היתרונות של לימודי חינוך מיוחד מול חינוך רגיל - 0404
היתרונות של לימודי חינוך מיוחד מול חינוך רגיל pixabay

היתרונות של לימודי חינוך מיוחד מול חינוך רגיל

עולם החינוך וההוראה מושך אליו אלפים רבים של סטודנטים וסטודנטיות מדי שנה, שכן מדובר בתחום עיסוק בעל הרבה מאוד ערך ומשמעות עבור העוסקים בו, כמו גם באחד התחומים היציבים ביותר מבחינת היצע תעסוקה וצפי להיצע זה בעתיד, הן בארץ והן בעולם המערבי כולו. בתוך עולם החינוך ניתן למצוא תחומים רבים ושונים, כאשר אחד התחומים המרכזיים והבולטים ביותר בהקשר זה הוא חינוך מיוחד, כזה הניתן לילדים ואנשים בעלי מוגבלויות מסוגים שונים, החל מלקויות למידה ובעיות בהתנהגות ועד לאוטיזם, מוגבלות שכלית ועוד. בעוד רבים מתלבטים האם להתמחות בחינוך מיוחד, ננסה להבין בקטע הבא מהם היתרונות המרכזיים של לימודי חינוך מיוחד אל מול חינוך "רגיל".

משמעות עמוקה וחסרת תחרות עבור העוסקים בחינוך מיוחד: רבים מהפונים ללימודי חינוך מיוחד עושים זאת בראש ובראשונה בגלל הערך המוסף והמשמעות הרבה הנלווים לסוג זה של עיסוק בעולם החינוך. בעוד אנשי חינוך רבים ומכל הסוגים מעידים לרוב כי עבודתם מספקת ובעלת ערך ומשמעות עמוקה מבחינתם, במקרה של חינוך מיוחד מאפיין זה חזק ומשמעותי עוד יותר. הערך והמשמעות המתקבלים מסיוע לילדים הסובלים ממוגבלויות אלו או אחרות הוא עצום, ולדעת רבים זוהי אחת הסיבות החשובות ביותר להיכנס לעולם החינוך בכלל. ולעולם החינוך המיוחד בפרט.

היצע עבודה רחב ומגוון: כבר ציינו את היצע העבודה הנרחב והיציב יחסית בעולם החינוך כולו כגורם המושך סטודנטים וסטודנטיות רבים ללימודי חינוך והוראה. במקרה של חינוך מיוחד המצב אינו שונה ואף טוב יותר. במדינה כמו ישראל קיימות אינספור מסגרות שונות של חינוך מיוחד, החל מבתי ספר ייעודיים או מחלקות/כיתות מיוחדות בתוך בתי ספר רגילים ועד לחוגים ומסגרות אחר צהריים שונות. שוק פרטי של לימוד או סיוע להורים בטיפול בילדים הזקוקים ליחס מיוחד ועוד.

מסלול לימודים עשיר בהתנסויות מעשיות: אחד המאפיינים הבולטים של המסלול ללימודי חינוך מיוחד (לפחות במכללות המובילות בתחום זה בארץ) הוא כי מדובר במסלול העשיר ביותר בהתנסות מעשית. כבר החל מהשנה הראשונה ללימודים מתמחים בסטודנטים הטריים בעבודה בכיתות לחינוך מיוחד, בין אם בבתי ספר רגילים ובין אם במוסדות ייעודיים עבור חינוך מיוחד. בשנה השנייה והשלישית היקף ההתנסות עולה והופך מגוון יותר, בעת שהסטודנטים זוכים להעשיר את ארגז הכלים אותו הם בונים ולהגיע לסיום הלימודים כאשר הם כבר מכירים, מורגלים ומנוסים בעבודה בפועל בתחום.

המעבר לחינוך רגיל הוא תמיד אופציה זמינהכמובן שאחת הנקודות המתבקשות ביותר במסגרת הדיון ביתרונות של לימודי חינוך מיוחד אל מול לימודי חינוך רגיל היא כי עבור אנשי חינוך המיומנים ומנוסים בחינוך מיוחד תמיד יהיה קל הרבה יותר לעסוק גם בחינוך "רגיל", במידה ויהיו מעוניינים בכך בעתיד. המעבר בכיוון השני, לעומת זאת, אינו כל כך פשוט ודורש הרבה מאוד לימודי השלמה והתנסות מעשית.

נכתב בשיתוף מכללת אורנים, המציעה מגוון מסלולי לימודי תואר ראשון בחינוך מיוחד. למידע נוסף אודות מסלולי הלימוד לחינוך מיוחד באתר המכללה לחצו כאן.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]