אלף רבנים ומחנכים השתתפו בכנס ציון וירושלים לחיזוק הצביון היהודי בישראל ובצה''ל - 0404
+
אלף רבנים ומחנכים השתתפו בכנס ציון וירושלים לחיזוק הצביון היהודי בישראל ובצה"ל

אלף רבנים ומחנכים השתתפו בכנס ציון וירושלים לחיזוק הצביון היהודי בישראל ובצה"ל

כאלף רבנים ומחנכים השתתפו אמש, (א׳), בכנס ציון וירושלים שעסק ביהדות ממלכתית – לחיזוק הצביון היהודי במערכות הציבוריות במדינת ישראל ובצה"ל

בכנס נשאו דברים הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, הרב צבי שכטר ראש 'ישיבה – יוניברסיטי' בארה"ב, הרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן, הרב מיכה הלוי רב העיר פתח תקווה, הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, הרב יהושע שפירא ראש ישיבת רמת גן ,הרב דוד פנדל ראש ישיבת שדרות, הרב צבי קוסטינר ראש ישיבת מצפה רמון, הרב אברהם וסרמן רב קהילה בגבעתיים ורבנים נוספים. הרבנים דיברו על החשיבות של יהדות ממלכתית וחיזוק הרבנות הראשית לישראל. בנוסף, נערך מושב מיוחד של ראשי ישיבות הסדר בנושא הסכנות במגמות השירות המשותף בצה"ל.

הראשון לציון הרב יצחק יוסף:  גיור צריך להעשות רק על ידי הרבנות הראשית. הממשלה הזאת טובה. הממשלה הקודמת רצתה שכל רב עיר יוכל לגייר. בא אלי חבר כנסת שהציע את החוק – אם תתן לרב פלוני אישור לגייר – ארד מהחוק. פגשתי את אותו רב, וראיתי שהוא לא מקשיב. הוא סימן מטרה ורוצה לגייר. כדי לפתור בעיה אמיתית של גויים בתוך החברה החילונית וההתבוללות – קבע שצריך לגייר קטינים, כדי לפתור את הבעיה. מרן אבא ז"ל, הרב עובדיה, אמר לי על כך ממיטת חוליו – מה יאכל הבן הזה? בישולי עכו"ם?!.. איך יקיים מצוות? אמר – יתחייב ללכת לממ"ד. זה מספיק?! כך ניתן לגייר קטינים? לתת לכל רב עיר לגייר זה פותח פרצה. רבני ערים יש להם קהילה. אני מכיר סיפורים של גיורים שלא כהלכה על ידי רבנים שקיבלו כסף. בזמן האחרון כל מיני קבוצות הקימו לעצמם דברים פרטיים – זה פתח לרפורמים!

פנה אלי רב אחד לפני שבועיים – איך אתה מחזק את רב פלוני – הוא אומר לציבור שלו לאכול רבנות! אמרתי לו – כאילו שהשגחה חרדית זה משהו משהו?! אמנם בבשר צריך לחפש את הכי טוב, אבל בכל הדברים האחרים מה ההבדל?! לפעמים זה עניין של ביזנס. הרבנים צריכים להיות תקיפים כלפי העסקים ולחזק את הכשרות של הרבנות. יד הרבנים צריכה להיות תקיפה ולהעלות את קרנה של הכשרות של הרבנות. כל רב צריך לספר לכולם על הכשרות שלו.

הרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן אמר: "הרב קוק הקים את הרבנות מתוך מטרה לייצר תשתית אחד שתאחד את כל ישראל. ולכן הרבנות צריכה לקבוע מיהו יהודי, גירושין, נישואין, כשרות. נקרא מכאן לאחדות לכל הבד"צים תחת הרבנות הראשית לבסיס אחיד, ועל גביו יוסיף כל אחד את חומרותיו והידוריו לפי מנהגיו".

בעניין הצבא אמר הרב: "אני פמיניסט – אבל יותר מזה פמיליסט – משפחתי. הרבנות הראשית קבעה שבנות – מקומן לא בצבא. מסגרת צבאית של בנים ובנות יחד אינה מקום לבנות. טייסת חותמת שעשר שנים לא תלד. המשפחה היא הערך החשוב ביותר. צריך לפתוח מסלולים לשירות לאומי משמעותי לבנות במודיעין ומקומות נוספים, ללא מסגרת צבאית מעורבת".

יהדות2

הרב יהושע שפירא ראש ישיבת רמת גן  ציין שבשנה הקודמת הכנס עורר מהומה (בעקבות הרצאתו של הרב יגאל לוינשטיין). "המהומה היא חלק מהבעיה. הרי מעשה ארץ מצרים בזמן ובמקום שישראל שם – הטומאה הכי גדולה בהיסטוריה. ומה היא – איש נושא לאיש ואישה לאישה. הרי אומות העולם גדרו עצמם מאשת איש, אז וגם עתה. בעלי חיים לא גדרו עצמם מאשת איש, כי אין להם את הקשר המופשט. אך איש נושא לאיש זה קומה פשוטה יותר שגם בעלי חיים גדורים בה, זה נגד קיום העולם. אבל להגיד שזו האמת, שמדינת ישראל צריכה לצאת מהמצב הזה – זה אסור בשום פנים . זה הלקח שאנחנו צריכים ללמוד – כמה פחד אוחז אותנו מלהגיד מה אנחנו חושבים שזה אמת! וזה נורא!

גננת חילונית בגן חילוני – אמרו לה לא להגיד "שבת שלום" אלא "סוף שבוע מבורך". זה נורא!

כשאנחנו זועקים על הטומאה – זה מפני אהבתנו אותם. אנחנו צריכים להתמלא גבורה, להיות מוכנים אפילו לשבת בצינוק יחד עם הרב יגאל לווינשטין גם אם לא פיזי, אז רוחני, אבל אנו חייבים למצוא את הדרכים לזעוק את זעקת הקדושה, פתחון פה למייחלים לך.

הרב צבי שכטר ראש הישיבה יוניברסיטי: "הממשלה חושבת שממילא יש הרבה זרמים – חסידים מכל מיני סוגים, ליטאים, ספרדים וכו' אז היא יכולה לאשר גם עוד "זרמים" רפורמים קונסרבטיביים.כל פעם שאני מגיע לארץ שואלים אותי אם אני רוצה לעלות להר-הבית. אמרתי שאני לא יודע האם מותר לעלות או לא, אבל מכיוון שהרבנות פסקה שאסור לעלות אסור לפגוע בה, כי אז זה פוגע בכל מה שהרבנות עושה בכשרות וביוחסין ועוד. ומי אם לא אנחנו יכבד את ההחלטות של הרבנות הראשית".

הרב שלמה אבינר ראש ישיבת עטרת כהנים אמר: "האם צריך ללמוד תורה כדי לדעת ששירות נשים וגברים יחד ביחידות לוחמות הוא מטורף? כל אחד מבין שלדחוף איש ואישה לטנק 24 שעות ברצף זה לא נורמלי! צבא צריך לתפקד, והוא בנוי על ארבע יסודות: מבצעיות, מקצועיות, לכידות, מוטיבציה. נשים ביחידות לוחמות מזיקה לארבעת היסודות: מבצעיות – נוכחות נשים ביחידה יוצרת הסחת דעת. מקצועיות – נשים אין להם כח פיזי כמו גברים. לכידות – נשים ביחידה זה גורר אינטריגות של חבריא ב'. מוטיבציה – קצינים המפקדים משובצים בעל כורחם. גם חיילים. חיילות מגיעות עם מוטיבציה – והמוטיבציה יורדת. מבין קציני הצבא הבכירים, יש שהצליחו לרמות אותם, ויש שיודעים את האמת אבל מפחדים לדבר. כי אם ידברו – יבולע להם.

הרבנים צריכים לדבר. אי אפשר לאיים עליהם. לא תגורו מפני איש. צריך לומר את האמת. אומרים עלינו שאנחנו לא אוהבים את צה"ל. זה לא שווה תגובה אפילו. את אשר יאהב ה' יוכיח. את כולם אוהבים, וודאי את צה"ל, גם את מי שאומר שטויות. אבל לא מוכנים שהם יהיו קברניטי המדינה. את הספינה צריך להציל".

הרב צבי קוסטינר ראש ישיבת מצפה רמון: "היתה פקודה של השילוב הראוי. אנחנו חשבנו שהיא חסרה מאד אבל לפחות במקביל למגמה לאפשר שילוב חשבו גם איך לאפשר לחיילים לחיות עם זה ואיכשהוא היה אפשר לחיות עם זה. אבל עכשיו המגמה היא השירות המשותף. טירונות – במקום כבוד האדם וחרותו שזה ערכי צהל האמיתיים– מדברים על שיוויון מגדרי. גם אם מחר יעדנו את הפקודה – אנחנו דורשים לבטל אותה לחלוטין. הפקודה הזאת לא אנושית, לא מוסרית, אנחנו רוצים צבא רגיל שבו גברים נלחמים."

הכנס הוא פרי יוזמתם של ארגונים רבים העוסקים בחיזוק זהות יהודית של מדינת ישראל ביניהם מרכז ליב"ה, מכון חותם, איגוד רבני קהילות, התנועה למדינה יהודית וארגונים נוספים.

יהודה ולד ממרכז ליב"ה סיכם: "מאות הרבנים והמחנכים שהגיעו לכנס מעידים שרבני ישראל מבינים שלפנינו שעת מבחן ביחס לעיצוב זהותה של מדינת ישראל. הגיע הזמן שנפסיק להתנצל מול איומי הסרק של 'הדתה' מבית מדרשם של ארגוני השמאל והכיבוש. עם ישראל רוצה שמדינת ישראל לא תהיה מדינת כל אזרחיה אלא מדינה יהודית. נמשיך לפעול יחד עם הרבנים ועם ארגונים נוספים לחזק את הזהות היהודית של מדינת ישראל".

222

יהד