שקד בדיון על "חוק הלאום": "בחוקות בעולם המבוא מגדיר ערכי המדינה". ח״כים הורחקו מהדיון הסוער - 0404
שקד בדיון על דוברות השרה

שקד בדיון על "חוק הלאום": "בחוקות בעולם המבוא מגדיר ערכי המדינה". ח״כים הורחקו מהדיון הסוער

דיון סוער בכנסת על "חוק הלאום". חמישה ח״כים הוצאו מהדיון לאחר ויכוח קולני. 

שרת המשפטים, איילת שקד, מיוזמות חוק הלאום: "בכל מדינה שיש בה חוקה החוקה מורכבת מ-3 חלקים: מגילת הזכויות – שאצלנו מעוגנת בחוק יסוד כבוד האדם, חירותו וחוק יסוד חופש העיסוק. חלק משטרי שמעוגן אצלנו בחוק יסוד הכנסת, חוק יסוד השפיטה, חוק יסוד הממשלה וחסר עדיין את חוק יסוד החקיקה שמגדיר את מערכת היחסים בין הרשויות השונות. אני אישית מקווה שאצליח לסיים את העבודה על החוק הזה בקדנציה הנוכחית. וחלק המבוא שאצלנו הוא חסר.

בחוקות רבות בעולם חלק המבוא מגדיר את ערכי המדינה- את ההמנון השפה הדגל. כמה נתונים:

ב-120 מדינות ההמנון מוגדר בחוקה, בינהן צרפת ופורטוגל.

ב-170 מדינות השפה מעוגנת בחוקה, בינהן אוסטריה וקולומביה. יש גם המון מדינות שעיגנו את הכנסיה שלהן בחוקה.

ב-136- מדינות הדגל מעוגן בחוקה.

חברי הכנסת החברים בוועדה הזו, החוק הזה הוא חוק היסטורי והוועדה הזו היא היסטורית וכל אחד יכול ליצוק את התוכן שלו לתוך החוק, חשוב לעשות כאן עבודה רצינית. כל פסיק וכל  הא הידיעה חשובים כאן מבקשת שתעשו את העבודה הכי רצינית שיש. המדינה שלנו יהודית ודמוקרטית ואני מאמינה ששני הערכים האלו מקבילים.

הערכים הדמוקרטים של המדינה מעוגנים כבר בחוק יסוד ואני חושבת שיש כאן הזדמנות גדולה לעגן גם את הערכים היהודים. הערכים האלו כפי שאני חושבת יש קונצנזוס בבית הזה צריכים להיות ערכים מקבילים ויכולים להיות. אפשר לעשות כאן היסטוריה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]