השר להגנת הסביבה חתם על תוספת לרשימת המינים המוגנים בישראל - 0404
השר להגנת הסביבה חתם על תוספת לרשימת המינים המוגנים בישראל דוברות המשרד להגנת הסביבה

השר להגנת הסביבה חתם על תוספת לרשימת המינים המוגנים בישראל

השר להגנת הסביבה ח"כ זאב אלקין חתם היום (חמישי) על תיקון לאכרזת גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה (ערכי טבע מוגנים), שעיקרו עדכון ותוספת לרשימת המינים המופיעים באכרזה, שלא עודכנה מזה עשור. האכרזה תיכנס לתוקפה 30 ימים ממועד פרסומה ברשומות.

לאור האכרזה נוספו מאות מיני צמחים ובעלי חיים שיהיו מוגנים ולראשונה נכנסו לרשימה מינים של דגי מים מתוקים. האכרזה עולה בקנה אחד עם התחייבויות ישראל לאמנות הבין-לאומיות.

החוק מסמיך את השר להגנת הסביבה להכריז על מינים שלדעתו יש ערך בשמירתם או יש סכנה להכחדתם, כעל ערכי טבע מוגנים. עוד נקבע איסור על פגיעה בערכי טבע מוגנים אלא בהיתר כללי או מיוחד מאת מנהל רשות הטבע והגנים. כמו-כן, סחר בערכי טבע מוגנים טעון אף הוא היתר כללי או מיוחד.

במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי עדכון רשימת ערכי הטבע המוגנים נדרש גם לאור מחויבותה של ישראל לאמנה לשמירה על המגוון הביולוגי (Convention on Biological Diversity), עליה חתומה ישראל יחד עם עוד 195 מדינות. במסגרת זאת, התחייבו המדינות החתומות לקדם את מטרות האמנה ולפעול לשימור המגוון הביולוגי בתחומן והגדרת מינים אשר נמצאים בסכנת הכחדה כערכי טבע מוגנים. פעולה ממוקדת להגנתן היא אחד היעדים החשובים שנקבעו בתכנית האסטרטגית של האמנה.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "אני שמח שהשלמנו היום תהליך מקצועי ארוך ויסודי של עדכון ברשימת המינים המוגנים, עדכון שלא התבצע מזה עשור. אני מודה לאנשי המקצוע של רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות, שהובילו את התהליך המקצועי, וכמו-כן מודה לציבור הרחב שהביע את דעתו על טיוטת הרשימה, ועזר לנו להגיע להחלטות נכונות. נמשיך לעבוד ביחד, כדי להגן על הטבע במדינת ישראל".

שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "זהו יום חג לרשות הטבע והגנים ויום טוב למאות מיני יצורים שמרכיבים את עולמנו הנפלא שמעכשיו יזכו להגנה. אנחנו מברכים את השר זאב אלקין על שהוסיף מאות מינים חשובים ביותר לרשימת ערכי הטבע המוגנים. רשות הטבע והגנים הגישה לשר רשימה ארוכה להגנה אשר נדרש להוסיפם לרשימת המינים המוגנים בישראל. הרשימה התבססה על מידע שהצטבר ב-15 שנים במסגרתו הוספנו בקשה להגן על מינים רובם צמחים שנמצאים בסכנת הכחדה, דגי מים מתוקים ודגי ים אשר נמצאים בים תיכון ומפרץ אילת. השר הוביל תהליך עמוק ויסודי בסיומו חתם על הרשימה ועל כך תודתנו. ישראל מצטרפת למדינות המתקדמות הנותנות מקום מיוחד למינים מגוונים".

מהחברה להגנת הטבע ביקשו למסור בתגובה: "לצערנו, השר אלקין, שכבר לפני כשנה חתם על האכרזה של דקר הסלעים והטונה כחולת הסנפיר, כמינים מוגנים, נכנע ללחץ של קבוצת אינטרס צרה, הדייגים והעדיף אותה על פני האינטרס הציבורי הרחב, שעליו הוא מופקד.

דקר הסלעים מוגדר בסכנת הכחדה בים התיכון, וכמין שעתידו בסכנה ברמה הגלובלית. ציד לא מבוקר של הדקר, מוביל לקריסת המערכת האקולוגית של השוניות הסלעיות בים התיכון ולהפיכתן למדבר ימי. אפילו טורקיה נקטה בצעדים להגנה על הדקר ואסרה על הדיג שלו. החברה להגנת הטבע תמשיך לפעול כדי לקדם את ההגנה על דגי הים התיכון המצויים בסיכון, זאת כערכי טבע מוגנים, לצד המשך קידום השמורות הימיות, כאזורים ללא דיג".

מלשכת השר אלקין נמסר בתגובה להתייחסות החברה להכנת הטבע: "השר בחן לעומק את סוגיית האכרזה על דקר הסלעים והטונה כחולת הסנפיר, כמינים מוגנים והשתכנע כי בשלב זה ניתן לפעול בעזרת כלי רגולציה נוספים לשמירה על מינים אלו. החלטת השר משקפת את הצורך לשמור על הטבע והמגוון הביולוגי תוך איזון בין אינטרסים שונים בחברה הישראלית, האקולוגיים, החברתיים והכלכליים.

יחד עם זאת, חסר עדיין מידע מדעי על מצבם של מינים אלו ועל כן השר דרש לבצע ניטור דגה בשנתיים הקרובות על מנת שניתן יהיה לבחון בהמשך את הצורך בהכרזתם כמינים מוגנים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]