המשחזרים בוורוד: בעקבות סרטן השד, בישראל מתבצעים 1,000 ניתוחים לשחזור השד בשנה - 0404
המשחזרים בוורוד: בעקבות  סרטן השד, בישראל מתבצעים 1,000 ניתוחים לשחזור השד בשנה ישראל הדרי

המשחזרים בוורוד: בעקבות סרטן השד, בישראל מתבצעים 1,000 ניתוחים לשחזור השד בשנה

לרגל חודש המודעות לסרטן השד, המצוין בחודש אוקטובר, התכנסו מכל רחבי הארץ רופאות ורופאים מומחים לכירורגיה פלסטית ומנהלי מחלקות העוסקים בשחזור שד, לצילום משותף בחלוקים ורודים ביוזמת האיגוד לכירורגיה פלסטית. חלק מהרופאות והרופאים ילבשו את החלוק הוורוד במשך כל החודש במהלך עבודתם במחלקות לכירורגיה פלסטית בבתי החולים.

מנתוני האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית עולה כי מדי שנה מתבצעים בישראל כ-1,000 ניתוחים לשחזור השד מסוגים שונים בקרב נשים המתמודדות עם סרטן השד. חלק מהשחזורים כוללים הכנסת משתל שד תותב לאחר הסרת הגידול הסרטני, שימוש ברקמת עור ושומן מאזורים אחרים בגוף או יריעה ביולוגית המבוססת על רקמה אנושית.

מטרתו של הניתוח לשחזור השד הוא ליצור מחדש שד משוחזר, דומה במראה לשד שהיה לפני כריתת הגידול ושיהיה סימטרי לשד הבריא. בישראל נמצא הניתוח לשחזור השד, בסל הבריאות הממלכתי, למבוטחות כל קופות החולים וניתן לקרוא אודותיו באתר משרד הבריאות. השחזור הוא ניתוח חיוני לתהליך ההחלמה ומשפר באופן דרמטי את תפיסת הגוף ואיכות החיים של אישה המתמודדת עם סרטן השד. מקובל לחלק את מועד השחזור למיידי או מאוחר.

הנטייה כיום היא להציע שחזור שד מיידי לכל אישה אשר עומדת בפני כריתת שד עקב גידול או כריתת שד מנעתית ואינה מתוכננת לעבור טיפול בהקרנות לשד. לעומתן נשים אשר קיימת סבירות גבוהה או וודאות כי יזדקקו לטיפול קרינתי לאחר הניתוח, מקובל לבצע שחזור מאוחר לאחר השלמת הטיפול הקרנתי. קיימת קבוצת ביניים בהם קיימת אי ודאות לגבי הצורך בהקרנות בהן ניתן בשלב ראשון לאחר הכריתה לבצע שיחזור על ידי מרחיב רקמות (משתל זמני), להמתין לתשובה הפתולוגית הסופית ולהתקדם בשחזור על פי ההחלטה לגבי הצורך בהקרנות. במידה ויש צורך בהקרנות לא ינופח המרחיב בעת ההקרנות ותהליך הניפוח והחלפת המרחיב למשתל קבוע יבוצע לאחר סיום הטיפול הקרנתי. 

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית: "מקובל לחשוב שמומחים לכירורגיה פלסטית עוסקים רק בניתוחי יופי, אך חשוב לדעת כי חברי האיגוד מובילים בישראל את הניתוחים החיוניים לשחזור השד לנשים שהתמודדו עם סרטן השד התורמים משמעותית לאיכות חיים טובה יותר".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]