הבחנתם בסכנת שריפה בבניין מגורים? בכבאות לא יטפלו - 0404
הבחנתם בסכנת שריפה בבניין מגורים? בכבאות לא יטפלו Tammi davarashvili

הבחנתם בסכנת שריפה בבניין מגורים? בכבאות לא יטפלו

בבדיקה של חדשות 0404 התברר כי על אף חוק הכבאות המעודכן במדינת ישראל, שירותי כבאות והצלה לישראל מבצעים ביקורות ברבי קומות בהתאם לרמת הסיכון המוערכת ובכפוף למגבלות כח האדם בלבד. מכאן התברר כי רב בנייני המגורים בישראל כלל לא נבדקים או לא נבדקו מעולם לאחר שקיבלו אישור אכלוס (טופס 4).

במידה ודייר מעוניין להתלונן על סכנת בטיחות חמורה ואי עמידה בדרישות הכבאות והבטיחות בבניין, בשירותי כבאות והצלה במדינת ישראל לא מורשים לטפל בתלונה ובעבירה. החוק במדינת ישראל, אינו מקנה לרשות לכבאות והצלה כל אמצעי סנקציה או אכיפה במקרה וישנם ליקויים בסידורי הבטיחות אש בבניין.

לאחרונה אישר השר לביטחון פנים הצעת תקנות לתחזוקת סידורי בטיחות אש בבנייני רבי קומות. תקנות אלו ממתינות לאישור ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, על מנת שיפורסמו כתקנות מחייבות.

התמונה שעולה כאן מדאיגה ביותר, היות ולשירותי הכבאות אין את היכולת לבצע אכיפה של דרישות החוק, כפי שקיים אל מול עסקים. עדות עצובה לכך קיבלנו אתמול (רביעי), כאשר בשריפה שפרצה בבניין מגורים ברחוב בן יהודה בירושלים נהרג אדם. שירותי כבאות והצלה לישראל מונחים בעיקר לטפל ולכבות שריפות, למרות שההיגיון אומר שמניעת הדליקות יעליה יותר ומצילה חיים.

תגובת נציבות כבאות והצלה: "חוק הרשות הארצית לכבאות והצלה מטיל את האחריות לבדיקת ציוד הכיבוי ותחזוקתו באופן שוטף על המחזיק והבעלים של המבנה ובמקרה זה ועד הבית  והדיירים. באתר כבאות והצלה לישראל המלצות מפורטות על הסכנות, אופן הבדיקה והתדירות לתחזוקה של אמצעי בטיחות אש בבניינים רבי קומות. אזרחים המעוניינים להתלונן על מפגעים בטיחותיים מוזמנים לעשות זאת מול תחנת הכיבוי המקומית". (צילום: ארכיון).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]