פסק דין תקדימי: על בעל לשלם מזונות לגרושתו לאחר גירושין - בגובה שליש מחוב הכתובה - 0404
פסק דין תקדימי: על בעל לשלם מזונות לגרושתו לאחר גירושין – בגובה שליש מחוב הכתובה מיכאל קויימן, ויקיפדיה

פסק דין תקדימי: על בעל לשלם מזונות לגרושתו לאחר גירושין – בגובה שליש מחוב הכתובה

בפסק דין תקדימי שניתן בבית הדין הרבני האזורי בחיפה לאחרונה, חויב גבר מחיפה לשלם לגרושתו דמי מזונות אישה בגובה שלישי מהכתובה שנקבעה לה, כ-180,000 ש"ח, בפריסה ל-18 חודשים.

"מדובר בסכום מזונות גבוה במיוחד סך של – 10,000 ש"ח לחודש ובסוף טוב לסיפור. אני מקווה כי כעת יוכלו השניים להתפנות לשיקום חייהם", אומר עו״ד טל זלץ ממשרד עו״ד טל זלץ שבחיפה, שייצג את האישה בהליך המשפטי.

בני הזוג החיפאים, מ' וא', פנו להליך גירושין בבית הדין הרבני האזורי בעיר לפני מספר שנים מכיוון שא' נתפס בבגידה. שם, הוחלט כי על בני הזוג להתגרש וכי על א' לשלם לאשתו שליש חוב הכתובה, 180,000 ש"ח. מכיוון שלא קיבל את החלטת הדיינים, ערער האחרון לבית הדין הרבני  הגדול בירושלים ובחודש פברואר האחרון נדחה ערעורו. כאשר חזר התיק לבית הדין האזורי בחיפה, סירב הבעל לשעבר לשלם את חובותיו ומ' פנתה לגביית את החוב בלשכת ההוצאה לפועל בחיפה, אולם גם הליך זה  לא צלח – מכיוון שלבעל אין אף רכוש הרשום על שמו.

בצעד חריג ויוצא דופן, פנה בא כוח האישה  עו"ד טל זלץ בשנית לבית הדין הרבני בחיפה, על מנת שזה יסייע לאישה לגבות את סכום הכתובה ואכן הוחלט, בפסק דין תקדימי, שהסכום יועבר לאישה ב-18 תשלומים חודשיים על סך 10,000 ש"ח לחודש. "הבעל החליט לעשות דין לעצמו ולא למלא אחר החלטות בית הדין האזורי ולא אחר החלטת בין הדין הגדול. נכון להיום האישה אינה יכולה לגבות את כספה בכדי שתוכל לנהל את חייה על מי מנוחות, בעוד הבעל נהנה וחי עם אותה אישה שבגד בה", נכתב בהחלטת בין הדין שניתנה ב-18.6.17.

"זו בשורה לכל אותן נשים שעד כה לא קיבלו את זכויותיהן כפי שמופיעות בכתובה ונאלצו לוותר, וכעת יש בידן כלי זמין נוסף שיאפשר גביית הכתובה. למרות שבני הזוג כבר גרושים, פרודים ואינם חיים ביחד, תקבל האישה מזונות מדי חודש בחודשו, למשך שנה וחצי, גם לאחר הגירושין, דבר שלמעשה לא קיים בהלכה, עד לתשלום מלוא סכום  הכתובה. בית הדין הרבני הלך עוד צעד אחד קדימה לטובת האישה וסייע לה רבות בניסיונה לגבות את סכום הכתובה בה חויב בעלה לשעבר. הליכי הגבייה של מזונות קלים וזמינים יותר לאישה, אין לחייב זכות לקבל או לעתור בבקשה לפריסת החוב לתשלומים ובמידה ולא יישלם הסכום שנפסק, חוק הגנת השכר אינו חל בהליכי מזונות וניתן לעקל מלוא משכורתו של החייב והוא אף צפוי למאסר במידה ולא ישלם דמי המזונות החודשיים בהם חויב", מסכם עו"ד זלץ.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]