בישראל מבהירים: מחוייבים להסכם האקלים העולמי - פרישת ארה״ב לא תשפיע - 0404
+
בישראל מבהירים: מחוייבים להסכם האקלים העולמי – פרישת ארה״ב לא תשפיע שלמה מור, חדשות 0404

בישראל מבהירים: מחוייבים להסכם האקלים העולמי – פרישת ארה״ב לא תשפיע

ברקע פרישתה של ארצות הברית מהסכם האקלים, במשרד להגנת הסביבה הדגישו שמדינת ישראל הצטרפה לשאר מדינות העולם, אשר התחייבו להפחית גזי חממה במסגרת ההסכם ההיסטורי שהושג בוועידת האקלים של פריז. בוועידה זו הצהירה ישראל על יעד לאומי להפחתת גזי חממה ושורת צעדים למימוש מחויבות זו, ובראשן הפחתת השימוש בפחם, ייעול השימוש בחשמל, העלאת שיעור האנרגיות המתחדשות והפחתת הנסיעה הפרטית.

ההפחתה שכבר הושגה בשימוש בפחם והעלאת הייצור מאנרגיות מתחדשות הצליחה להפחית דרמטית את פליטות מזהמי האוויר וגזי החממה, ולחסוך למשק מאות מיליוני שקלים בשנה.

המשרד להגנת הסביבה מדגיש את מחויבותו להסכמים אלה ומצהיר על כוונתו אף לעדכן את היעדים לשנת 2030 ולהמשיך להוביל לגיבוש חזון ואסטרטגיה ארוכי טווח להפיכת כלכלת ישראל לדלת פחמן, דלת זיהום ומשגשגת.

המשרד מתכוון להגיש כבר בחודשים הקרובים לממשלה החדשה הצעת מחליטים, שתקבע את היעדים ארוכי הטווח. בהמשך, בכוונת המשרד להעביר חוק אקלים, שישנה את האופן שבו ישראל מתכננת, בונה ומשתמשת בתשתיות במבנים ובערים.

הפחתה של זיהום ויעילות אנרגטית הולכים יד ביד עם שוויון והורדת יוקר המחיה. לכן, בכוונת המשרד לפעול מיד עם כינון הכנסת והממשלה החדשה, לפעול לחיוב שלפיו כל בנייה חדשה בישראל תהיה ירוקה, ובשלב הבא מאופסת אנרגיה.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "ההחלטה שקיבלה ארצות הברית לסגת מהסכם פריז לא תוביל גם אותנו לסגת ממנו. מדינת ישראל מייחסת חשיבות גדולה להתמודדות עם משבר האקלים ורואה את עצמה מחויבת לקיום ההתחייבויות שלנו. בשנים האחרונות פעלנו להפחתת זיהום האוויר והפחתת פליטת גזי חממה, בזכות המעבר מפחם ומדלקים מזהמים לגז טבעי, כדלק מעבר, בדרך לאנרגיות מתחדשות ואגירת אנרגיה.

הפחתנו את זיהום האוויר מתחבורה ואנחנו מובילים את המשק כולו לגמילה מדלקים מזהמים. בשנים האחרונות העברנו החלטת ממשלה דרמטית בשיתוף משרד האנרגיה להפחתת שימוש בדלק המזהם ביותר לייצור חשמל ופחם, לצד החלטה היסטורית לסגירת היחידות הפחמיות באורות רבין.

כיום אנחנו פועלים להפסקה מוחלטת של השימוש בפחם במהלך העשור הקרוב, כמו גם להעלאה משמעותית של היעדים לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות וחיוב בנייה ירוקה ומאופסת אנרגיה בכל רחבי הארץ.  במקביל להפחתת גזי החממה, העברנו החלטת ממשלה נוספת, ייעודית, שתסייע למדינת ישראל להתמודד עם שינויי האקלים, להם עשויות להיות השלכות כלכליות וביטחוניות והקמנו את המנהלה להיערכות לשינויי האקלים.

מעבר לפן הסביבתי, הסכם פריז מייצר עבור מדינת ישראל הזדמנויות כלכליות להפיכת ישראל למעצמת טכנולוגיות סביבה. בשנים האחרונות השקענו עשרות מיליוני שקלים בתחום והגענו להסכמים פורצי דרך עם סין בנושא. הסכם פריז מייצר הזדמנות פז לטכנולוגיות ישראליות להיכנס לשוק הקלינטק העולמי ולהפוך את תחום הטכנולוגיות הסביבתיות לאחד ממנועי הצמיחה של הכלכלה הישראלית".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com