הסכם ממון על דירה משותפת - 0404
הסכם ממון על דירה משותפת PIXABAY

הסכם ממון על דירה משותפת

איך תחולק ביניכם דירה, שתרכשו במהלך חיי הזוגיות, כאשר כל אחד ישקיע בה סכום שונה?

רבים מכם באים עם עמדה, ולפיה, מה שנרכש ונצבר על ידי כל אחד מכם מלפני הנישואין/הקשר או החתימה על הסכם הממון- יישאר שלו. ואילו כל מה שתצברו ביחד, מאותו מעוד קובע כנ"ל, יהיה משותף. אני שומע את זה תדיר.

אבל, זה פזיז לחשוב ככה. זה לא בהכרח ככה.

תחשבו:

לאחד מכם יש מיליון ₪ בחשבון הבנק שלו. הסכמתם שמה שנצבר לפני החתונה וכו' זה אישי שלו. אתם רוכשים דירה לאחר החתונה. היא עולה מיליון ומאה אלף ₪. מי שיש לו מיליון- משקיע מיליון. ובן הזוג האחר, שיש לו נאמר, רק מאה אלף ₪, משקיע אותם. האם גם בדוגמא כזו, תמשיכו להיות באותה דעה, שמה שנרכש לאחר המועד הקובע, זה חצי חצי?

אם זו עדיין תהיה עמדתכם, שכל מה שיירכש יהיה 50-50, אז בדוגמא הנ"ל, מי שמימן מיליון ₪ – הפסיד. 

ואם הוא מפסיד, למה שתהיה לו מוטיבציה לרכוש דירה עם בת זוגו?

דוגמא אחרת, אך דומה, היא כאשר אתם קונים ביחד דירה משותפת, והחלק הגדול יותר של מימון הדירה, מתקבל במתנה, מההורים של אחד מכם. האם דירה כזו צריכה להיות של שניכם, חצי – חצי?

לכן, רוב ההסדרים בעניין המתואר, קובעים שהדירה אמנם תהיה משותפת, אבל, וזה אבל גדול, החלקים של כל אחד מכם בה, האחוזים שלכם באותה דירה משותפת יהיו שונים. כל אחד והאחוז שלו, שייקבע בהתאם לגובה השקעתו מרכוש/כסף אישי שלו.

ובמקרה של לקיחת משכנתא משותפת, תיזקף מחציתה להונו העצמי של כל אחד מכם, ותהווה את גובה השקעתו בדירה, וכך ייקבע האחוז שלו בה.

ומה קורה בפרידה? הרי ערך הדירה עולה עם הזמן..

ההסדרים הם בדרך כלל כאלה:

נאמר שהחלק של בת הזוג בדירה הוא 70%. החלק של בן הזוג 30%. מהסכום שמתקבל במכירת הדירה ( בפרידה או במהלך החיים, גם אם אין פרידה ), יהיה חלקה של בת הזוג 70%. וחלקו של בן הזוג 30%. מהסכום שכל אחד יהיה זכאי לקבל, נוכה מחצית יתרת המשכנתא לסילוק, לאותו מועד.

יש זוגות שמעדיפים לערוך תחשיבים אחרים בעניין, יותר זוגיים:

לדוגמא:

מי "שהביא" בדוגמא הנ"ל מיליון ₪, יקבל את המיליון, נאמר צמוד למדד המחירים לצרכן, וביתרה, בני הזוג יתחלקו. במצב כזה, מי שהשקיע יותר ברכישת הדירה – הפסיד ( בהנחה שערך הדירה עלה משמעותית.

 

עורך דין הסכם ממון, ונוטריון אורי גנור, עוסק בלעדית בהסכמי ממון.

 

 

 

 

 

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]