעתם של שרלטנים מסוכנים הרוכשים חומרי טיפול שלא כחוק ומשתמשים בהם ללא הכשרה ומציעים טיפולים אסתטיים במחירים זולים. טיפולים אלו עלולים להותיר את המטופל עם תוצאות הזויות במקרה הטוב ונזק בלתי הפיך במקרה הרע.

ד"ר מיכאל איצקסון הוא כירורג פלסטי וותיק, מומחה לכירורגיה פלסטית, בעל מרפאה פרטית. כמו כן מכהן כמנתח בכיר במחלקת פלסטיקה בבית החולים בלינסון.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com