מרגש: החייל הבודד שהציל חיים ומצא משפחה - 0404
מרגש: החייל הבודד שהציל חיים ומצא משפחה אילן ספרא

מרגש: החייל הבודד שהציל חיים ומצא משפחה

מיכאל שפירו, בן 22, עלה לישראל מרוסיה בה גדל בגיל 15 לקיבוץ עין שמר, בו למד בבית ספר מעורב לעולים חדשים וצברים. הוא נחת בארץ בעיצומו של מבצע "עמוד ענן", כשברקע אזעקות ודיווחים על נפילות. ההורים תמכו במעבר שלו לארץ כי רצו שכיהודי הוא יגדל בישראל. גם הוא שמח על ההזדמנות שתהיה לו לשרת בצבא כחייל בודד.

בגיל 18 הוא התגייס כלוחם לפיקוד העורף. כחלק מתהליך החיול בבקו"ם הוא נתן דגימת רוק והצטרף למאגר הלאומי למח עצם של עזר מציון. הוא אפילו לא ידע שהוא נמצא במאגר כשהתקשרו לבשר לו שנמצא מתאים לאדם חולה. בגלל שהעברית שלו הייתה חלשה  המילים היחידות בשיחה עם הנציגה מעזר מציון שהוא הבין היו "הצלת חיים". ובאמת מיכאל החליט ללא היסוס לתרום מח עצם.

האדם שקיבל את התרומה- יום נדר, אב לחמישה, בן 75 שנולד בקיבוץ דורות וב-40 השנה האחרונות חי בקיבוץ נען. שלוש שנים קודם, במהלך חופשה ביוון, הוא גילה שהוא חולה בסרטן קשה ושהוא זקוק לתרומת מח עצם מיידית. הם מיהרו חזרה לארץ ומצאו עצמם נודדים בין בתי חולים עד שפרופסור ברבי מבית חולים קפלן זיהה כי הוא סובל מלוקמיה חריפה מאוד. שלושה חודשים הוא שכב באישפוז בבידוד וקיווה למצוא תורם מח עצם מתאים עבורו, מיכאל קיווה למצוא משפחה בארץ. הדרכים של שניהם התאחדו וכל אחד בדרכו הציל את השני- הראשון ניצל מהסרטן והשני מצא בית. תהליך ההשתלה עבר בהצלחה.

אילן ספרא

ולא רק שיורם קיבל את התרומה, הוא גם קיבל בן נוסף למשפחה, ושנה לאחר התרומה שעברה בהצלחה, פגש לראשונה את מיכאל ובהמשך משפחת נדר החליטה לאמץ אותו לביתם.

על המפגש ביניהם מספר מיכאל: " כשפגשתי את יורם ראיתי קודם כל אדם עם חיוך ענק ולב גדול. המשפחה הזאת עושה טוב בלב ומציפה אותי בגעגועים. יורם ואני נשארנו לדבר שעות אבל זה לא הספיק והחלטנו שאנחנו נפגשים שוב. למרות שלא ידעתי אף פרט על התורם ידעתי שאני הכי רוצה בעולם לפגוש אותו וזה השתלם".

יורם מספר מצידו על המפגש: "חיבקתי את מיכאל דקות ארוכות, לא יכולתי לעזוב. שאלתי אותו הכל על החיים שלו וכשהבנתי שהוא חייל בודד ישר הזמנתי אותו אלינו ואפילו ביקשנו ממנו להישאר לישון עם חברה שלו והוא הסכים. הוא ילד מקסים, שקט. שאלתי אותו מאיזה מוצא השם שלו כדי שאדע מה זורם בעורקיי והוא אמר שזה מוצא אוקראיני. גם לי יש שורשים אוקראיניים, אז אנחנו מאותה משפחה".

לפני חודשיים השתחרר מיכאל, כיום הוא גר בנתניה עם בת זוגו מרינה ומבקר את משפחת נדר מדי פעם, את החגים הם מתכוונים להעביר ביחד. יורם ומיקה כבר הודיעו לו שהם מחכים לו סביב השולחן. "מיכאל עשה עבורנו דבר גדול", אומרים יורם ומיקה. "הצלת חיים היא משהו שאי־אפשר לתפוס או להגדיר במילים. תמיד יהיה לו מקום בלב אצלנו, אנחנו בחיים לא נלחץ אותו לעשות משהו כנגד רצונו, לבוא אלינו. אבל אנחנו תמיד ניתן לו את התחושה שהבית שלנו פתוח. שזה גם הבית שלו. הוא אחד מאיתנו". וכמו שמיקה נדר ציינה "עכשיו יש לי שישה ילדים".

ד"ר ברכה זיסר, מנהלת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון: "יש לנו קרוב למיליון תורמים במאגר וזכינו עד היום לבצע מעל 3,200 השתלות מצילות חיים, כש-2,000 מתוכן ע"י חיילי צה"ל.  אני מזמינה את כולם להיות שותפים שלנו ולסייע לנו להמשיך להציל חיים, אין זכות גדולה מזו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]