רמב"ם: עליה במספר פצועי הירי בשנת 2019 - 0404
רמב בן יוסטר

רמב"ם: עליה במספר פצועי הירי בשנת 2019

יותר נפגעי ירי הגיעו לטיפול ברמב"ם, מרכז על לטראומה של הצפון, במהלך 2019, כך עולה מנתונים שנאספו על ידי יחידת הטראומה של ביה"ח. מהנתונים שנאספו והוצגו השבוע, בחודשי ינואר-אוקטובר השנה טופלו ברמב"ם 85 פצועי ירי, 84 מהם גברים ואישה אחת. נתון כללי ומדאיג מראה כי 10% מהפצועים מתחת לגיל 19 ורוב הפצועים מגיעים מאזור הגליל התחתון.

בהשוואה לשנים הקודמות מדובר בעלייה משמעותית של פציעות ירי באזור הצפון, כאשר ב-2017 כולה הגיעו לרמב"ם 54 פצועי ירי וב-2018 טופלו ברמב"ם 60 נפגעי טראומה שהגיעו עם פציעות ירי אל ביה"ח. 87% מהפצועים הגיעו מהמגזר הערבי. קרוב למחצית מהפצועים הגיעו אל רמב"ם מהגליל התחתון.

בגזרת חומרת הפציעות נרשמה עלייה גם כן, כאשר יותר פצועי ירי קשים הגיעו ב-2019 לחדר ההלם ברמב"ם מאשר במהלך השנתיים הקודמות. 82% מפצועי הירי נזקקו לניתוחים דחופים, 16% נזקקו לניתוחים משולבים ובסה"כ בוצעו 74 פעולות ניתוחיות בפצועים הללו. בשל מורכבות הפציעות נרשמה במהלך השנה הנוכחית עליה במשאבי האשפוז בגין הטיפול בפצועי הירי ברמב"ם וכן עליה בצורך באשפוז במחלקות הטיפול הנמרץ. למרות מאמציהם של צוותי הטיפול השונים ברמב"ם, שישה מפצועי הירי שהגיעו לבית החולים נפטרו מפציעותיהם.

ד"ר האני באחוס, מנהל יחידת הטראומה בביה"ח: "בשנים האחרונות אנו רואים מגמת עלייה במספר פציעות הירי שמתנקזות לרמב"ם. מדובר לעיתים קרובות בפציעות מורכבות שמערבות מומחים שונים בטיפול בחולים הללו, ניתוחים וזמני אשפוז ממושכים, שיקום ועוד. מדובר בתופעה מדאיגה.

בציבור הרחב מסתכלים על המקרים הללו כעל אפיזודה חולפת, עדכון בחדשות. צריך להבין שמדובר בפציעות שמצריכות טיפול ארוך ומסובך ומשליכות לא רק על הפצוע עצמו, אלא על מעגלים נוספים: המשפחה, הסביבה, העבודה. מעבר לפגיעה הפיזית, ישנה גם טראומה נפשית ואיכות חיים שנפגעת.

מדובר במצב שמחייב התערבות של גורמים מקצועיים רלוונטיים בתוך בית החולים ומחוצה לו. נוכח העלייה במקרים הללו, הרשויות צריכות להתערב ולפעול באופן רציני וארוך טווח כדי למגר את התופעה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]