במהירות האור - כיצד עובדת תשתית האינטרנט בישראל? - 0404
+
במהירות האור – כיצד עובדת תשתית האינטרנט בישראל? שאטרסטוק

במהירות האור – כיצד עובדת תשתית האינטרנט בישראל?

רובנו עושים בו שימוש רצוף ויומיומי אך כנראה שלא עצרנו רגע לחשוב על איך באמת עובד האינטרנט, הלכה למעשה. אז במילים פשוטות, כיצד הוא עובד?

 

מה הקשר בין הקטע הזה שנכנסת לאוטו, הכנסת מפתח לסוויץ', חצי סיבוב, שילוב הילוך ותחילת נהיגה לבין גלישה ברשת האינטרנט? ובכן, בשני המקרים מדובר על פעולות יומיומיות פשוטות שנעשות בכל פינה ברחבי כדור הארץ ושלרוב אוכלוסיית העולם אין שום מושג לגבי התהליכים, המכניקה או הפרקטיקה של איך הדבר הזה עובד. בכתבה הבאה נבאר מה בדיוק קורה בנבכי רשת האינטרנט. איך קורה ששיר, מילה או תמונה עוברים לצד השני של כדור הארץ בפחות משניה, איך הם תמיד מגיעים למקום הנכון, איך זה קשור לתשתית האינטרנט שיש לכולנו בבית ומדוע חשוב שתהיה איכותית, ומה יהיה על האינטרנט שלנו בעוד כמה שנים? ולגבי הרישא – אם רצית לדעת כיצד רכבך פועל, אז יש על זה המון מידע, באינטרנט.

מהי רשת האינטרנט?

האינטרנט הינו רשת רחבה של מחשבים קטנים וגדולים המקושרים ביניהם. זהו ההסבר הפשוט ביותר על רגל אחת. את המחשבים האלה ניתן לחלק באופן בסיסי למחשבי לקוח ומחשבי שרת, אשר מתקשרים ביניהם באופן רציף, כל עוד מחובר המחשב לאינטרנט. 

כשניגשת הבוקר למחשבך האישי, מחשב לקוח סביר להניח, ונכנסת לאתר החדשות האהוב עליך כדי לספק את מנת האקטואליה היומית שלך, מה שעשית היה בעצם לבקש כתובת IP, או בעברית פרוטוקול אינטרנטי. פרוטוקול זה הוא כתובת המורכבת מסדרת מספרים הנראית לנו מקרית לחלוטין. כאשר מחשבך מתרגם את ספרות אלו לכתובת, הוא מסוגל לפתוח את האתר אותו ביקשת בדיוק כשם שבסניף הדואר ממיינים מכתבים. אגב, ענן? לא באמת ענן וממש לא נמצא באוויר. הענן הזה הוא בסך הכל כינוי למספר שרתים, מחשבי ענק, אשר מאחסנים ומקדדים את המידע שלנו ולכן חוסכים לו זמן במעבר ממקום למקום. אז איך כל זה עובד?

איך האינטרנט עובד?

הדרך הטובה ביותר לדמיין אינטרנט היא בצורת עיר ענקית, נטולת פקקים, בה עובר המידע בתחבורה ציבורית מהירה על גבי כבישים מדויקים ונטולי רמזורים לתוך מחסני שילוח ענקיים ומשם, למחשב הביתי שלך. בפועל רשת האינטרנט פרוסה בעיקר על גבי סיבים אופטיים או תשתיות נחושת (כבישים מהירים), אליהן ניתן להתחבר בצורה קווית או אלחוטית, אך הרשת אליה נתחבר היא בסופו של דבר קווית. עכשיו, כדי שמידע מסויים יגיע אליך, או ישלח, מתבצעת תקשורת בין שני מחשבים, שלך ושל היעד, ובין מספר שרתים.

המידע הנשלח מקודד על ידי המחשב שלך ונשלח לדרכו. בדרך, בכל "תחנה", שהיא מחשב או שרת שעוזרים למידע להגיע ליעדו, נוספים על המסר שלך  קידודים אשר עוזרים לו להתנייד לתחנה הבאה. מחשב היעד מקבל את המסר, יודע לפרק ולפרש את הקידוד ולהפוך אותו לתמונה, שיר או מילה. כמובן, התקשורת נעשית באופן סימולטני, כאשר על כל כבל הולכים ובאים פיסות מידע במהירות אדירה ובכיוונים שונים.

מהו אינטרנט העתיד?

זוכרים את הימים בהם היה צריך לבחור בין טלפון לאינטרנט ושיכולת להכין קפה בזמן שעמוד נטען? כיום, תשתית האינטרנט המומלצת היא כזו היכולה לספק לך בסביבות 100 מגה. מן הסתם, בעתיד הלא כל כך רחוק, המספרים רק יעלו בשל כניסת מכשירים חכמים והאינטרנט של הדברים לבתים. כיצד? בשנים האחרונות ובימים אלה ממש מתבצעות עבודות להנחה של סיבים אופטיים מסוג חדש. בנוסף, חברות חדשות נכנסות לשוק ויוצרות תחרות ולחץ על החברות הקיימות לשפר את איכות השירות. לכן, כבר בעתיד הלא כל כך רחוק נתחיל לשמוע על אינטרנט במהירות של ג'יגה ואפילו יותר, הכל הודות לסוגי תשתיות מתקדמות יותר ושימוש בשרתים חזקים וגדולים יותר.

לא רחוק היום בו חיבור לאינטרנט יהיה אלמנטרי ממש כמו חיבור לרשת החשמל במעבר לדירה חדשה. בנוסף, ככל שעובר הזמן גם מתבררת חשיבותה הגדולה של תשתית אינטרנט מומלצת אשר תדע לשנע את כמויות המידע שהולכות וגדלות ככל שעובר הזמן. אם בעבר טלוויזיה הייתה מחוברת לשקע הנמצא בקיר, היום ישנם כאלה אשר כלל לא מתלבטים לגבי איזה ממיר ישכון ליד הטלוויזיה, אלא יותר מתעניינים במהירות ההורדה של הפס הביתי לטובת צפייה ישירה בתכנים ישירות מהרשת. ושתהיה לכולנו גלישה נעימה.