פינוי בינוי והתחדשות עירונית בתל אביב - 0404
+
פינוי בינוי והתחדשות עירונית בתל אביב

פינוי בינוי והתחדשות עירונית בתל אביב

אחד המאפיינים המרכזיים והמעניינים ביותר של ערים גדולות, מאפיין אשר אינו חל עלינו כבני אדם, הוא היכולת שלהן להתקיים לאורך מאות ואלפי שנים, ואף להתחדש ולשנות פניהן בצורות ובדרכים שונות ויצירתיות.

ואכן, בערים רבות בארץ ובעולם יוזמים ומוציאים לפועל תהליכי התחדשות עירוניים, במטרה להחיות ולהעניק לאותה עיר חזות מחודשת, למשוך אליה תושבים ובתי עסק נוספים ולהפוך את המרחב העירוני בה לתוסס ואטרקטיבי יותר.

 

אחת הערים הישראליות בה מתבצעים תהליכי ההתחדשות העירונית הבולטים והמדוברים ביותר היא כמובן תל אביב, המהווה בית עבור מגוון מיזמים ופרויקטים שונים בתחום.

 

לחדש באמצעות  – פינוי בינוי

קיימות כאמור דרכים רבות ושונות להוציא לפועל תהליכי התחדשות עירונית, ומספר הסוגים השונים של מיזמים ותוכניות שונות בתחום הוא רב ומגוון. אחת התוכניות המוכרות בהקשר זה היא תכנית המתאר העירונית 38 (או בשמה המוכר יותר – "תמ"א 38"), אשר הונהגה בארץ בעשור או שניים האחרונים ובמסגרתה שופצו והורחבו אינספור בניני מגורים בארץ, ובעיקר באזור תל אביב וגוש דן.

 

בעוד הפרויקטים המוכרים יותר של תמ"א 38 כללו שיפוץ כולל של הבניין, מיגונו בפני רעידות אדמה והרחבתו בקומה או שתיים נוספות, לא מעט פרויקטים שכאלו בוצעו בצורה שונה, במה שמכונה "פינוי בינוי".

 

מהו למעשה "פינוי בינוי"?

גם כאן מדובר בפרויקטים אשר במסגרתם יוצאת לפועל יוזמה לחידוש ושיפוץ של בניין מסוים, אך במקרה זה הבניין אינו עובר שיפוץ "רגיל" כמו בפרויקטים האחרים, אלא נהרס כליל ונבנה מחדש.

דיירי הדירות מפונים מהבניין במקרה זה, הוא ממוטט לחלוטין ובמקומו נבנה בניין חדש, לרוב בתוספת מספר דירות, ובעל המאפיינים והיתרונות של כל בניין חדש – המבנה חזק ועמיד למשך עשרות שנים קדימה, התשתיות והרכיבים הנוספים השונים המרכיבים את הבניין כולם חדשים ואיכותיים, מכיוון שמדובר בבניין חדש לחלוטין גם מבחינה אסתטית מתקבל שיפור ניכר לעומת הבניין הישן.

לפרויקטים של פינוי בינוי אמנם מספר חסרונות בהשוואה לשיפוץ בניין קיים (דוגמת העובדה כי הדיירים מפונים לתקופה מסוימת מהבניין, כי הבנייה עשויה לקחת זמן רב יותר מאשר שיפוץ וכו'), אך ישנם גם לא מעט יתרונות משמעותיים. לא מדובר כאן בעוד שיפוץ "סטנדרטי", אלא בבניין חדש לחלוטין אותו מקבלים בעלי הדירות.

 

התחדשות עירונית המיטיבה עם כולם

פרויקטים של "פינוי בינוי" מהווים דוגמה מצוינת להתחדשות עירונית אשר מיטיבה עם כולם, ולכן גם רצויה מנקודות מבט שונות, דוגמת זו של התושבים, בעלי הדירות, העירייה וכו'.

בניגוד למיזמים מסוימים אחרים של התחדשות עירונית, אשר במקרים מסוימים יוצרים מצבים בעייתיים עבור חלק גדול מהאנשים (דוגמת התחדשות של שכונת מצוקה אשר מקפיצה את המחירים באזור והופכת את הדירות בו לבלתי נגישות ומושגות עבור דיירי השכונה הוותיקים), מיזמים של פינוי בינוי בדרך כלל מיטיבים עם כלל הנוגעים בדבר.

 

השיפוץ (כלומר – הפינוי, הריסת הבניין ובניית המבנה החדש) נעשה לרוב על חשבונם של הקבלנים אשר זכו במכרז זה, ואינו עולה שום דבר לבעלי הדירות או לעירייה. בסיום הפרויקט מקבלים בעלי הדירות דירה חדשה בבניין חדש לחלוטין, בלי שצריכים היו להוציא על כך שקל אחד. בנוסף, במקרים רבים מפוצים בעלי הדירות והתושבים בעבור התקופה בה עליהם להתפנות מהבניין.

 

לסיכום, סוג זה של התחדשות עירונית מהווה דוגמה טובה לאופן בו ניתן ליצור תמריצים יעילים עבור הגורמים המתאימים, ובכך להפוך את ההתחדשות העירונית למיטיבה לא רק לעיר עצמה ולאופייה הכללי, אלא גם עבור התושבים אשר כבר מתגוררים בה, ללא עלויות משמעותיות נלוות.

 

מתעניינים בפרויקטים של פינוי בינוי והתחדשות עירונית בתל אביב? מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר – יעז יזמות ובנייה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com