לאחר אירוע שריפה בחיפה, מפקד הכיבוי: "אני מתריע על סכנת השריפות במבני מגורים" | צפו - 0404
צילום: דוברות כבאות והצלה חיפה

לאחר אירוע שריפה בחיפה, מפקד הכיבוי: "אני מתריע על סכנת השריפות במבני מגורים" | צפו

לאחר סיום אירוע שריפת רכב אתמול (חמישי) בחניון תת קרקעי בבניין מגורים בחיפה, שבו פעלו לא פחות משבעה צוותי לוחמי אש, התריע מפקד תחנת הכיבוי בחיפה על סכנת השריפות במבני המגורים בישראל. זאת בדגש על בנייני דירות שבהם מערכות כיבוי והתראה לקויות או לא קיימות כלל.

באירוע זה שוב עלו מחדלי הבטיחות שישנם בבנייני מגורים בישראל והעדר יכולת האכיפה לשירותי הכבאות והצלה במדינת ישראל. במזל גדול אירוע זה הסתיים ללא נפגעים.

יובל ברק, מפקד צוות לוחמי האש בשריפה: "הגבנו להודעה על שריפת רכב בחניון תת קרקעי וכבר מרחוק יכולנו להבחין בעשן שחור וסמיך שיוצא מפתח החניון. מיד התחלנו לפרוס זרנוקי מים, מכיוון שמערכת המתזים בבניין אינה עובדת. חדרנו לחניון הבניין תחת מעטה עשן כבד ובגלל שלא ראינו כלום ולא זיהינו את מוקד השריפה השתמשנו במצלמה טרמית כדי לאתר את מקור החום. עם הגעתנו לרכב הבוער התחלנו בכיבוי הרכב באמצעות קצף עד שהאש כבתה לחלוטין.

צוותים נוספים שהגיעו למקום החלו בסריקות לאיתור לכודים ושחרור העשן שחדר לחדרי המדרגות בבנייני המתחם. רק במזל גדול האירוע הסתיים בנזק לרכוש בלבד וללא נפגעים".

טפסר משנה חזי לוי, מפקד הכבאות וההצלה בחיפה: "התופעה של תחזוקה לקויה במערכות הכיבוי מדאיגה מאוד היות והאזרחים לא ערים לעובדה שבמידה ותפרוץ שריפה ומערכות הכיבוי לא תפעלנה, דירות המגורים שלהם עלולות להפוך למלכודות מסכנות חיים, זאת בדגש על בנינים גבוהים ורבי קומות.

סמכות תחנות הכיבוי מופעלת במבנים טעוני רישוי ומוסדות ושם אנו מגלים רמה גבוהה של בטיחות ותקינות. אולם זאת במבני מגורים סמכות כבאות והצלה בישראל חלשה ולא קיימת למעשה. שירותי הכבאות מבצעים ביקורות מדי פעם במבנים ישנים המשמשים למגורים אולם וועד הבית או חברת ניהול לא תמיד קיימים וגם אם קיימים כבר, לצערי לא תמיד מתחזקים את המערכות כנדרש.

אני קורא לוועדי הבתים לדאוג לשכור בעלי מקצוע שיוודאו כי מערכות הכיבוי האקטיביות והפסיביות תקינות, עובדות אוטומטית ומתוקנות בצורה שוטפת למען ביטחונם ובני ביתם. דיירי רבי קומות שלהם שאלה בכל נושא מוזמנים לפנות בטלפון למדורי מניעת הדליקות ואף להזמין מפקח הגנה מאש למתן דו"ח ביקורת ציוד ומערכות.

בהזדמנות זו אני קורא למי שעדיין לא הצטייד בגלאי עשן עצמאי בביתו עם סוללה ל-10 שנים, לרכוש אביזר מציל חיים זה ולהתקין בכל חדרי הבית. בברכת חורף גשום ובטוח".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]