מטע עצים בלתי חוקי פונה לאחר השתלטות על אדמת מדינה בצפון - 0404
מטע עצים בלתי חוקי פונה לאחר השתלטות על אדמת מדינה בצפון רשות מקרקעי ישראל

מטע עצים בלתי חוקי פונה לאחר השתלטות על אדמת מדינה בצפון

במהלך פעילות אכיפה של מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, אותרה פלישה לאדמות מדינה, מדובר בקרקע חקלאית הנמצאת בחלק הצפוני של מטולה. הפולש, תושב מטולה,  גידר שטח של כ-500 מ"ר בגדר חשמלית, ונטע בו מטע עצים.

המפקחים מסרו  לפולש התראה לפיה עליו לפנות את הקרקע והבהירו לו כי הוא מבצע עבירה של הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל וכי אם לא יפנה את הקרקע הוא יפונה בליווי המשטרה. בנוסף, המפקחים הבהירו לפולש כי במיקרים בהם מסיגי גבול מסרבים לפנות קרקעות מדינה, רשות מקרקעי ישראל מגישה נגדם גם תלונה למשטרה בגין הסגת גבול, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל, בנוסף לתביעות כספיות להחזר דמי השימוש בקרקע ועלויות הפינוי הנגרמות לקופת המדינה.

לאחר שהבין את נחישותם של המפקחים לפנותו, העדיף הפולש לפנות את הקרקע בעצמו, על מנת להימנע מתביעות נוספות ומתשלום עלויות השימוש בקרקע ועלויות הפינוי שמוטלות במקרה של פלישה לאדמת מדינה על הפולשים.

הפולש העביר את העצים מהשטח, פירק את הגדר והחזיר את הקרקע אותה תפס לקדמותה ולידי המפקחים והמדינה. מפקחי רמ"י החזירו את הקרקע למאגר הקרקעות הציבורי ושילטו את השטח בשלטים המתריעים מפני פלישות חוזרות.

ערן ליבנה, מנהל מרחב שמירה צפון – חיפה ברשות מקרקעי ישראל, אומר: "למרות שהמדינה מאפשרת לשכור כחוק קרקעות חקלאיות ולעבדן בקלות ובמחירים שווים לכל נפש, לאחרונה קיימת תופעה פלילית משמעותית בשטחים החקלאים סביב מטולה, במסגרתה זיהינו מספר רב של פלישות חקלאיות שתופסות כ-2,000 דונם של קרקע ציבורית. מוטב לאותם פולשים להתפנות בעצמם מהקרקע, אחרת המפקחים וכוחות האכיפה יגיעו לפנותם והפולשים גם יהיו אלה שיאלצו לשאת בתשלום הוצאות הפינוי שידרשו על מנת לפנותם וכן בדמי השימוש הרטרואקטיביים בקרקע. הפולש, במקרה הזה, התפנה בעצמו ובכך חסך לו ולקופה הציבורית בזבוז משאבים מיותרים."

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]