היתרונות והחסרונות בעריכת צוואה הדדית - 0404
+
היתרונות והחסרונות בעריכת צוואה הדדית PIXBAY

היתרונות והחסרונות בעריכת צוואה הדדית

אחד הנושאים הרגישים ביותר בתחום הירושות הוא קבלת החלטה מי יזכה לגור בדירה המשותפת שבה חיו הנפטר ובן או בת הזוג. במקרה של זוג נשוי עם ילדים לעתים מעוניינים להבטיח כי דירת המגורים תעבור לבן הזוג ורק לאחר מותו הנכס יעבור לילדים. במקרים אחרים, רוצים להבטיח כי במידה ובן הזוג יתחתן שנית הנכס לא יעבור לבן הזוג החדש או ליורשיו. לשם כך העניק בשנים האחרונות המחוקק כלי משפטי המכונה "צוואה הדדית". במאמר זה נדון ביתרונותיה וחסרונותיה של צוואה זו.

מהי צוואה הדדית?

צוואה הדדית זהה לצוואה רגילה אך מבוצעת על ידי שני בני הזוג ונועדה להבטיח את זכויותיהם במקרה שאחד מהם ילך לעולמו. בצוואה זו מנוסחים שמות היורשים לנכסים המשותפים וכן סדר ההורשה, למשל – דירה יכולה לעבור לבן הזוג לכל חייו ולאחר מכן לאחד הילדים. את הצוואה ניתן לבטל במידת הצורך כאשר שני בני הזוג בחיים באמצעות הודעה בדואר רשום. אם אחד משני בני הזוג נפטר ניתן לבטל את הוראות הצוואה רק אם בן הזוג המכונה "שורד" מוותר על חלקו בירושה. את הצוואה רצוי לנסח בסיוע עורך דין לענייני ירושה.

יתרונות ניסוח וחתימה על צוואה הדדית

לצוואה הדדית יתרון משמעותי כאשר יש סכנה כי יורשים עתידיים של הנפטר עשויים לחייב את האלמן או האלמנה לעזוב את דירת המגורים ולמכרה על מנת לממש את הירושה. כל הורה מעוניין לדאוג לזכויות צאצאיו בעתיד מבלי לפגוע בבן זוגו לאחר מותו. היות ולא ניתן לדעת מראש מי מבני הזוג ילך לעולמו ראשון לא ניתן לרשום את הנכס רק על אחד מבני הזוג כדי למנוע מחלוקת בעתיד. לכן, הצוואה ההדדית מעניקה את האפשרות להחליט על עתיד הנכס ולמי יעבור עם השנים, גם לאחר שבן הזוג השני נפטר?

יתרון נוסף שיש לצוואה הדדית הוא – האפשרות לשלוט בתנאים לקיום הצוואה. למשל: ניתן להגדיר כי במידה ובן הזוג השורד יתחתן מחדש או יגור עם בן זוג אחר – הנכס יעבור לילדים.

חסרון: צוואה הדדית בנישואין שניים

לצוואה הדדית יש חיסרון הנובע מהתלות של שני בני הזוג בתנאים שנוסחו בה. אם, לדוגמה, בן זוג אחד מנתק קשר עם אחד הילדים ואינו מעוניין שירשו את הנכס המשותף הוא יצטרך לדרוש כי השינוי יתבצע גם בצוואה של בן זוגו.

גורם מאתגר נוסף עשוי להיות צוואה שנוסחה קודם לכן ונועדה להבטיח את עתידם של ילדי הבן זוג מנישואים קודמים. כאשר מנסחים צוואה הדדית מרבית בני הזוג נוטים להעניק זכויות יתר לבן הזוג לאורך חייו ולאחר מכן לילדים המשותפים. אם אתם מעוניינים לערוך צוואה בה אחד מהנכסים המשותפים יועבר לילד או לבן מנישואים קודמים הדבר עלול לעורר מחלוקת. חשוב להיעזר בשירותי עורך דין לענייני ירושה שידע כיצד לגשר בין הפערים? ויוכל ליצור שתי צוואות הדדיות שיוכלו להיות תקפות מבלי לסתור זו את זו.

לסיכום, לצד חסרונותיה הקלים לצוואה הדדית יש מגוון יתרונות בשמירה על זכויותיהם של בני הזוג במידה ואחד מהם ילך לעולמו. משרד עו"ד חגית הלוי מתמחה בניסוח צוואות ומימושן – ניתן ליצור קשר עם המשרד לייעוץ ותיאום פגישה בטלפון: 077-3487178.

מבזקיםלכל המבזקים