המושך בחוטים: "שום דבר בפוליטיקה לא קורה במקרה" - 0404
המושך בחוטים: איחוד הצלה

המושך בחוטים: "שום דבר בפוליטיקה לא קורה במקרה"

לצד הח"כים ששבים היום למשכן חוזרים לפעילות גם הלוביסטים ועוד בעלי תפקידים שמושכים בחוטים מאחרי הקלעים. ביניהם נמצא גם שבי רפפורט, אחראי קשרי ממשל באיחוד הצלה, שמספר על תפקיד תובעני שהוא גם שליחות, על דרך העבודה שלו מול הממשלה והכנסת ועל ההשפעה הגדולה של חזון ארבעת השבטים של נשיא המדינה על פעילותו

הכנסת חוזרת היום (חמישי) לפעילות, אבל לא רק הח"כים שבים לעבודה במשכן. דמויות נוספות שפועלות במסדרונות הכוח: עיתונאים, לוביסטים, יח"צנים ועוד בעלי תפקידים שמושכים בחוטים שבים אל בית הנבחרים שלנו. בין כל אלו, פועל גם שבי רפפורט, אחראי קשרי ממשל באיחוד הצלה. רגע לפני שהוא נשאב לתוך העיסוק התובעני שלו, תפסנו אותו לראיון קצר כדי להבין מי עוד פועלים בכנסת, לרוב מאחרי הקלעים.

לפני הכל, ספר לנו מה אתה עושה?

"אני אחראי על הקשר בין איחוד הצלה לממשלה ולכנסת ועל שיתופי הפעולה של הארגון עם משרדי הממשלה, ארגונים וחברות. לכן, מתוקף עבודתי אני צריך לפעול מהכנסת לא מעט. אני פוגש את השרים והח"כים, מדבר איתם ומנסה להשפיע באופן שיקדם את הארגון שלנו שעוסק בהצלת חיים. אני עוסק בקידום חקיקה ורגולציה שמשפיעה על תחום רפואת החירום ועל החופש שלנו לפעול בזירה הזאת. כמו כן, פועל מול משרדי הממשלה השונים ומול וועדות הכנסת בנושאים של הקצאת משאבים ומיסוי שיאפשרו את המשך הפעילות שלנו. לדוגמה, אנחנו ארגון מתנדבים שנותן עזרה רפואית חינם, עוזרים להרבה אנשים ומונעים נזק רפואי לאזרחים ובכך חוסכים למדינה הרבה כסף, אבל אנחנו מחויבים במיסים בקניה של ציוד מציל חיים. זה משהו שאני מנסה לשנות. לפעמים אנחנו לא מבקשים שייתנו לנו משהו, אלא שפשוט לא יפריעו לנו ויאפשרו לנו לקיים את השליחות שלנו".

רפפורט (29), נשוי ואב לשלושה, מתגורר בירושלים. הוא בוגר ישיבת גור ומלבד תפקידו באיחוד הצלה הוא משמש חבר במיזם "הגשמה" ובעבר שימש חבר וועדת פרס אות הנשיא. שובה של הכנסת לפעילות משמחת אותו. "העבודה שלי לא יכולה להתבצע בשלט רחוק", הוא מסביר. העבודה מול הח"כים, לדבריו, היא אישית וצמודה. "חייבים ליצור קשר אישי כי כמו בכל שיתף פעולה צריך שתהיה היכרות ואמון הדדי. אני מרגיש שהעבודה שלי היא שליחות של ממש. איחוד הצלה עשה בשנים האחרונות קפיצה משמעותית בגדילה ובמקצועיות שלו ובהרחבת הפעילות לכל המגזרים בארץ. כארגון לאומי, חשוב שהאנשים המשפיעים במדינה יכירו את הפעילות של הארגון. אנחנו רואים את ההצלחה של הפעילות מול הממשלה והכנסת בשנים האחרונות הן בהכרה בנו מצד משרדי הממשלה והן בחופש שלנו לפעול בעצמאות. בשנים האחרונות זכינו בהכרה של המשרד לביטחון הפנים כגוף הצלה רשמי ורק לאחרונה משרד החוץ והמל"ל סמכו את ידינו להוביל את מבצע האבטחה הענק באומן".

שבי רפפורט מדבר באחת מוועדות הכנסת, צילום: איחוד הצלה

מה הבסיס לקשר עם נבחרי הציבור שדיברת עליו?

"אתן דוגמה. כל ח"כ שהגיע לביקור אצלנו אנחנו ממשיכים לשמור איתו על קשר בכל פעילות משותפת וקשורה. זה יבוא לידי ביטוי בעבודה בנושאים שקשורים בוועדות שהח"כים פועלים בהן. ולראייה, כיום אין כמעט וועדה בכנסת שאנחנו לא לוקחים בה חלק ותורמים מהידע שלנו ומהרצון להטיב עם בריאותם של אזרחי ישראל. החל מוועדת המדע שם אנחנו מציגים את הטכנולוגיה שלנו שעוזרת להצלת חיים ועד הוועדה לזכויות הילד שעזרנו לטפל בנושא של שכחת ילדים ברכב. וכמובן בוועדת הבריאות. בכל פעילות פרלמנטרית בממשלה ובכנסת יש היום לאיחוד הצלה נציגות ואמירה".

אתה מצליח לייצר שיתוף פעולה עם כל סיעות הבית?

"בוודאי. אם יש משהו שעליו מסכימים כולם, הוא שנושא הצלת החיים נמצא מעל לכל מחלוקת. איזה עוד ארגון יכול לאחד כך את כל נציגי הציבור? אני חושב שרק איחוד הצלה, כי כשמדובר בהצלת חיים, אנשים שמים את המחלוקות בצד. וזה נכון גם בנוגע למתנדבים. אני מזדהה מאוד עם תפיסת 'חזון ארבעת השבטים' של נשיא המדינה ראובן ריבלין. מבחינתי איחוד הצלה מייצג את החזון הזה: חרדים, ערבים וחילונים שכולם מתנדבים בארגון למען מטרה אחת – הצלת חיים. אני גם גאה שבין המתנדבים שלנו נמצאים ח"כ ינון אזולאי מש"ס ועובדי כנסת שמבינים מגוף ראשון את חשיבות הפעילות של מתנדבי איחוד הצלה".

שבי רפפורט נואם בביקור נשיא המדינה במרלוג איחוד הצלה, צילום: שירה הרשקופ

אפרופו, נשיא המדינה, רפפורט מספר על ההערכה הרבה שהוא רוחש לנשיא ריבלין שנענה להזמנתו וביקר לפני כשנה במרלו"ג של איחוד הצלה בבית שמש. "נשיא המדינה פגש את המגוון הרחב של מתנדבי איחוד הצלה", הוא מספר. "במהלך הביקור הנשיא נשא דברים וציין שהארגון שלנו מאחד את כולם. הנשיא אמר לנו ש'רק אצלכם אפשר לראות מתנחל מקרית ארבע, חילוני מתל אביב, חסיד סאטמר וערבי ממזרח ירושלים שמשתפים פעולה והוסיף שהביקור הזה באמת הוכיח את חזון ארבעת השבטים. היו שם בביקור מתנדב מוסלמי ממזרח ירושלים שהציל את חייו של יהודי חרדי מבית שמש ומקרים הפוכים של יהודים שהצילו ערבים. זה הוכיח לי שכולנו יכולים לחיות כאן יחד".

לסיכום, מה צריך כדי להצליח בתחום בו אתה פועל?

"אדם צריך להאמין בעצמו וצריך לזכור דבר אחד: אם תתנהג כבן אדם בסופו של דבר אתה תצליח בכל מקום. ההשקעה הנכונה בתחום שלי היא לטווח ארוך, אני מכבד ומנסה לעזור לכולם מתוך הבנה שזו התנהלות שבונה הדדיות ושמאחרי כל שר וח"כ יש בן אדם. פרנקלין רוזוולט, הנשיא ה-32 של ארצות הברית. אמר: 'שום דבר בפוליטיקה לא קורה במקרה, ואם משהו קורה אתם יכולים להיות בטוחים שהוא תוכנן בצורה כזאת'".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]