החלפה חלקית של מפרק הברך - 0404
החלפה חלקית של מפרק הברך pixabay

החלפה חלקית של מפרק הברך

הרפואה יודעת כיום להעניק מענה לאנשים הסובלים מדלקות ומכאבים בברך, ב-2 אופנים:ניתוח החלפה מלאה של הברך,ניתוח החלפה חלקית של הברך.

הניתוח המלא מיועד לאנשים שנזקי דלקת המפרקים אצלם גדולה יותר. מדובר על שלב מתקדם שלא מאפשר לבצע ניתוח חלקי (ופשוט יותר). הניתוח החלקי מיועד לאנשים שסובלים מדלקת במדור הפנימי בלבד. מאחר ומדובר על החלפה חלקית, ההליך כולו פשוט יותר ופולשני פחות.

הברך – איך היא בנויה ולמי מתאים הניתוח?

לא כולם מודעים לאנטומיה של הברך, ועל מנת להרגיש טוב גם אין באמת צורך להפגין בה בקיאות רבה. עם זאת, כדאי שגם אתם תדעו איך בנויה הברך ומאיזו שחיקה אתם סובלים. בברך ישנם שלושה מדורים שונים:מדור קדמי,מדור חיצוני,מדור פנימי.

לעתים, הפגיעה והשחיקה בברך מתבצעת באופן גורף בכל שלושת המדורים. במקרה שכזה, הרופא ימליץ על ניתוח החלפה מלאה. עם זאת, ישנם אלו שסובלים מפיגעה חלקית בלבד, כך שניתוח של החלפה מלאה לברך איננו נחוץ. כל עוד תוצאות הבדיקה ישקפו כי ישנה פגיעה במדור הפנימי בלבד, יומלץ לבצע את הליך החלפת מפרק חלקי הנקרא "Unicondylar arthroplasty" .

"איך אוכל לדעת שאני אכן סובל מדלקת או משחיקה של המפרק?"

שאלה מצוינת! הרופא המטופל יוכל לאבחן את הבעיה ולהעניק לכם טיפול איכותי. עם זאת, על מנת שאכן תתבצע בדיקה שכזו, עליכם לדרוש בה. המשמעות היא שעליכם להיות עירניים לשינויים פיסיים שונים – לכאבים. במקרה הזה, הכאב הוא לא פחות מחבר שבא לבשר לכם בשורה: ישנה התחוללות בתוך הברך שיש לבדוק אותה. כאמור, הפגיעה יכולה להיות במדור אחד או במספר מדורים, ורק בדיקה מעמיקה ויסודית תוכל לשקף את מצבכם הרפואי.

לכל אדם סף כאב אחר, כך שהתגובה לכאב משתנה. לכן, ההמלצה היא שלא לייחס חשיבות רק לסוג מסוים של כאב, אלא להגיע לבדיקה עם הופעת כל כאב ובכל עוצמה. המון פעמים ישנם אנשים שהופכים מאקטיבים לפאסיבים – מאנשים שנהנים מפעילות רבה לאנשים שנמנעים ממנה. הסיבה היא כמובן כאבים בתנועה, וזוהי אחת האינדיקציות הטובות ביותר.

החלפת חצי מפרק ברך – צעד לעבר שיפור איכות החיים

הכאב אמנם מתמקד בברך, אך ההשפעה היא על כל שגרת היום שלכם. אנשים שסובלים מכאבים מתמשכים וחריפים, מעידים על הימנעות מפעילויות שגרתיות פשוטות. הניתוח, כפי שהוא מוצע כיום על ידי מיטב המומחים ועל בסיס הטכנולוגיה המתקדמת, יכול בהחלט לשפר את חייכם עם הקלת הכאבים. המטרה בהחלפת חצי המפרק בברך היא לשמר את החלקים הטובים, ולשפר את אלו שנשחקו. שימו לב כי בהשוואה לניתוח המלא, תקופת ההחלמה פשוטה יותר, תוך שהתפקוד הכללי שלאחר הניתוח – טוב יותר.

טיפול שמרני: בהחלט אפשרי

ההחלפה החלקית של המפרק תתבצע לאחר מיצוי כל אפשרויות הטיפול האחרות, לרבות הטיפול השמרני. חשוב לבחון את כל האפשרויות השונות, ולבסס את דרך הטיפול בהתאם לחוות דעת הרופא ולהעדפתכם. טיפול שמרני בהחלט יילקח בחשבון, ויכלול את הדברים הבאים:תזונה נכונה ומאוזנת,פעילות גופנית מתונה ובריאה,שימוש בעזרים שונים,משככי כאבים ועוד…

"ניתוח החלפה חלקית פותר לי את הבעיה לצמיתות?"

התשובה האידיאלית הייתה חיובית, אך התשובה האמיתית היא שאין לדעת. הניתוח החלקי מעניק מענה איכותי וראוי, כל עוד אכן מזהים בבדיקה פגיעה באחד המדורים. עם זאת, לא ניתן להבטיח מעל לכל ספק כי בעתיד לא יתבצעו פגיעות נוספות שיצריכו הליכים נוספים. ישנם תקדימים בהם בוצע ניתוח החלפה חלקי למפרק, אך כעבור מספר שנים מימדי השחיקה התרחבו ולא הותירו ברירה: לבצע ניתוח החלפת ברך שלמה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]