רשלנות מקצועית של עורך דין - 0404
רשלנות מקצועית של עורך דין

רשלנות מקצועית של עורך דין

בעלי מקצוע רבים, בניהם עורכי דין, חשופים לאיום בתביעת רשלנות מקצועית, במידה ולא ביצעו עבודתם על הצד הטוב ביותר בעבור הלקוח המטופל ו/או מיוצג על ידם. חשוב לציין: לא בכל מקרה בו התנהלות העניין התרחשה בניגוד לציפיותיו של הלקוח, ואף בניגוד להמלצתו של עורך הדין, תיחשב לרשלנות מקצועית.

למעשה, החוק מכיר בייעוץ והכוונה של עורך דין כחוות דעת אשר אינה מחייבת, ובמקרה בו עשה שימוש בכל הכלים העומדים לרשותו כחוק, והביא ממיטב ידיעותיו ומאמציו עבור לקוחו, יהיה פטור מכל אחריות, גם במידה והתוצאה הסופית אינה לטובת מרשו.

בהתייחס לדוגמה לתיק פלילי הנידון בבית המשפט, עורך הדין רשאי ואף מחויב להוביל קו הגנה מסוים, בהתאם לנסיבות, בתיאום עם מרשו, כאשר הרשעה בתיק אין בה בבחינת עילה לרשלנות מקצועית מצד עורך הדין. בדומה לכך גם תביעה בבית הדין לענייני משפחה בה הפסיד המיוצג אינה עילה לתביעת רשלנות מקצועית כלפי עורך הדין. בדומה לרופא אשר הקדיש את מיטב מאמציו להצלת החולה ומאמצים אלו לא צלחו- לא התוצאה לבדה היא שקובעת כי אם ההתנהלות הכוללת.

באילו נסיבות ייחשבו פעולותיו ו/או אי פעולותיו של עורך הדין לפעולות רשלניות?

המונח רשלנות מקצועית מתייחס בבירור למקרים בהם עורך הדין לא פעל כמצופה ממנו, על פי הנחיות החוק ובהתאם למקרה ובעקבות כך נפגע הלקוח המיוצג על ידו.

עורך דין נושא על כתפיו את האחריות לטיפול בעניין המשפטי אותו לקח על עצמו מא' ועד ת', לרבות ביצוע בדיקות שונות, קבלת אסמכתאות, ווידוא העובדות ויידוע של הלקוח המיוצג בנתונים ובאפשרויות העומדות לפניו בשקיפות מלאה.

נתייחס לדוגמה לעורך דין אשר ייצג את מרשו בעניין רכישת דירה, ולא ביצע בדיקה לרישומי הדירה אל מול הרשות המקומית. בדיקה כזאת הייתה מגלה כי הדירה האמורה נמצאת בחריגת בניה, מידע שלא הובא לידיעת הרוכש ואילצה אותו להתמודד בהמשך עם צו הריסה. מדובר בבדיקה פשוטה אשר גילוי מוקדם של המידע היה מאפשר לרוכש לקבל החלטה שלא לרכוש את הדירה, או לחילופין להטיל את עלויות ההריסה או האישור בדיעבד (באמצעות פניה למהנדס/אדריכל ותשלומי אגרות לרשות) על מוכר הדירה.

במקרה כזה מדובר ברשלנות מקצועית של עורך הדין, והמיוצג רשאי לתבוע ממנו את כל העלויות שנאלץ לספוג בגינה.

איך ניתן להימנע מרשלנות מקצועית של עורך דין?

כמו בכל תחומי השירות, תמיד מומלץ לפנות לעורך דין מנוסה ומומלץ בתחומו. חשוב שלא להסתמך על התואר הכללי ולהתקשר עם עו"ד מנוסה אשר תחום העיסוק האמור הוא תחום עיסוקו העיקרי.

ניתן היום באמצעות בדיקה פשוטה במנועי החיפוש להיחשף למידע אודות עורך הדין, ובמידה וזה נתבע בעבר בגין רשלנות מקצועית המידע יופיע ברשומות.

בכל מקרה חשוב לבדוק כי לעורך הדין קיימת פוליסת ביטוח כנגד תביעות רשלנות מקצועית, מה שיבטיח גב כלכלי במקרה הצורך.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]