מהי הטרדה מינית בעבודה ומהי התנכלות בעבודה? - 0404
+
מהי הטרדה מינית בעבודה ומהי התנכלות בעבודה? pixabay

מהי הטרדה מינית בעבודה ומהי התנכלות בעבודה?

החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר הטרדה מינית הן כעוולה פלילית שעונשה מאסר והן כעבירה אזרחית, המזכה את המוטרד בפיצוי ללא הוכחת נזק.

החוק מגדיר מהי הטרדה מינית, מהי התנכלות, את האמצעים בהם על מעסיק לנקוט על מנת למנוע הטרדה מינית במקום העבודה ואת האופן בו על מעסיק לטפל במקרה של הטרדה מינית והתנכלות בעבודה. להלן נסקור באופן תמציתי את הוראות החוק ואת החובות המוטלות על המעסיק.


מהי הטרדה מינית והתנכלות?
 

החוק מונה חמישה מקרים אשר בהתקיימותם יחשב המעשה להטרדה מינית:

1. סחיטה באיומים, כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני.

2. מעשים מגונים.

3. הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות אלה.

4. התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות אלה.

5. התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.

בנוסף לכך, החוק קובע איסור על התנכלות, המוגדרת כפגיעה מכל סוג שהוא שמקורה בהטרדה מינית, או בתלונה או בתביעה, שהוגשו על הטרדה מינית.


הטרדה מינית בעבודה

על-פי הוראות החוק, קיימים מקרים אשר בהם ההצעות או ההתייחסויות המפורטות לעיל (בסעיפים 3 ו-4) יחשבו כהטרדה מינית, גם כאשר המוטרד לא הראה כי אינו מעוניין בהן. בין המקרים המנויים בחוק נמנות גם התייחסויות או הצעות במסגרת של יחסי עבודה תוך ניצול מרות ביחסי העבודה. כך, די בכך שמעסיק יציע לעובדת הצעות חוזרות בעלות אופי מיני כדי שהדבר יחשב להטרדה מינית. זאת, מבלי שהיא תסרב או תציין בפניו שאינה מעוניינת בכך.

עוד יש לציין לעניין זה, כי הטרדה מינית יכולה להחשב גם כסביבת עבודה רווית תכנים מיניים. כך, לשם הדוגמא, בית הדין לעבודה קיבל תביעה של עובדת כי הוטרדה מינית מהסיבה שמעסיקה נהג לגלוש לאתרים פורנוגרפיים ובהם תכנים בעלי אופי מיני. 


החובות החלות על מעסיק

הוראות החוק מטילות על המעסיק חובות שמטרתן מניעת הטרדה מינית במקום העבודה:

על המעסיק לנקוט אמצעים סבירים כדי למנוע הטרדה מינית או התנכלות במסגרת יחסי עבודה, על ידי עובדו, או על ידי ממונה מטעמו אף אם אינו עובדו.

על המעסיק לקבוע דרך להגשת תלונה בשל הטרדה מינית או התנכלות במסגרת יחסי עבודה.

המעסיק מחוייב לטפל בכל מקרה של הטרדה מינית או התנכלות במסגרת יחסי עבודה ולעשות כל שביכולתו כדי למנוע את הישנות המעשים כדי לתקן את הפגיעה שנגרמה למתלונן עקב ההטרדה או ההתנכלות.

מעסיק אשר מעסיק יותר מ-25 עובדים מחוייב בנוסף לחובות המנויות לעיל לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית והתנכלות במסגרת יחסי עבודה ויפורטו בו דרכי הגשת התלונות והטיפול בהן. כן עליו לפרסם את התקנות בין עובדיו. לעניין זה, קיים תקנון לדוגמא, אשר יכול לשמש את המעסיק, תוך עריכת ההתאמות הרלוונטיות.


האפשרויות העומדות בפני מי שהוטרד מינית בעבודה

חשוב לדעת כי כל אדם אשר נפגע מהטרדה מינית בעבודה יכול להגיש תלונה לאחראי על מניעת הטרדה מינית במקום העבודה. בנוסף, באפשרותו של מוטרד להגיש תלונה במשטרה וכן להגיש תביעת פיצויים בבית הדין לעבודה.במקרים בהם המעסיק לא עמד בדרישות הוראות החוק קיימת למוטרד האפשרות לתבוע פיצויים גם ממנו. מעסיק שלא פרסם תקנון אף יהיה חשוף לקנס פלילי. בכל המקרים האמורים לעיל מומלץ להיעזר בעו"ד לענייני עבודה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com