פסק דין: קנס של 150 אלף שקל לבעלי אוניה, בגין זיהום בנמל חיפה - 0404
פסק דין: קנס של 150 אלף שקל לבעלי אוניה, בגין זיהום בנמל חיפה ניר לוינסקי, המשרד להגנת הסביבה

פסק דין: קנס של 150 אלף שקל לבעלי אוניה, בגין זיהום בנמל חיפה

המשרד להגנת הסביבה הגיש כתב אישום חמור נגד בעלי אניית מטען VAT הרשומה באיי קוק, בעקבות זיהום ים בשמן בנמל חיפה. בית משפט השלום בחיפה הטיל קנסות על סך 150 אלף שקל על הגורמים המעורבים לפי הפירוט הבא: 110 אלף שקל על בעלי האנייה, 25 אלף שקל על רב-החובל ו-15 אלף שקל על המכונאי הראשי, זאת בגין זיהום מי נמל מספנות ישראל. בנוסף, בית המשפט (השופטת אורית קנטור) חייב את הנאשמים לחתום על התחייבויות בסך 300 אלף שקל להימנע מביצוע עבירות דומות למשך שלוש שנים.

בחודש ספטמבר 2018, עם קבלת ידיעה על אוניה מזהמת בנמל חיפה הוזעקו למקום מפקח היחידה ומנהל התחנה הצפונית של היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית בים תיכון. עם הגעתם כבר נראו סימנים של דלק קל על דופן האנייה עד הים וכן סימני דלק קל בים ועל הסופגים שהונחו במים.

בחקירה שנפתחה על-ידי צוות היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, נמצאו שורה של תקלות אשר גרמו לשפיכת הדלק לסיפון ולים. בהן אי ביצוע מדידה ידנית של כמות הדלק במכלים, אי דיווח לרשות הספנות והנמלים ולמשרד להגנת הסביבה בהתאם לחובת הדיווח ואי רישום של מכלי הדלק. כמו-כן התברר כי הנאשמים לא ביצעו את המדידות הידניות כנדרש מזה כמה שנים ולכן גם לא ניתן להעריך כמה שמן דלף מהמכל לסיפון ומשם לים.

המשרד להגנת הסביבה: "אנו רואים בחומרה התנהלות רשלנית כזו ונמשיך לנקוט בכל האמצעים שבידנו, על מנת לשמור על איכות הסביבה הימית ולטפל בחומרה בכל העובר על החוק".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]