גז טבעי כחול-לבן: המגמות שישפיעו על החיים של כולנו - 0404
גז טבעי כחול-לבן: המגמות  שישפיעו על החיים של כולנו שאטר סטוק

גז טבעי כחול-לבן: המגמות שישפיעו על החיים של כולנו

מהן מגמות השימוש בגז הטבעי במשק הישראלי (וגם מעבר לים)? כיצד מגמות אלו צפויות להשפיע על החיים של כולנו בעתיד הנראה לעין?

 

בשנים האחרונות אנו עדים לגידול מתמיד בהיקפי צריכת הגז הטבעי בעולם בכלל ובישראל בפרט. במקביל, גדלה יכולת ההפקה של גז טבעי כחול-לבן, וישראל ממצבת עצמה כמדינה בעלת עצמאות אנרגטית המייצאת גז למדינות האזור. התחזיות מצביעות על כך שמגמות אלו תימשכנה בשנים הקרובות וכי היקפי השימוש בגז טבעי כחול-לבן ימשיכו להתרחב. על מה מתבססות הערכות אלו, ולמה ניתן לצפות עוד בעתיד?

יתרונות השימוש בגז טבעי כחול-לבן

התרחבות השימוש בגז טבעי מתבקשת, לנוכח היתרונות הרבים הגלומים בו:

יתרון סביבתי – הגז הטבעי ידידותי יותר לסביבה, ביחס לדלקים מזהמים המשמשים לצורך הפקת חשמל. לשם המחשה, שריפת גז טבעי לצורך הפקת חשמל מפחיתה בכ- 50% את פליטת הפחמן הדו חמצני, ביחס לשריפת פחם. בנוסף, כאשר מדובר בגז טבעי כחול-לבן, נמנע הצורך בשינוע של חומרי הדלק ממדינות רחוקות וכתוצאה מכך פוחת עוד יותר זיהום האוויר. 

יתרון כלכלי – לפי הערכת רשות הגז הטבעי, השימוש בגז טבעי הניב למשק הישראלי חיסכון של  כ- 48.4 מיליארד ₪ בין השנים 2004-2016. לכך יש מספר הסברים: עיקר החיסכון נבע מהמעבר לשימוש בגז טבעי לצורך הפקת חשמל – חיסכון זה מוערך בכ- 36.3 מיליארד שקל. גם מעבר התעשייה ממזוט וסולר לשימוש בגז טבעי הוביל לחיסכון ניכר, בשווי 12.1 מיליארד שקל. כל זאת לפני שלוקחים בחשבון את הצניחה הדרסטית בפליטת מזהמים וגזי חממה, צניחה בעלת תועלות סביבתיות ובריאותיות המוערכות בחיסכון של עשרות מיליארדים נוספים למשק (כך למשל פחות זיהום מוביל לפחות חולים ולפחות הוצאות שהמדינה צריכה לממן). לכל אלו יש להוסיף את הכנסות המדינה ממיסוי רווחי חברות הגז, הכנסות שצפויות להזרים מאות מיליארדי שקלים לקופת המדינה.

יתרון גאופוליטי – היכולת להפיק ולייצא גז טבעי בישראל מהווה תוספת כוח משמעותית ברמה הגיאופוליטית. יכולת זו מייצרת הזדמנויות לשיתופי פעולה אזוריים, ומחזקת את מעמדה המדיני של ישראל.     

גידול מתוכנן בהיצע הגז הטבעי תוצרת ישראל

לצד מאגר תמר הוותיק יותר אשר מספק גז טבעי לצורך ייצור כמחצית מהחשמל בישראל, בימים אלו צפויה להתחיל הפעלתו המסחרית של מאגר הענק לוויתן. בעקבות הזרמת הגז ממאגר לוויתן, צפוי גידול משמעותי בהיצע הגז הטבעי כחול-לבן, וכפי שנראה מיד, לגידול בהיצע יש השפעה על הביקושים וכתוצאה מכך על תפקוד של המשק כולו.

היקף הביקוש ממשיך לעלות בהתמדה

מדי שנה, גדלים היקפי הצריכה של הגז הטבעי בישראל: שיעור הגידול השנתי הממוצע בשנים האחרונות עומד על כ- 10%. מהם הגורמים לגידול המתמיד בביקושים לגז טבעי בישראל?

ייצור חשמל – השימוש העיקרי בגז טבעי בישראל הוא לצורך ייצור חשמל ע"י חברת החשמל וע"י יצרני חשמל פרטיים. נכון להיום, מעל ל- 60% מהחשמל בישראל מופק בעזרת גז טבעי. נראה כי מגמה זו תמשיך להתחזק בעתיד הנראה לעין, בין היתר לנוכח כוונת חברת החשמל להגדיל את היקף השימוש בגז הטבעי עם כניסתו לשימוש של מאגר לוויתן. 

תעשיה – השימוש בגז טבעי בתעשייה הישראלית נמצא אף הוא בעלייה מתמדת. פריסת תשתיות להולכת גז טבעי צפויה לחבר כ- 2,000 מפעלים, קטנים כגדולים, למערכת הגז, ובכך להביא לעלייה ניכרת נוספת בהיקף הצריכה.

תחבורה – סקירה כללית שערך מרכז המחקר והמידע של הכנסת מצביעה על התרחבות צפויה בשימוש בגז טבעי בתחבורה בישראל, זאת לאור העלות הנמוכה של הגז הטבעי אל מול מחיר הסולר.  

בתים פרטיים – בשנים האחרונות מתרחבת מגמת החיבור של בתים פרטיים ברחבי הארץ אל מערכות להובלת גז טבעי, כך שמשקי בית פרטיים יכולים ליהנות ממקור אנרגיה זול ובטיחותי יותר לצורך חימום, בישול ושימוש במוצרי חשמל.

הסכמים בינלאומיים – ישראל מייצאת גז טבעי לירדן עפ"י הסכם שנחתם מולה בשנת 2016. בקרוב מאוד תייצא ישראל לראשונה גם למצרים, בדרך לגידול משמעותי נוסף בביקוש לגז טבעי לצרכי ייצוא בשנים הקרובות. 

ישראל עשתה קפיצת מדרגה משמעותית מאז השתחררה מהתלות האנרגטית במדינות אחרות, וכיום היא הופכת לספקית אנרגיה בעלת השפעה אזורית. הגידול המתמשך בצריכה המקומית – על שלל יתרונותיו, לצד הרחבת הייצוא, לא מותירים מקום לספק: העתיד נמצא בגז הטבעי.

 

 

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]