יתרונות וחסרונות של צפית בינג' בסדרות - 0404
יתרונות וחסרונות של צפית בינג' בסדרות PIXABAY

יתרונות וחסרונות של צפית בינג' בסדרות

איזה מין צופים אתם? כאלה שצופים בפרק פעם בשבוע או מעדיפים לעשות ביג' על הסדרה? הכירו את היתרונות והחסרונות של צפיית בינג'.

האם גם אתם אוהבים לצפות בסדרות טלוויזיה ברצף עם בני המשפחה והחברים? לאור התרחבותם של שירותי הצפייה על פי דרישה, למשל נטפליקס, דיסני, אפל ושירותי ה-VOD של חברות הכבלים והלוויין, החלה תופעת הבינג', כלומר צפייה ברצף בסדרות במשך סוף שבוע אחד או לאורך כמה ימים. 

מהו בינג'?

צפיית בינג', באנגלית Binge Watching, נקראת בעברית צחה צפיית רצף, המושג מתאר צפייה בסדרות טלוויזיה ברצף, ובדרך כלל צופים בפרקי סדרה מסוימת במעין מרתון צפייה, ולאחר מכן מחפשים סדרות חדשות ואהובות נוספות כדי ליהנות ממרתון צפייה חדש.

התופעה החלה בשנות ה-2000 לאור המהפכה בעולם הטלוויזיה שהובילה חברת המדיה נטפליקס. החברה שחררה את פרקי עונת הפתיחה של הסדרה המצוינת "בית הקלפים" בבת אחת, וצופים רבים בכל העולם החלו לצפות בפרקי העונה במשך סוף שבוע אחד או במהלך כמה ימים. עם זאת, כדאי לדעת כי המקור לתופעת צפיית בינג' החל עוד לפני כניסתה של נטפליקס לשוק, ולמעשה התופעה החלה כבר בימים בהם היינו יכולים לשכור מארזי סדרות בספריות ה-DVD שהיו בכל שכונה ויישוב.

המושג בינג' הפך לביטוי שגור שכולנו רגילים להשתמש בו, ובגלל מימדי התופעה גם האקדמיה ללשון העברית התגייסה כדי להמציא מינוח עברי, וב-2017 הוחלט על המינוח צפית רצף. לתופעת הצפייה ברצף יש השפעה ישירה על חיינו, ולבטח גם אתם מכירים את ההתמודדות האם לצפות בפרק נוסף או להמתין יום וללכת לישון בשעה נורמלית. לתופעת הבינג' ישנם יתרונות וחסרונות, ובשנים האחרונות החלו להתפרסם מחקרים הבוחנים את התופעה והשלכותיה על איכות חיינו.

יתרונות לצפיית בינג'

לצפיית בינג' יש גם יתרונות, כיוון שהצפייה ברצף הפכה לתחביב פופולרי ולצורת בילוי נפוצה בקרב ילדים, בני נוער, צעירים ומבוגרים. במקום להמתין שבוע בין פרק לפרק, אנו יכולים לצפות בסדרה איכותית ומומלצת ברצף, לנצל את סוף השבוע לצפייה בסדרות מעולות, ובעיקר ליהנות מבילוי משפחתי או חברתי מגבש.

אגב, רבים מצופי הבינג' טוענים כי זו צורת הבילוי המועדפת עליהם, הם טוענים כי האפשרות לצפות בסדרות טובות ברצף גורמת להם להנאה רבה, ויש הרואים בבינג' כפרס ניחומים וכפינוק לאחר שבוע עבודה קשה, תקופת מבחנים מלחיצה וכדומה.

ישנו גם יתרון נוסף: הימנעות מספוילרים. הרשת מלאה בספויילרים וגם מקומות העבודה. צפייה מסוג זה משפרת את הסיכוי שמישהו יהרוס לכם את הסוף.

חסרונות לצפיית בינג'

מחקר שפורסם בכתב העת Clinical Sleep Medicine בשנת 2017 מצביע על קשר בין צפיית בינג' לבין איכות שינה ירודה. פגיעה באיכות השינה מגבירה את הסיכון לאינסומניה באופן משמעותי. מחקרים חדשים נוספים בוחנים את השפעות הצפייה ברצף ובמשך זמן ממושך על בריאות האדם ותפקודו, רובם ככולם מוכיחים כי צופי בינג' סובלים מעייפות מוגברת, מתסמיני אינסומניה ומסיכון גבוה יותר לסבול מבעיות הפוגעות באיכות שנתם. יש חוקרים הטוענים כי צפייה ברצף עלולה לגרום להתמכרות קשה, להפרעות אכילה ולפגיעה בעמוד השדרה, אך אין מחקרים המוכיחים זאת.

אמנם, המחקרים אינם מוכיחים קשר ישיר בין צפיית בינג' לאיכות השינה, אך הנתונים מצביעים על קשר בין השניים. למעשה, צפייה בסדרות ברצף גורמת לנו להתרגש ולהית ערניים יותר, לכן התופעה עשויה למנוע מאתנו שינה טובה ואיכותית. בנוסף, קשה לנו להתנתק מהמסך באמצע העלילה, לכן הסדרות המיועדות לבינג' מדירות שינה, ואנו נשאבים לתוכן ועלולים להיות טרודים כל היום למחרת עד שנוכל לצפות שוב בסדרה כדי להבין כיצד העלילה מתפתחת ואיך הסדרה מסתיימת.

עוד חיסרון טמון מכך שדברים טובים נגמרים מהר מידי. למרות הצפייה הארוכה, בסופו של דבר במקום להנות מסדרות במשך חודשים, ההנאה נגמרת אחרי סופשבוע אחד. כמו כן, אין יותר קליף האנגרים בין פרק לפרק, כי ישר עוברים לפרק הבא, אלא רק בסופי עונות.

סדרות מתאימות לצפיית בינג'

בין הסדרות המומלצות והפופולריות ביותר לצפיית בינג' – בית הקלפים, שובר שורות, צ'רנוביל, הסמויה, פחמן משודרג, ריברדייל, משחקי הכס, דברים מוזרים, היום שאחרי, חברים, פאודה ועוד.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]